تاریخ انتشار : شنبه 27 شهریور 1400 - 22:16
88 بازدید
کد خبر : 8930

از آثار عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای تا حواشی مطرح شده برای انتخاب استاندار کرمان

از آثار عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای تا حواشی مطرح شده برای انتخاب استاندار کرمان

 رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: عضویت دائم ایران در اجلاس شانگهای اتفاق بزرگی را رقم زد و حضور ما در این اجلاس آغاز تحولات بزرگ اقتصادی در کشورمان خواهد بود و پذیرش عضویت دائم یعنی آنچه امریکا در برجام و تحریم علیه ما دنبال می کرد، خاصیت خود را از دست داده و ایران در

از آثار عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای تا حواشی مطرح شده برای انتخاب استاندار کرمان

 رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: عضویت دائم ایران در اجلاس شانگهای اتفاق بزرگی را رقم زد و حضور ما در این اجلاس آغاز تحولات بزرگ اقتصادی در کشورمان خواهد بود و پذیرش عضویت دائم یعنی آنچه امریکا در برجام و تحریم علیه ما دنبال می کرد، خاصیت خود را از دست داده و ایران در قالب یک بلوک و همکاری های گسترده با همسایگان خود آمده و اتفاق مثبتی است.

دکتر”محمدرضا پورابراهیمی” عصر امروز ۲۷ شهریورماه در نشست خبری اظهار کرد: امروز با تشکیل دولت سیزدهم وارد فضای جدیدی شده ایم و انتظارات جامعه از این دولت به دلیل ویژگی و گفتمان تا حد زیادی متفاوت از دولت های قبل است و این ویژگی ها همسو با مجلس نیز هست.
وی با اشاره به اینکه اولین و اصلی ترین مطالبه مردم در حوزه مسائل معیشتی و اقتصادی است، افزود: جنس رفتار و تصمیم گیری در دولت سیزدهم باید تاحدی متفاوت باشد و از جهت اولویت ها و مبانی با همان دیدگاهی مطرح کرده است، پیش برود.
پورابراهیمی با اشاره به فضای استان کرمان و در مرحله نخست اهمیت سلامت مردم بیان کرد: با توجه به پشت سر گذاشتن پیک های متعدد، کرمان جزو استان های پرخطر بود که توانستیم پیک ها را پشت سر بگذاریم و سن واکسیناسیون در استان کاهش یافت تا سریع تر موضوع پیگیری شود.
وی افزود: از جمعیت دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفری بالای ۱۸ سال واجد شرایط دریافت واکسن کرونا در استان کرمان، یک میلیون و ۱۷ هزار نفر یعنی حدود ۵۰ درصد دوز اول واکسن را دریافت کرده اند که جزو رکوردها در کشور است و نزدیک به ۵۲۰ هزار نفر معادل ۲۵ درصد از جمعیت هدف دوز دوم را دریافت کرده اند.
پورابراهیمی تصریح کرد: روزانه امکان تزریق ۶۰ هزار دوز واکسن در استان کرمان وجود دارد و پیش بینی می شود با تداوم این وضعیت تا آبان ماه جزو استان های برتر در کشور در واکسیناسوین کرونا باشیم که کار بسیار مهمی است و لازم است رسانه ها در بحث واکسیناسیون کمک کنند، ضمن اینکه از هفته آینده محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا نخواهیم داشت و همه افراد بالای ۱۸ سال استان کرمان می توانند واکسن بزنند.
نگرانی اصلی ما در آموزش، اُفت تحصیلی است
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به اینکه فعالیت مدارس برای ما خیلی مهم است، بیان کرد: اُفت تحصیلی نگرانی اصلی ما در مسائل آموزشی در دوره شیوع کروناست و آمارها نشان می دهد علی رغم همه تلاش هایی که در حوزه آموزش کشیده شده، اُفت آموزشی داشته ایم که آموزش حضوری کار را متفاوت می کند.
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره تامین آب در استان کرمان گفت: پروژه اول خط انتقال آب از خلیج فارس به استان کرمان عملیاتی شد و برآورد کردیم میزان آب موردنیاز صنایع از این پروژه ۵۰ درصد آب موجود است و پیگیر اختصاص سهمیه ای برای حل مشکل اب شرب و صنعت شهر کرمان بودیم که با تشکیل دولت سیزدهم توانستیم توافق جدید را انجام بدهیم و به زودی خط فرعی انتقال آب از مسیر انتقال خلیج فارس به سمت شهر کرمان با ۱۰۰۰ میلیارد تومان از منابع بخش خصوصی و سرفصل های دولتی عملیاتی می شود؛ ۴۰ کیلومتر از مسیر کرمان به سمت خط انتقال لوله گذاری شده و آماده است و امیدواریم زودتر کل پروژه اجرا شود تا هم آب صنعت و هم شرب را برای کرمان عملیاتی کنیم.
پورابراهیمی با اشاره به تشکیل جلسه شورای راهبردی استان کرمان در روزهای آتی عنوان کرد: در این جلسه با حضور مسئولان ارشد استان از هر سه قوه و دستگاه های امنیتی با محوریت نماینده ولی فقیه برای مسائل مهم استان از جمله آب شمال و جنوب راهبردها اتخاذ می شود.
این نماینده مجلس در ادامه گفت: در موضوع حاشیه نشینی، از یک و نیم سال قبل ساماندهی محلات شهر کرمان به صورت جدی دنبال می شود و با مشارکت بنیاد مسکن تمرکز را بر شهرک صنعتی گذاشتیم تا نتایج موفق به محلات دیگر تسری داده شود و جلساتی در تهران و کرمان برگزار و توافقاتی صورت گرفته که بخشی از آنیا نیازمند مصوبات شورای عالی عمران و شهرسازی است و پیش بینی می کنیم با جذب اعتبارات و صدور مجوزها، نخستین اقدام به زودی آغاز شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مطالبه اصلی مردم از ما اشتغال است، عنوان کرد: دو اقدام در موضوع مشاغل خرد و خانگی و مشاغل کوچک در دستور کار قرار گرفته و توافق نامه ای با بانک های استان منعقد شد تا برای ۱۲ هزار شغل در استان اقدام شود و حدود ۳۰۰۰ شغل از این تعداد سهمیه شهرستان کرمان است و کسانی که در چارچوب تسهیلات اشتغال و خوداشتغالی مایل به آغاز کار باشند، آمادگی پرداخت تسهیلات وجود دارد.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه طبیعتا مجموعه هایی که در طرح های اقتصادی استان حضور دارند و از منافع استان استفاده می کنند، باید در این زمینه همکاری داشته باشند، اظهار کرد: براساس ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه شرکت های معدنی مکلف هستند گردش مالی را به استان مربوطه بیاورند و شرکت مس در سال گذشته فروش ۴۲ هزار میلیارد تومانی داشته، ۲۶ هزار میلیارد سود خالص این شرکت و صادرات یک میلیارد دلاری را داشته و موظف است براساس حکم قانونی نسبت به انتقال و گردش حساب های ارزی و ریالی به استان اقدام کند.
در صورت عدم تمکین شرکت های معدنی به قانون، از آنها شکایت می کنیم
وی بیان کرد: شورای معادن استان کرمان قرار است تا جلسه آینده خود گزارش بگیرد و اگر به تکالیف قانونی عمل نشود، عین شکایت از شورای معادن در دستگاه قضائی مطرح می شود. ضمن اینکه اگر این منابع به استان بیاید، می توانیم به جای ۱۲ هزار شغل، ۲۴ هزار شغل ایجاد کنیم.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: شرکت گل گهر نیز در سال قبل ۳۲ هزار میلیارد تومان فروش، ۱۴ هزار میلیارد تومان سود و گردش مالی نزدیک به ۳۵ هزار میلیارد تومانی داشته و گوهرزمین نیز فروش ۱۰ هزار میلیاردی، سود ۴۰۰۰ و گردش مالی ۱۲ هزار میلیارد تومانی داشته است و ما در برنامه هفتم توسعه این حکم(انتقال منابع شرکت های معدنی به استان محل فعالیت) را تمدید خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه این تسهیلات قرض الحسنه است و ۱۰۰ میلیون تومان برای هر شغل در نظر گرفته شده، تصریح کرد: به راحتی می شود سه یا چهار برابر این اعداد را اشتغال ایجاد کرد و مردم هم استقبال می کنند؛ روش ما در اشتغال خرد پرداخت تسهیلات است و این اعداد تعهد مجمع نمایندگان و کمیسیون اقتصادی است.
پورابراهیمی در ادامه با اشاره به پیگیری اجرای طرح های بزرگ سرمایه گذاری بزرگ در استان کرمان گفت: در نخستین هفته های پاییز امسال این طرح ها با حضور مقامات کشوری آغاز می شود که اولین مورد طرح الکترودهای گرافیتی با سرمایه گذاری ۶۰۰۰ میلیارد تومانی در کمربندی کرمان است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: این پروژه اقلام موردنیاز شرکت های فولادی کشور را تولید می کند که در حال حاضر سالیانه به طور کامل به میزان ۱.۲ میلیارد دلار وارد می شود و اگر این الکترودها به کشور داده نشود، واحدهای فولادی اصلا امکان تولید نخواهند داشت.
وی تصریح کرد: پروژه دیگر، لاستیک فوق سنگین برای نیاز واحدهای صنعتی در استان کرمان است که تمام این لاستیک ها اکنون وارد می شود و ارز سنگینی از کشور خارج می کند و ۷۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری این پروژه است.
حضور دائم ایران در سازمان همکاری های شانگهای آغاز تحولات بزرگ اقتصادی است
پورابراهیمی با اشاره به سفر اخیر رییس جمهوری کشورمان به تاجیکستان اظهار کرد: دو دهه قبل که امریکا افغانستان را اشغال کرد، منطقه شاهد تحولاتی شد و یکی از آنها همکاری های چین و روسیه با کشورهای آسیایی بود و بعدها ایران به آن اضافه شد و نزدیک به ۱۶ سال عضو ناظر در سازمان همکاری های شانگهای بودیم که توافقنامه اجلاس اخیر تاجیکستان مبنی بر عضویت دائم در اجلاس شانگهای اتفاق بزرگی را رقم زد و حضور ما در این اجلاس آغاز تحولات بزرگ اقتصادی در ایران خواهد بود و پذیرش عضویت دائم یعنی آنچه امریکا در برجام و تحریم علیه ما دنبال می کرد، خاصیت خود را از دست داده و ایران در قالب یک بلوک و همکاری های گسترده با همسایگان خود آمده و اتفاق مثبتی است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: یکی از ظرفیت های مرتبط با بخش اقتصادی سازمان همکاری های شانگهای، ترانزیت است و ایران اصلی ترین کانال برای ترانزیت کشورها در منطقه محسوب می شود و این به دلیل موقعیت ژئوپلتیکی است و خواسته یا ناخواسته کسی نمی تواند از ایران صرفنظر کند و استان کرمان در این تحولات اقتصادی و سند همکاری ایران و چین تغییر خواهد کرد لذا بندر خشک و مرکز لجستیک براساس برنامه های بلندمدت برنامه ریزی شده و با ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری طی دو ماه آینده اجرایی خواهد شد چراکه بندر خشک در استان کرمان از نیازهای مهم ما در بحث ترانزیت است.
وی با اجرای پروژه تولید سلول های خورشیدی در ماهان با ۸۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و ایجاد نیروگاه های خورشیدی در فاز بعدی آن، اظهار کرد: طرح فروسیلیس نیز در استان به زودی آغاز می شود و ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری دارد که نیاز واحدهای استان را تامین می کند.
پورابراهیمی تصریح کرد: در شهرستان راور نیز در پروژه لاستیک راور به زودی تجهیزات نصب می شود و طرح توسعه فولاد راور جلو می رود و تولید لوله های بدون درز را به زودی اجرایی می کند؛ ضمن اینکه مشاغل خانگی و خرد را با سهمیه مجزا در این شهرستان دنبال می کنیم و این شهرستان در جذب از کرمان جلوتر است.
وی با اشاره به اینکه درباره فعال شدن معادن زغالسنگ نیز اخیرا نشستی داشتیم که برخی مسائل به علت محدودیت های منطقه ای است و مردم باید همکاری کنند، گفت: فعال شدن معادن سرب و روی شهرستان های راور، زرند و کوهبنان حائز اهمیت و نیاز کشور است و از دیوان محاسبات خواسته ایم بحث مزایده به زودی تعیین تکلیف و این معادن به زودی عملیاتی شوند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به پروژه پلاسما در کرمان گفت: پلاسما، طرح اقتصادی، امنیتی و سیاسی مهمی برای کشور است که به دلایل مختلف متوقف شده بود اما اکنون فعال شده و به زودی عملیاتی می شود.
شاهد شاخص های نامطلوب محرومیت و فقر در استان کرمان هستیم
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: کرمان استان مهمی در کشور از لحاظ جغرفیایی، ذخایر، کشاورزی و … است و برای ما مهم است از ظرفیت ها متناسب با شان مردم استفاده کنیم که اکنون با توجه به ثروت های استان، شاهد شاخص های نامطلوبی در فقر و محرومیت در استان هستیم.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه باید برای بهبود شرایط تصمم بگیریم چراکه اولویت مردم مشکلات معیشتی و اشتغال فرزندانشان است، تصریح کرد: برخی از افراد مسائل توسعه ای را با مطالبات سیاسی جابه جا گرفته اند و بنده می گویم از مردم بپرسید استان با چه نگاه سیاسی اداره شود که فقر و مشکلات بیشتر یا کمتر شود برای شما مهم است؟
وی ادامه داد: مردم پای نظام، انقلاب و شهداء ایستاده اند و امروز وظیفه ماست برای اولویت مردم تلاش کنیم و ما برای پیشبرد استان برنامه ریزی کرده ایم و توسعه برای ما مهم است و اگر کسی برخلاف مصالح ملی حرفی بزند حتما موضع خواهیم گرفت اما از فردی که مواضع و چارچوب ها را بپذیرد، حمایت خواهیم کرد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس اظهار کرد: رسیدگی به گروه های سیاسی اولویت برخی به جای توسعه شده و در انتخاب استاندار، نشست تعدادی از همکاران ما با وزیر کشور هفته قبل برگزار شد اما چرا یک نماینده اطلاعات نادرست به جامعه می دهد؟
وی با اشاره به اینکه در جلسه نظرخواهی و نظر مشورتی نمایندگان پرسیده و عنوان شد ایرادی بر استفاده از مدیران دولت قبل در دولت سیزدهم وجود ندارد، افزود: ما در حضور و عدم حضور فردی مخالفتی نداریم، دولت باید پاسخگوی عملکرد مدیرانش باشد. اعلام کردیم اگر فکر می کنید، مدیران فعلی توانمند هستند، مسئولیت به عهده دولت است و بگذارند؛ چرا برخی دروغ می گویند؟
برخی در کرمان اتاق تقسیم قدرت راه انداخته اند
پورابراهیمی تصریح کرد: برخی قبل از انتخابات ستاد تشکیل داده و در کرمان تقسیم قدرت کرده اند و به آقایان قول استانداری، فرمانداری و بخشداری داده اند در حالی که باید در این زمینه دولت تصمیم بگیرد.
وی تاکید کرد: با توجه به اعتمادی که به وزیر کشور به عنوان امین رهبری داریم، هرکس را استاندار کرمان انتخاب کنند، حتما حمایت می کنیم؛ من از مردم رای گرفته ام برای مردم کار کنم و از هر کس از هر گروه سیاسی در استان ظرفیت کار داشته باشد، استفاده می کنم و این مشی رهبری است نه مشی ما. پیام مقام معظم رهبری به دولت سیزدهم این است از هر گروه سیاسی که ظرفیت دارد، استفاده کنید.
پورابراهیمی تصریح کرد: کرمان جای کار و تلاش نیروهای انقلابی است و جای سیاسی کاری نیست و تا جایی که ما باشیم اجازه نمی دهیم سیاسی کار کنند؛ محکم پشت دولت آقای رئیسی و وزیر کشور هستیم و هر تصمیمی بگیرند احترام قائل هستیم و کمک خواهیم کرد. االبته هرکس برای استانداری بیاید، مواضع انقلاب، کارآمدی، توانمندی و نگاه توسعه ای معیار ماست و اگر کسی به اندازه سر سوزنی از مواضع انقلاب و رهبری فاصله بگیرد، جلویش می ایستیم چون با کسی تعارف نداریم.
وی بیان کرد: برخی که امروز ادعای انقلابی گری دارند، به حاج قاسم شک داشتند و زمانی که حاج قاسم به تهران رفت، نامه زدند هیچ پاسداری حق شرکت در جلسات سردار را در کرمان دیگر ندارد و امروز مدعی جریان انقلاب هستند.
نماینده کرمان و راور در مجلس گفت: هدف برخی از طرح بحث های اخیر فقط قدرت و پست است و البته برخی هم افراد سالمی هستند که تحت تاثیر قرار می گیرند اما مسائل مربوط به سهم خواهی در استان کرمان از نگاه ما مردود است و اجازه این موضوع را نمی دهیم. سهم هرکس به اندازه ماموریتش در حوزه خودش است و اجازه تکرار جریان دولت احمدی نژاد را در کرمان نخواهیم داد. منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

سایت طلا

قیمت فنس

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

فروشگاه BBshop

اشتراک کنکور آی نو

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

پراپ تریدینگ معتبر ایرانی

تعمیر لباسشویی

دوره ICDL در تبریز

گرافیت پرسولفور

خرید ممبر گروه

مرجع قیمت خرید و فروش گندله

آموزش حسابداری

تقویت انتن موبایل

شیشه اتوموبیل

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

تور دبی ارزان

دندانپزشکی شبانه روزی

 

 

ویدئو وال

جراح چاقی

 

 

 

آجر نما خشک

 

 

 

قرارداد دوجانبه برق

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح