تاریخ انتشار : پنجشنبه 27 آبان 1400 - 22:40
78 بازدید
کد خبر : 102854

تشکیل کارگروه بازنگری در وظایف و مأموریت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی

تشکیل کارگروه بازنگری در وظایف و مأموریت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تشکیل کارگروه بازنگری در وظایف و مأموریت‌های شورا خبر داد و گفت: رهبری توقع دارند تا در شورای عالی،بحث نوآوری، بررسی چالش‌ها و روزآمد سازی اسناد متناسب با زمان صورت گیرد. به گزارش ایسنا،‌ دکتر سعیدرضا عاملی در جلسه ۸۴۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بیان این مطلب اظهار

تشکیل کارگروه بازنگری در وظایف و مأموریت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تشکیل کارگروه بازنگری در وظایف و مأموریت‌های شورا خبر داد و گفت: رهبری توقع دارند تا در شورای عالی،بحث نوآوری، بررسی چالش‌ها و روزآمد سازی اسناد متناسب با زمان صورت گیرد.

به گزارش ایسنا،‌ دکتر سعیدرضا عاملی در جلسه ۸۴۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: حکم انتصاب اعضای جدید حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی مقام معظم رهبری ۲۳ آبان ماه صادر و دیروز هم پیوست حکم صادر شد، لذا جلسه به صورت فوق العاده در روز چهارشنبه برگزار شد تا بتوانیم درخصوص متن و پیوست حکم تمرکز کنیم.

وی محتوای جلسه ۸۴۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی را مروری بر محتوای مطالبات حکیم فرزانه انقلاب عنوان کرد و افزود: واقعیت این است رهبری چهار سال تاخیر در صدور حکم اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که سال ۱۳۹۶ حکم قبلی به اتمام رسیده بود، داشتند. برداشت اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی این بود که مقام معظم رهبری از نوع کار شورای عالی انقلاب فرهنگی گلایه دارند و در حکم دوره جدید به نوعی اقبال برای اعضای جدید حقیقی و حقوقی است تا بتوانند ساز و کار بهتری را برای تاثیرگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی در تحول فرهنگی و دانشی جامعه بردارند.

دکتر عاملی ضمن اشاره به ایجاد سه تکلیف پیوست حکم و تشکیل کارگروهی از میان اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرایی سازی تکالیف پیوست حکم تصریح کرد: یکی از تکالیف پیوست حکم، «بازنگری در مورد اعضای حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی» است. آیا همه اعضایی که در شورا حضور دارند، عضویتشان لازم است وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند به روزرسانی است. درحقیقت با ورود به چهل واره دوم انقلاب به تعبیر مقام معظم رهبری، دوره گام دوم انقلاب اسلامی و نیز قرن جدید که در متن حکم، این مباحث تصریح شده است؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی با تحولات و شرایط جدیدی مواجه شده است. رهبری توقع دارند تا در شورای عالی نوآوری، بررسی چالش‌ها و روزآمد سازی اسناد متناسب با زمان صورت گیرد.

استاد دانشگاه تهران یکی از وظایف کارگروه را بازنگری وظایف، ماموریت‌ها و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد و گفت: رهبری اعضای حقیقی شورای عالی را از ۲۴ نفر به ۱۸ نفر تقلیل داده‌اند لذا لازم است تا این امر نسبت به اعضای حقوقی هم اجرا شود و ایشان در حکم انتصاب اعضای حقوقی از کلمه «فعلا» استفاده کرده‌اند و این کارگروه وظیفه بررسی این موضوع را دارد و باید در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی هم تصویب شود و گردش کاری صورت گیرد. در حال حاضر از ۳۵ نفر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۱۸ نفر حقیقی و ۱۷ نفر حقوقی هستند.

دکتر عاملی اعضای جدید حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی را شش نفر نام برد و افزود: آقای دکتر احمد واعظی در دوره قبل عضویت حقوقی به عنوان رییس دفتر تبلیغات اسلامی را داشتند که در حکم جدید رهبری، به عنوان عضو حقیقی اعلام شدند.

وی ادامه داد: نکته دیگر در پیوست حکم «بازنگری در شوراهای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی و تبدیل شدن به شوراهای فکری اثرگذار در مسائل اصلی و واقعی در حوزه‌های فرهنگی و دانشی کشور است و این شوراهای جدید باید بتواند، جامعه جدید را درک کنند و هم کمک دهنده با رویکرد جدید رهبری در نظم و کار انقلابی باشند.

دکتر سعیدرضا عاملی از انتخاب ۱۰ نفر از اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان اعضای کارگروه تحول خبر داد و افزود: این کارگروه از اعضای حقیقی و حقوقی هستند و چه بسا لازم است هر روز جلساتی با اعضای کارگروه در دبیرخانه شورا داشته باشیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.