تاریخ انتشار : دوشنبه 22 آذر 1400 - 17:38
50 بازدید
کد خبر : 165112

بودجه کانون وکلا پرداخت نشده است

بودجه کانون وکلا پرداخت نشده است

ایسنا/خراسان رضوی نائب رئیس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری خراسان گفت: در خصوص بودجه کانون وکلا، حتی هزینه یک مورد از پرونده‌های وکالت نیز پرداخت نشده است. حسن حسن زاده امروز در نشستی که به مناسبت شصت‌وهشتمین سالگرد استقلال کانون‌های وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع در کانون وکلای دادگستری خراسان برگزار شد، اظهار کرد: بودجه

بودجه کانون وکلا پرداخت نشده است

ایسنا/خراسان رضوی نائب رئیس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری خراسان گفت: در خصوص بودجه کانون وکلا، حتی هزینه یک مورد از پرونده‌های وکالت نیز پرداخت نشده است.

حسن حسن زاده امروز در نشستی که به مناسبت شصت‌وهشتمین سالگرد استقلال کانون‌های وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع در کانون وکلای دادگستری خراسان برگزار شد، اظهار کرد: بودجه کانون وکلا دو سال است که تصویب شده و صرفا به وکالت‌های تسخیری اختصاص پیدا کرده است که نسبت به خدمات وکلای دادگستری و تعداد مراجعات، مبلغی بسیار ناچیز به‌شمار می‌آید. قبلا طبق توافقات، برای هر وکالت تسخیری ۲۰۰ تومان تعیین شده بود اما حتی یک مورد نیز پرداخت نشده بود.

وی در مورد آمار وکلای خراسان عنوان کرد: کانون وکلای دادگستری خراسان در سال ۱۳۷۷ تاسیس شد. در حال حاضر جمع کل وکلای خراسان ۲۳۱۰ نفر است که شامل ۷۲۲ خانم و ۱۵۸۵ آقا می‌شود. کانون وکلای خراسان هر سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی را پوشش می‌دهد. در خراسان شمالی ۲۵۰ وکیل پایه یک  و ۵۰ کارآموز وکالت دادگستری، در خراسان جنوبی ۲۱۰ وکیل پایه یک و ۴۶ نفر کارآموز وکالت دادگستری و همچنین تعداد وکلای خراسان رضوی ۱۷۹۵ وکیل و تعداد کارآموزان ۲۸۸ نفر است.

حسن‌زاده در خصوص عملکرد کمیسیون معاضدت بیان کرد: کمیسیون معاضدت کانون وکلای دادگستری یکی از فعال‌ترین کمیسیون‌های کانون وکلاست و ارتباط مستقیمی با آحاد جامعه، به خصوص افراد نیازمند به معاضدت‌های قضایی، دارد. افرادی که به این کمیسیون مراجعه می‌کنند، عموما توانایی پرداخت حق‌الوکاله را ندارند و در پرونده‌هایی که قابل پیشرفت باشند، وکیل معرفی می‌کنیم.

وی افزود: در طول ۲ سال گذشته ۱۴ هزار مشاوره حقوقی رایگان صرفا در کانون، به غیر از مشاوره‌های حقوقی ارائه شده در کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و مجتمع‌های قضایی انجام شده است. حدود ۱۶۰۰ نفر از وکلا مراجعه کردند و وکالت رایگان افراد نیازمند را پذیرفتند. این آمار جدا از وکالت‌های تسخیری است. در هر ماه حدود ۱۳۰ وکیل تسخیری معرفی می‌کنیم که در جرایم مهم که مجازات قانونی آن حبس ابد و اعدام است، به صورت رایگان خدمت ارئه می‌دهند.

نائب رئیس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری خراسان در مورد خدمات ارائه شده در مجتمع رسیدگی به جرایم اطفال گفت: طی توافقی که با مسئولین دادگستری داشتیم، مقرر شد که  در این مجتمع، هرروزه ۲ یا ۳ وکیل برای ارائه خدمات مستقر شوند. در خصوص رسیدگی به جرایم اطفال حضور وکیل الزامی است. اگر وکیل حضور نداشته باشد، آن رسیدگی ناقص و قابل نقض در مراجع بالاتر است. هر روز بین ۱۳ تا ۱۵ پرونده به این وکلا ارجاع داده می‌شود و این رسیدگی و پیگیری  تا زمان صدور و اجرای حکم توسط وکیل ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد وکلای دادگستری چه در استان چه در کل کشور از خانواده ایثارگران هستند، گفت: این تصور که وکلا از قشر مرفه هستند، تصور غلطی است. از همه اقشار، هر کس که بتواند آزمون وکالت را با موفقیت پشت سر بگذارد، وارد جریان وکالت یا رشته‌های مرتبط حقوقی می‌شود.

حسن‌زاده همچنین به موضوع پروانه وکالت علی‌اصغر عنابستانی اشاره کرد و توضیح داد: آقای عنابستانی کارآموز وکالت کانون خراسان بود. افراد در دوران کارآموزی باید یکسری فعالیت‌هایی را انجام دهند، از جمله چهار جلسه شرکت در دادگاه‌ها، تنظیم مقاله، حضور در دفتر وکیل سرپرست و… اما از آنجایی که کارآموزی ایشان با فعالیت‌های سیاسی همزمان شده بود، تکالیف کارآموزی اولویت دوم ایشان شده بود و این مسائل را نادیده می‌گرفتند، بر اساس مقررات کمیسیون کارآموزی و کانون‌های وکلا، اگر کارآموز وکالتی در دو دوره متوالی، تکالیفش را انجام ندهد، ناقص باشد یا مورد تایید کمیسیون کارآموزی نباشد، پروانه کارآموزی این کارآموز ابطال می‌شود و مجددا در آزمون شرکت کند. بنابراین وی هیچ‌گاه وکیل پایه یک نشد و به دلیل عدم انجام تکالیف کارآموزی و به موجب تصویب کمیسیون، کارآموزی او منتفی شد.

وی در مورد موضوع تخصصی شدن وکالت گفت: بر اساس آیین‌نامه تعرفه حق‌الوکاله مصوبه قوه قضائیه این موضوع از ابتدای امسال اجرایی شده و فرایند تخصصی شدن وکالت‌ها شروع شده است.

نائب رئیس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری خراسان در خصوص تعرفه حق‌الوکاله اظهار کرد: در آیین‌نامه تعرفه حق‌الوکاله مشخص شده اما در آن ذکر شده است که این آیین‌نامه در صورتی اجرایی است که توافقی بین وکیل و موکل به صورت مکتوب ایجاد نشده باشد. با توجه به اینکه در تعرفه جدید، روندهای حق‌الوکاله تا حدودی افزایش پیدا کرده است، از ابتدای سال اخیر، حتی وکلا نیز تمایل دارند که بر اساس این تعرفه، حق‌الوکاله دریافت کنند. هم از نظر شفاف‌سازی در جهت اینکه باید تمبر مالیاتی‌شان را بر این اساس ابطال کنند و هم به جهت اینکه اختلاف بین وکیل و موکل به حداقل برسد.

حسن‌زاده افزود: این تعرفه جدید بر خلاف آیین‌نامه سابق یک سری امتیازاتی را برای وکلا ایجاد کرده است، اما اگر برخلاف آیین‌نامه، مازاد حق الوکاله، هزینه‌ای را دریافت کنند به این شرط که توافق بین وکیل و موکل صورت گرفته باشد، این عمل بلااشکال است.

نائب رئیس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری خراسان در خصوص مجازات‌های انتظامی وکلا گفت: در این خصوص ابطال پروانه، تنزل درجه و محرومیت موقت سه ماه تا سه سال از وکالت را داریم. مجموعا در سال ۱۰ الی ۱۵ نفر، این محرومیت‌ها را دریافت می‌کنند.  دادگاه‌های انتظامی کانون‌های وکلا محرومیت شدیدی را وضع می‌کنند که  بعد از شکایت به دادگاه عالی قضات، رای دادگاه کانون نقض می‌شود؛ این به این معناست که اداره نظارت قوه قضائیه واقعا جایگاهی ندارد و خودانتظامی کانون‌های وکلا موثرتر است.

وی از تعداد متقاضیان پروانه وکالت خبر داد و گفت: بر اساس آمار رسمی سازمان سنجش در سال گذشته، حدود ۳۸۰۰ نفر در استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی ثبت‌نام کرده بودند و از این تعداد ۱۵۰ نفر در آزمون وکالت  پذیرفته شدند. جدا از این، در اجرای ماده هشت لایحه استقلال کانون وکلا، پروانه‌هایی نیز برای قضات بازنشسته و قضاتی که حداقل پنج سال سابقه قضاوت داشته باشند، صادر می‌شود. همچنین به کارمندان بازنشسته سازمان‌ها و ادارات دولتی که حداقل ۳۰ سال سابقه خدمت داشته‌اند و از این ۳۰ سال، پنج سال متوالی یا ۱۰ سال متناوب در رشته حقوقی، به عنوان کارشناس حقوقی یا مدیر حقوقی فعالیت کردند، با داشتن لیسانس حقوق قضایی، پروانه کارآموزی وکالت دریافت می‌کنند که بعد از ۹ ماه کارآموزی می‌توانند وکیل پایه شوند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

خرید دیزل ژنراتور

تعمیر فیش پرینتر لیبل پرینتر بارکدخوان لیبل زن

هزینه ترجمه

خرید پکیج شوفاژکار

آموزش محاسبه حق سنوات و پایه سنوات 1403

سایت طلا

قیمت فنس

 

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

 

 

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

 

تعمیر لباسشویی

دوره ICDL در تبریز

گرافیت پرسولفور

خرید ممبر گروه

مرجع قیمت خرید و فروش گندله

آموزش حسابداری

تقویت انتن موبایل

شیشه اتوموبیل

 

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح