تاریخ انتشار : یکشنبه 17 اردیبهشت 1402 - 1:41
157 بازدید
کد خبر : 208207

اطلاعات عمومی پرورش شترمرغ و بلدرچین و اردک تورنگ طلایی

اطلاعات عمومی پرورش شترمرغ و بلدرچین و اردک تورنگ طلایی

شترمرغ یک پرنده بزرگ است که در مناطق گرمسیری آفریقا، جنوب آسیا و استرالیا یافت می‌شود. این پرنده بسیار تندرو است و معمولاً در مناطق نیمه‌خشک و بیابانی زندگی می‌کند. شترمرغ یکی از بزرگترین پرندگان زنده جهان است و قادر به دویدن تا سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌باشد. این پرنده برای دفاع از خود از پاشیدن ترکیبی از خاک

شترمرغ یک پرنده بزرگ است که در مناطق گرمسیری آفریقا، جنوب آسیا و استرالیا یافت میشوداین پرنده بسیار تندرو است و معمولاً در مناطق نیمهخشک و بیابانی زندگی میکندشترمرغ یکی از بزرگترین پرندگان زنده جهان است و قادر به دویدن تا سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت میباشداین پرنده برای دفاع از خود از پاشیدن ترکیبی از خاک و غبار به طور همزمان استفاده میکندشتر مرغ نمیتواند پرواز کند و برای حفظ انرژی، از دویدن برای فرار کردن و گریختن استفاده میکند.

جوجه محلی بومی پوست شترمرغ نیز دارای خصوصیات ویژهای است و برای تولید لباس‌ و کفشهایی با دوام، استفاده میشودعلاوه بر این، گوشت شترمرغ یک منبع پروتئینی خوب و سالم است که در برخی کشورها به عنوان یک غذای محلی محسوب میشودتخم شتر مرغ نیز خواص خود را دارد که بسیاری از افراد برای بهره مندی از این خواص آن را مصرف میکنند.

 

تخم شتر مرغ

تخم شترمرغ‌ به دلیل اندازه بزرگ و وزن سنگین، از تخمهای بزرگی است که حدود ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم وزن داردپوست خارجی تخم شترمرغ بافتی نرم و لطیف دارد که در برابر ضربه و فشار مقاوم استتخم شترمرغ‌ در داخل خود شامل ماده سفید رنگی به نام «کلار» است که حالتی شیرین و نسبتاً خنک دارداین ماده، از لحاظ شیمیایی شبیه به صفرا مرغ بوده و در تدارکات جنگلهای آمازون به عنوان ماده اولیه برای تولید داروهای تسکین دهنده درد استفاده میشودکلار تخم شترمرغ در بعضی از کشورها به عنوان منبعی از پروتئین و مواد معدنی مورد استفاده قرار میگیردهمچنین، از تخم شترمرغ برای تزئینات مختلفی همچون لوستر، ست فضای داخلی و سایر دکوراسیونها استفاده میشود.

 

تخم شترمرغ

 

نحوه جوجه کشی در شتر مرغ

جوجهکشی در شترمرغ به روشهای مختلفی انجام میشودیکی از روشهای پرکاربرد برای جوجهکشی در شترمرغ استفاده از دستگاههای خاصی است که قابلیت تنظیم دما و رطوبت هوا را دارنددر این روش، تخمهای شترمرغ در داخل دستگاه قرار داده شده و دما و رطوبت هوا به صورت خودکار تنظیم میشود تا شرایط مناسبی برای جوجهکشی فراهم شود.

روش دیگری که برای جوجهکشی در شترمرغ استفاده میشود، استفاده از شترمرغ نر به عنوان جوجهکش استدر این روش، شترمرغ نر با تخمهای شترمرغ ماده در یک انبار خاص قرار میگیردشترمرغ نر با تغییر جایگاه در اطراف تخمها، تخمها را با حرکات بسیار آرام به هم ریخته و تنفس خوبی برای تخمها فراهم میکندالبته این روش در مقایسه با روش دستگاههای جوجهکشی دارای بازدهی کمتری است.

 

چگونه تخم شتر مرغ نطفه دار میشود؟

تخم شترمرغ‌ نیز همانند بسیاری از پرندگان دیگر، با تخمک و سپس تخم شکل میگیرددر شترمرغها، پس از تخم گذاری، تخم ماده به مدت حدود ۳۵ روز درون لانه نگهداری میشوددر این زمان، تخم با دمای مناسب برای جوجههای درون آن، تحت تاثیر قرار گرفته و درصورت وجود اسپرم در محیط، تلقیح صورت میگیرد که در نتیجه بهترین شرایط برای تولید تخم نطفهدار شترمرغ فراهم میشود.

در صورت استفاده از روشهای لقاح مصنوعی، تخمهای تولید شده توسط شترمرغها با استفاده از اسپرم شترمرغ نر تلقیح میشوند و سپس در دستگاه نگهداری و پرورش جنینها قرار میگیرند تا جنینهای حاصله بعد از مدتی، آماده قرار گرفتن در رحم شترمرغهای ماده باشنددر هر دو روش، تأمین شرایط مناسب جهت رشد و تکامل جنینها، مهم و ضروری است تا به نتیجهی مطلوبی دست یابید.

 

خرید جوجه شترمرغ

 

تخم نطفه دار شترمرغ چگونه به جوجه تبدیل میشود؟

برای تبدیل تخم نطفه دار شترمرغ به جوجه، ابتدا باید تخمها را در شرایط مناسب نگهداری کرددر روش طبیعی، شترمرغ ماده در طول دوره تخمگذاری، تخمهای خود را در سوراخهای زیرزمینی به عمق ۱۰ الی ۵۰ سانتیمتری قرار میدهد و با پوشاندن آنها با خاک و فضولات خود، برای آنها حرارت مورد نیاز جهت جوجهکشی را فراهم میکندبرای جوجهکشی در روش مصنوعی میتوان از دستگاههای خاصی استفاده کرد که دما و رطوبت هوا را به صورت خودکار تنظیم کنند.

در حالت طبیعی، پس از ۴۲ تا ۴۴ روز، جوجهها از داخل تخم خارج شده و بعد از چند ساعت به فضای باز میآینددر حالتی که از دستگاههای جوجهکشی استفاده میشود، شرایط دما و رطوبت هوا به صورت خودکار تنظیم میشود و پس از ۴۲ تا ۴۴ روز، جوجهها به صورت خودکار از داخل تخم خارج شده و از دستگاه به فضای باز منتقل میشونددر هر دو حالت، جوجهها باید پس از خارج شدن از تخم، در یک محیط گرم و مرطوب نگهداری شوند تا به طور کامل خشک شده و به سرعت رشد کنند.

 آغاز پرورش جوجه اردک

جوجه‌ اردک شما باید قبل از ورود جوجه اردک تمیز و ضدعفونی شود. محل باید ۲ تا ۳ ساعت قبل از ورود پرندگان شما گرم شده باشد. شما می‌توانید این گرما را از طریق لامپ‌های حرارتی یا بخاری ایجاد کنید. در پرورش جوجه اردک باید موارد زیر را درنظر داشته باشید:

  • همبستگی جوجهها: جوجه اردکها بسیار صاحب اختیار هستنداولین چیزی که میبینند و باور میکنند مادرشان استاگر چندین جوجه اردک را بدون مادر بزرگ میکنید، آنها به هم میپیوندند و هیچ چیز آنها را از هم جدا نمیکنداگر یکی از جوجه اردکهای شما تنها بماند، ساعتها میچرخد و نگاه میکند.
  • گرما: جوجه اردکهای یکروزه به گرما نیاز دارند!
  • مکان مناسب: مکان جوجه اردک یکروزه باید کاملاً تمیز و بهداشتی باشدجوجه اردکها پرندگان پرشوری هستند، به همه جا حرکت کرده و غذاها را پخش میکنند، بنابراین باید زمان کافی برای تمیز کردن مکان نگهداری آنها داشته باشید.
  • غذای مناسب: جوجه اردکها بیشترین اشتها را در جهان دارنداگر به محض دیدن غذا به آن حمله نکنند، معمولاً نشان دهنده بیماری است.
  • آب: جوجه اردکها عاشق آب هستند، مطمئن شوید که کاسههای آب آنها را کم عمق و محکم انتخاب کنیدجوجه اردکهای شما در هر فرصتی که بتوانند در آن میپرند و حتی ممکن است مدفوع خود را در آن بیندازندخیس شدن جوجه اردک یکروزه باعث میشود بدن آنها سرد شده و گاهی تلف شوندجوجه اردکها برای بلعیدن غذای خود به آب نیاز دارندهنگام غذا خوردن باید به آنها آب بدهید.

جوجه اردک ماهانه به رژیم غذایی مناسب نیاز دارد.

 

قرار دادن تخمهای نطفه دار در داخل دستگاه

در مورد قرار دادن تخم نطفه دار شترمرغ در داخل دستگاه، میتوان گفت که این فرایند بیشتر در زمینه پرورش شترمرغ با استفاده از فناوریهای نوین و به منظور افزایش بهره وری صورت میگیرداز جمله روشهایی که در این زمینه استفاده میشود، روش جنینزایی مصنوعی (AI) یا Insemination مصنوعی استدر این روش، پس از جمعآوری تخمهای تولید شده توسط شترمرغها، به طور معمول با استفاده از یک دستگاه خاص، تخمهای نطفهدار درون رحم شترمرغهای ماده قرار میگیرند.

دستگاههایی که برای این منظور استفاده میشوند، شامل دستگاههایی با قابلیت شبیهسازی شرایط محیطی مورد نیاز برای تخمگذاری شترمرغها، ایجاد شرایط نوری و دمایی مناسب و همچنین ایجاد شرایط نگهداری و پرورش جنینهایی است که به تازگی تولید شدهاند.

 

نکات اصلی مراقبت از جوجه بوقلمون

جوجه بوقلمون یک ماه مراقبت از جوجه بوقلمون بسیار مهم است، زیرا جوجه بوقلمون پرندگان کوچکی هستند و برای زنده ماندن نیاز به مراقبت و مدیریت بسیار ویژه ای دارند. به دلیل جثه کوچک جوجهها میتوانند به راحتی از محوطه خود فرار کنند، توسط اشیاء خطرناک آسیب ببینند و همچنین میتوانند توسط حیوانات یا پرندگان دیگر مجروح شوند. بنابراین مراقبت ویژه ای برای نگهداری جوجههای شما در شرایط خوب لازم است. اگر به اطلاعات بیشتری در مورد مراقبت از جوجه بوقلمون نیاز دارید، در ادامه این راهنما از نغمه تورنگ طلایی، نکاتی را بیان کردهایم.

تغذیه مرغ تخمگذار

تغذیه یکی از فاکتورهای مهم در پرورش مرغ های تخم گذار و گوشتی بوقلمون می باشد که رعایت اصول و بهداشت تغذیه در رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار پراهمیت استازاین رو شرکت نغمه تورنگ طلایی با بهره گیری از تجهیزات به روز دنیا و متخصصان با تجربه آماده خدمت رسانی می باشد.

تراکم گله مرغ تخم گذار

تراکم مناسب برای مرغ های تخمگذار  بوقلمون در هر متر مربع بنا به شرایط مدیریتی و توانایی کنترل شرایط محیطی مناسب به جهت نگهداری مرغ در داخل سالن در کف بستر به ازای هر متر مربع ۸ _ ۱۰ قطعه برآورد می باشد که در صورت بالاتر بودن حجم تراکم از حد مورد نیاز سبب کاهش فضای لازم شده در نتیجه سبب کانی بالیسم یا همدیگر خواری و همچنین عدم دسترسی آب و دان به پرندگان خواهد شد و همچنین کم بودن تراکم خود سبب بالاتر رفتن حجم دان مصرفی خواهد شد.

 

مراقبت از جوجه بوقلمون

بلدرچینها معمولاً سریع رشد میکنند و بالغ شدن آنها خیلی طول نمیکشد. آنها بالغ میشوند و از سن ۶ هفتگی شروع به تخم گذاری میکنند. بچه بلدرچینی که با دست بزرگ شده به راحتی رام میشود. به هر حال برخی از نکات مراقبت از جوجه بلدرچین عبارتند از:

پرورش دهنده فضای کوچک یا اتاقی با محیطی خاص است که قرار است جوجههای شما برای چند هفته آینده در آن بمانند. به طور کلی پرورش دهنده میتواند از هر چیزی ساخته شود به شرطی که ایمن، گرم و بهداشتی باشد. برای مثال میتوانید با جعبه مقوایی ساده برای جوجه بلدرچینهای خود مکان نگهداری درست کنید.

بوقلمون باید در مکانی امن و گرم و دور از شکارچیان نگهداری شود. همچنین بهتر است مکان آنها را در داخل اتاق یا زیر سوله قرار دهید. همیشه یک لامپ حرارتی برای جوجهها تهیه کنید و درجه حرارت را در ابتدا روی ۱۰۰ درجه فارنهایت تنظیم کنید. هر هفته به تدریج دما را با سرعت ۵ درجه فارنهایت کاهش دهید تا به دمای اتاق برسد.

Z:\Article\نغمه تورنگ طلایی - طیور\Banners\5.jpg

تورنگ طلایی 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

دانلود استوری اینستاگرام

ادکلن بلک افغان

تلویزیون سامسونگ du7000

تعمیر تلویزیون ال جی در تهران

خرید الکتروموتور

یخسازی قالبی

قیمت باتری ماشین با ارسال و نصب رایگان

پچ پنل فیبر نوری

پچ پنل فیبر نوری

تعمیر کولر گازی در تهران

قیمت آجر

لیست قیمت اتحادیه شارژ کپسول آتش نشانی

خرید صندلی پزشکی

لوازم یدکی تاپ یدک

قیمت باتری سرفیس

گلند فلکسیبل

هزینه سفر به مشهد

خرید دیزل ژنراتور

 

هزینه ترجمه

 

آموزش محاسبه حق سنوات و پایه سنوات 1403

 

قیمت فنس

 

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

 

 

 

 

 

خرید دمپایی و صندل عمده

 

 

 

 

خرید ممبر گروه

 

 

 

 

 

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

 

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح