تاریخ انتشار : یکشنبه 10 اردیبهشت 1402 - 14:37
180 بازدید
کد خبر : 208186

ترک اعتیاد با متد جدید در کلینیک راه احیا

ترک اعتیاد با متد جدید در کلینیک راه احیا

اعتیاد چیست؟ اعتیاد یک بیماری مزمن و خاموش است و در زمانی رخ می‌دهد که فرد نتواند جلوی خود را در برابر مصرف یک ماده یا انجام یک کار بگیرد. اعتیاد همان طور که باعث وابستگی‌های جسمی و روحی می‌شود، آسیب‌های جسمی و روحی زیادی نیز به وجود می‌آورد. اعتیاد یک مفهوم کلی است و

اعتیاد چیست؟ اعتیاد یک بیماری مزمن و خاموش است و در زمانی رخ می‌دهد که فرد نتواند جلوی خود را در برابر مصرف یک ماده یا انجام یک کار بگیرد. اعتیاد همان طور که باعث وابستگی‌های جسمی و روحی می‌شود، آسیب‌های جسمی و روحی زیادی نیز به وجود می‌آورد. اعتیاد یک مفهوم کلی است و فقط مصرف مواد مخدر را در بر نمی‌گیرد. انجام برخی کارها هم می‌تواند حالت اعتیادگونه داشته باشد. مثلا بازی کردن، کار کردن و حتی اینترنت. راه رهایی افرادی که دچار اعتیاد شده‌اند یا به اصطلاح معتاد هستند، ترک اعتیاد است. ترک اعتیاد فرآیندی نسبتا طولانی است که طبق آن پس از پاکسازی بدن فرد معتاد از مواد مخدر، به او کمک می‌کنند تا یک سبک زندگی جدید برای خود بسازد. در این مقاله از کلینیک راه احیا به بررسی ترک اعتیاد می‌پردازیم.

ترک اعتیاد

توجه داشته باشید که سوء مصرف و اعتیاد دو مفهوم کاملا متفاوت‌اند. سوء مصرف به این معنی است که فرد دوز بالایی از ماده مخدر مصرف کند. سوء مصرف هم مانند اعتیاد زیان‌آور است و در عین سرخوشی ناشی از مصرف مواد، زیان‌ها و آسیب‌هایی را هم به همراه دارد. اما؛ اعتیاد زمانی رخ می‌دهد که فرد کنترل خود را در مقابل یک ماده یا یک فعالیت از دست بدهد و نتواند مصرف یا انجام آن را مدیریت کند. طبق این تعاریف، اعتیاد از سوء مصرف بدتر است. زیرا؛ باعث می‌شود که فرد به سوء مصرف ناشی از یک ماده ادامه دهد و دچار آسیب‌های بلند مدت شود. هر چقدر که افراد معتاد زودتر نسبت به ترک اعتیاد اقدام کنند، این فرایند دشواری کمتری خواهد داشت. پرسنل کلینیک راه احیا در مسیر ترک اعتیاد، همراه بیماران هستند و با استفاده از روش‌های مدرن، دشواری این فرآیند را برای آنان کاهش می‌دهند.

دکتر ابوالفضل احیایی

ضررهای اعتیاد

هرچقدر ماده مخدر قوی‌تر باشد و مدت زمانی که فرد معتاد از آن استفاده می‌کند، بیشتر شود؛ ضررهای ناشی از اعتیاد هم بیشتر خواهد شد. بر این اساس، ترک اعتیاد نیز سخت‌تر خواهد بود. بعضی از این آسیب‌ها عبارتند از:

  • گسترش بیماری‌هایی مانند هپاتیت و ایدز
  • تغییرات شدید در ظاهر فرد معتاد
  • کمبود انرژی
  • افت تحصیلی
  • کاهش تدریجی قوای جنسی
  • نداشتن اعتماد به نفس و ارتباطات ضعیف

ضررهای اعتیاد می‌توانند به عنوان نشانه‌های اعتیاد نیز به کار برده شوند. مثلا؛ زمانی که یک یا چند مورد از ضررهای اعتیاد در فردی مشاهده شود، آن فرد ممکن است مشکوک به اعتیاد باشد. تشخیص اعتیاد و اقدام به ترک اعتیاد در زمان مناسب، در نجات فرد معتاد از دام آسیب‌های دائمی اعتیاد نقش حیاتی دارد. چنانچه این علائم را در یکی از عزیزان خود مشاهده کردید، با مراجعه به کلینیک راه احیا و انجام آزمایش اعتیاد از سلامت فرد مطمئن شوید یا برای ترک وی اقدام کنید.

ترک اعتیاد

آزمایش اعتیاد

پس از مراجعه به کلینیک اعصاب و روان راه احیا، با انجام آزمایش‌های اعتیاد از سالم بودن یا معتاد بودن فرد مطمئن می‌شوید. همان طور که قبلا اشاره شد، اعتیاد دو جنبه روانی و جسمی فرد را درگیر می‌کند. به همین منظور، آزمایش‌های اعتیاد هم وضعیت جسمی و هم وضعیت روانی فرد را مورد بررسی قرار می‌دهند. در آزمایش‌های جسمی، با بررسی ادرار، بزاق دهان، مو و پلاسمای خون وضعیت جسمانی فرد معتاد را بررسی می‌کنند. برای بررسی جنبه‌های روانی و رفتاری اعتیاد، فرد معتاد باید به پرسشنامه‌هایی در این مورد پاسخ دهد. بعد از بررسی آزمایش‌های روانی و جسمی انجام شده، در صورتی که مشخص شود فرد دچار اعتیاد شده باید نسبت به ترک اعتیاد اقدام نماید.

روشهای ترک اعتیاد

اما در مواجهه با فرد معتاد راه چاره چیست؟ روش‌های مختلفی برای درمان اعتیاد وجود دارد. اما؛ انتخاب هر کدام از روش‌ها نسبت به ماده مخدر مصرفی، مدت زمان مصرف، وضعیت سلامتی فرد و… متفاوت است. برای انتخاب مناسب‌ترین روش ترک اعتیاد، می‌توانید از متخصصان روان‌پزشک کلینیک راه احیا بهره بگیرید. ترک و درمان اعتیاد سه مرحله کلی دارد که روش‌های درمان اعتیاد در مرحله اول قرار می‌گیرند. پس از آن فرد باید بتواند بعد از ترک پاک بماند و به خانواده و جامعه بازگردد.

 سه روش ترک عبارتند از روش‌های سم‌زدایی، درمان رفتاری-شناختی و ترک اعتیاد به کمک دارو. در روش سم زدایی که اولین مرحله از ترک می‌باشد، سعی بر این است که مواد مخدر مصرفی از بدن خارج شود. سم‌زدایی فرآیندی نسبتا خطرناک است و حتما باید با نظارت پزشک متخصص انجام گیرد. چون با قطع مصرف مواد مخدر، به بدن شوک وارد شده و عوارضی مانند خشم، تهوع و کمبود خواب و… به همراه دارد که اگر زیر نظر متخصص نباشد، ممکن است فرد معتاد در وضعیت خطرناکی قرار بگیرد. امروزه در کلینیک راه احیا، از روش کاهشی مصرف مواد استفاده می‌کنند. در این صورت به جای قطع کامل مواد، فرد معتاد به صورت تدریجی مصرف مواد را کاهش داده و در نهایت درمان می‌شود.

در روش درمان رفتاری-شناختی به بررسی عللی پرداخته می‌شود که بخاطر آن‌ها فرد مصرف مواد را شروع کرده است. به همین دلیل؛ این روش می‌تواند اعتیاد را از ریشه برطرف کند. دارو درمانی، یکی از روش‌های قدیمی ترک اعتیاد است که امروزه در کلینیک‌های معتبر همچون راه احیا، به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه آر تی ام اس

کلینیک اعصاب و روان راه احیا

کلینیک اعصاب و روان راه احیا، با مدیریت دکتر ابوالفضل احیایی از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در زمینه‌های ترک سیگار، ترک اعتیاد، مشاوره ترک اعتیاد، نورو فیدبک، کتامین تراپی، درمان اضطراب، rtms  و… آغاز کرده است. دکتر احیایی دارای تخصص اعصاب و روان از دانشگاه تهران می‌باشد و به عنوان عضوی از انجمن آلزایمر ایران، در این زمینه فعالیت می‌کند. کلینیک راه احیا علاوه بر داشتن پرسنل متخصص، مجهز به جدیدترین دستگاه‌های تشخیصی نیز می‌باشد.

خدمات کلینیک راه احیا

تیم روان‌شناسان کلینیک راه احیا در زمینه‌های مختلفی، مانند روان‌شناسی کودک و نوجوان، روان‌شناسی خانواده و روان‌شناسی پیش از ازدواج، اختلالات خلقی و اضطرابی و… فعالیت می‌کنند. خدمات پزشکی کلینیک، شامل ترک اعتیاد، فوبیا، اسکیزوفرنی، مه مغزی، اختلال دو قطبی، حملات پانیک، وی ار تراپی، افسردگی و اضطراب می‌باشد. علاوه بر امکان دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید با استفاده از پکیج‌های مشاوره تلفنی به صورت مجازی از خدمات پزشکی کلینیک بهره ببرید. همچنین علاوه بر خدمات پزشکی و مشاوره، می‌توانید از تست‌های خودشناسی کلینیک راه احیا نیز استفاده کنید. اهمیت انجام تست‌های خودشناسی برای این است که آشنایی با استعدادها و ویژگی‌های فردی در کاهش سردرگمی و افزایش سلامت روان فرد بسیار مهم است و نقش مهمی در تعیین مسیر زندگی فرد دارد.

سخن پایانی

اعتیاد یک بیماری مزمن است که مانند تمامی بیماری‌ها در صورتی که به موقع و با کمک افراد متخصص به صورت اصولی درمان شود، فرد می‌تواند به زندگی عادی خود بازگردد. متخصصان کلینیک راه احیا با ارائه خدمات ترک اعتیاد، تلاش می‌کنند تا افراد معتاد را به آغوش خانواده و جامعه بازگردانند.

در کلینیک راه احیا انواع خدمات همچون درمان افسردگی و اضطراب با استفاده از متد جدید همچون دستگاه آر تی ام اس نیز انجام می پذیرد .

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

سایت طلا

قیمت فنس

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

فروشگاه BBshop

اشتراک کنکور آی نو

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

پراپ تریدینگ معتبر ایرانی

تعمیر لباسشویی

دوره ICDL در تبریز

گرافیت پرسولفور

خرید ممبر گروه

مرجع قیمت خرید و فروش گندله

آموزش حسابداری

تقویت انتن موبایل

شیشه اتوموبیل

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

تور دبی ارزان

دندانپزشکی شبانه روزی

 

 

ویدئو وال

جراح چاقی

 

 

 

آجر نما خشک

 

 

 

قرارداد دوجانبه برق

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح