تاریخ انتشار : شنبه 27 خرداد 1402 - 23:43
146 بازدید
کد خبر : 208375

تافل یا آیلتس؟ کدام آزمون برای من مناسب است؟

تافل یا آیلتس؟ کدام آزمون برای من مناسب است؟

  تافل و آیلتس دو آزمون پرطرفدار بین‌المللی برای سنجش زبان انگلیسی هستند که میان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اعتبار زیادی دارند. اما کدام آزمون برای شما مناسب است؟ بهتر است برای آزمون تافل آماده شوید یا در کلاس‌های آمادگی آزمون زبان آیلتس شرکت کنید؟ در این مطلب ابتدا این دو آزمون را با

 

تافل و آیلتس دو آزمون پرطرفدار بین‌المللی برای سنجش زبان انگلیسی هستند که میان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اعتبار زیادی دارند. اما کدام آزمون برای شما مناسب است؟ بهتر است برای آزمون تافل آماده شوید یا در کلاس‌های آمادگی آزمون زبان آیلتس شرکت کنید؟ در این مطلب ابتدا این دو آزمون را با هم مقایسه می‌کنیم و سپس یک روش مناسب برای پرداخت هزینه آزمون تافل اینترنتی (TOEFL iBT) به شما معرفی می‌کنیم.

تفاوت آیلتس و تافل

ابتدا خوب است بدانید برای اپلای تحصیلی از آزمون آیلتس آکادمیک استفاده می‌شود و آیلتس جنرال بیشتر برای مهاجرت‌های کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه مطلب منظورمان از آیلتس، آیلتس آکادمیک خواهد بود. هر دو آزمون تافل iBT و آیلتس آکادمیک در ۴ بخش مجزا مهارت‌های زبانی متقاضیان را می‌سنجند. اما میان این دو امتحان تفاوت‌هایی وجود دارد که حائز اهمیت است. تفاوت‌های تافل و آیلتس به صورت زیر است:

مقایسه Writing تافل و آیلتس

رایتینگ تافل iBT و آیلتس ۲ تسک دارد. تسک اول در این دو آزمون با هم فرق دارد. در تسک اول رایتینگ آزمون تافل باید در مدت زمان ۲۰ دقیقه نظر موافق یا مخالف خود را راجع به موضوع تسک در قالب یک متن ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه‌ای بیان کنید. در تسک اول رایتینگ آزمون آیلتس باید به سوالی درباره یک نمودار، گراف یا جدول در مدت زمان ۲۰ دقیقه در قالب ۱۵۰ کلمه پاسخ بدهید.

سوالات تسک دوم رایتینگ آزمون تافل و آیلتس شبیه به یکدیگر است. در این تسک نظر شما را درباره یک موضوع مشخص می‌پرسند و شما باید در قالب یک متن ۳۰۰ کلمه‌ای در مدت زمان ۳۰ دقیقه در آزمون تافل و در قالب یک متن ۲۵۰ کلمه‌ای به مدت ۴۰ دقیقه در آزمون آیلتس به این سوال پاسخ بدهید.

مقایسه Reading تافل و آیلتس

بخش ریدینگ در تافل و آیلتس تعدادی متن آکادمیک دارد. در تافل این بخش ۳ تا ۵ متن دارد و زمان پاسخدهی به سوالات چهارگزینه‌ای آن ۶۰ دقیقه است. اما بخش ریدینگ آیلتس ۳ متن دارد و ترکیبی از سوالات مختلف مانند جای خالی، پاسخ‌های کوتاه و غیره است و در مدت ۶۰ دقیقه می‌توانید به این بخش پاسخ دهید. تفاوت دیگر بخش ریدینگ در آزمون‌های تافل و آیلتس این است که در آیلتس موضوعات گسترده‌ای از آکادمیک تا بریده‌هایی از روزنامه‌ها و مجلات را شامل می‌شود، ولی در تافل اینترنتی فقط از متون آکادمیک در بخش ریدینگ استفاده شده است.

مقایسه Listening تافل و آیلتس

یکی از بخش‌هایی در آزمون آیلتس و تافل که تفاوت‌های زیادی با هم دارند بخش لیسنینگ است. در آیلتس همزمان با شنیدن فایل صوتی لازم است به سوالات پاسخ بدهید. این در حالی است که در آزمون تافل ابتدا فایل صوتی پخش شده و پس از اتمام می‌توانید به سوالات پاسخ بدهید. مدت زمان بخش لیسنینگ در تافل ۴۰ تا ۶۰ دقیقه است اما این بخش در آزمون آیلتس نهایتاً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

مقایسه Speaking تافل و آیلتس

بزرگترین تفاوت بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس و تافل در نحوه برگزاری آن است. بخش اسپیکینگ آزمون تفل به صورت آنلاین برگزار می‌شود؛ یعنی صدای شما حین پاسخگویی با استفاده از میکروفون ضبط می‌شود. اما بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس به صورت حضوری برگزار می‌شود؛ یعنی شخص امتحان گیرنده در اتاق شما را همراهی کرده و سوالات این بخش را می‌پرسد. اسپیکینگ آزمون آیلتس حداکثر ۱۵ دقیقه است ولی اسپیکینگ آزمون تافل نهایتاً ۲۰ دقیقه خواهد بود.

مقایسه نحوه نمره‌دهی تافل و آیلتس

آزمون تافل از صفر تا ۱۲۰ نمره بارم‌بندی شده و هر مهارت زبانی ۳۰ نمره دارد. بارم‌بندی امتحان آیلتس نیز از صفر تا ۹ نمره است. این نکته را فراموش نکنید که در دو امتحان تافل و آیلتس نمره قبولی مطرح نیست و هرچه نمره بالاتری در هر کدام کسب کنید، شناستان برای اخذ اپلای تحصیلی بیشتر خواهد شد. علاوه‌بر این هنگامی که برای اپلای تحصیلی اقدام می‌کنید، لازم است داقل نمره اعلام شده از سوی دانشگاه هدفتان را برآورده کنید. این عدد در دانشگاه‌های مشهور بین‌المللی از آنجا که رقابت بیشتر است، بالاتر خواهد بود.

مقایسه زمان اعلام نمرات تافل و آیلتس

زمان اعلام نمره امتحان تافل ۴ تا ۸ روز کاری طول می‌کشد. اما چنانچه در آزمون کامپیوتری آیلتس شرکت کرده باشید ۳ تا ۵ روز کاری و چنانچه در آزمون کاغذی آیلتس شرکت کرده باشید، حدود ۱۳ روز کاری بعد از روز آزمون نمرات امتحانتان اعلام می‌شود.

بین تافل یا آیلتس کدام را انتخاب کنیم؟

برخی از افراد برای مقایسه دو آزمون تافل و آیلتس می‌پرسند کدامیک راحت‌تر است؟ اگرچه راحتی آزمون و کسب نمره بالا مسئله مهمی هنگام انتخاب نوع امتحان است، اما پیش از انتخاب نوع آزمون باید این موضوع را بررسی کنید که کدام آزمون برای شرایط شما مناسب‌تر است. به عنوان مثال خیلی از افراد هنگام انتخاب نوع آزمون ابتدا کشور مقصد و دانشگاه‌ها را در نظر می‌گیرند. گاهی کشور و دانشگاه مدنظرتان حق انتخابی برایتان نمی‌گذارد و تنها یکی از آزمون‌ها را سنجش مناسبی برای دانش زبانی شما معرفی می‌کند. در چنین حالتی شما به‌جز یک آزمون انتخابی نخواهید داشت. البته امروزه بسیاری از دانشگاه‌ها در سراسر جهان هر دو امتحان تافل و آیلتس را معتبر می‌دانند و حداقل نمره‌ای هنگام اپلای تحصیلی به متقاضیان اعلام می‌کنند.

هزینه ثبت نام آزمون تافل و آیلتس

هزینه آزمون آیلتس خارج از کشور بستگی به کشوری دارد که به آن سفر می‌کنید. به عنوان مثال این هزینه برای کشور ترکیه ۲۷۰۰ لیر، آذربایجان ۳۷۰ منات و گرجستان ۶۴۰ دلار است. هزینه ثبت نام آزمون تافل نیز ۲۶۵ دلار است و این امتحان در مراکز آزمون تافل در ایران برگزار می‌شود. پرداخت هزینه ثبت نام تافل اینترنتی و آزمون آیلتس خارج از کشور نیازمند استفاده از کارت‌های اعتباری است و با مستر کارت یا ویزا کارت می‌توانید این هزینه را پرداخت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام تافل پیشنهاد می‌کنیم از صفحه زیر دیدن کنید:

https://www.tehranpayment.com/payment/toefl-ibt-register

چنانچه به کردیت کارت‌ها (مستر کارت یا ویزا کارت) دسترسی ندارید، می‌توانید از خدمات پرداخت آنلاین ارزی تهران پیمنت استفاده کنید تا سفارش پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل اینترنتی را در کمتر از ۳ ساعت و با کارمزدی کاملا منصفانه برایتان انجام دهیم.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

سایت طلا

قیمت فنس

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

فروشگاه BBshop

اشتراک کنکور آی نو

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

پراپ تریدینگ معتبر ایرانی

تعمیر لباسشویی

دوره ICDL در تبریز

گرافیت پرسولفور

خرید ممبر گروه

مرجع قیمت خرید و فروش گندله

آموزش حسابداری

تقویت انتن موبایل

شیشه اتوموبیل

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

تور دبی ارزان

دندانپزشکی شبانه روزی

 

 

ویدئو وال

جراح چاقی

 

 

 

آجر نما خشک

 

 

 

قرارداد دوجانبه برق

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح