تاریخ انتشار : شنبه 20 آذر 1400 - 20:49
34 بازدید
کد خبر : 160800

رشد ۱۱۰ درصدی کرونا در بوشهر /به نقطه‌ی خطر کرونا رسیده‌ایم

رشد ۱۱۰ درصدی کرونا در بوشهر /به نقطه‌ی خطر کرونا رسیده‌ایم

ایسنا/بوشهر روز گذشته با اعلام فوت ۶۹ بیمار مبتلا به کرونا، مجموع جانباختگان به ۵۹ هزار و ۸۹۹ تن رسید اما هنوز در سواحل و تفریحگاه‌ها و پارک‌ها و خروجی و ورودی شهرها جای سوزن انداختن نیست. عروسی‌ها با شرایط ناایمن برگزار می‌شود و حتی در مواردی کفن و دفن مبتلایان به کرونا بدون رعایت پروتکل

رشد ۱۱۰ درصدی کرونا در بوشهر /به نقطه‌ی خطر کرونا رسیده‌ایم

ایسنا/بوشهر روز گذشته با اعلام فوت ۶۹ بیمار مبتلا به کرونا، مجموع جانباختگان به ۵۹ هزار و ۸۹۹ تن رسید اما هنوز در سواحل و تفریحگاه‌ها و پارک‌ها و خروجی و ورودی شهرها جای سوزن انداختن نیست.

عروسی‌ها با شرایط ناایمن برگزار می‌شود و حتی در مواردی کفن و دفن مبتلایان به کرونا بدون رعایت پروتکل و با حضور خیل عزاداران همراه است. انگار قرار است سال پیش رو را هم مثل یک سالی که گذشت و یا شاید خیلی بدتر و تلخ‌تر از آن سپری کنیم.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۱ شهرستان نارنجی، ۲۵۲ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند و همچنین شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

سیما سادات لاری با بیان اینکه متاسفانه ۳۷۲۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند، تاکید کرده است «ما همچنان در جنگ تمام عیار با کرونا هستیم و هریک از ما باید خود را به عنوان سرباز کوچک نبرد سهمگین قلمداد کنیم. با توجه به گردش ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور و قدرت سرایت بالای آن لزوم رعایت بیشتر و جدی‌تر پروتکل‌های بهداشتی بیش از هر زمان دیگر لازم است. توصیه می‌کنیم افراد سالمند از منزل خارج نشوند و تحت هیچ شرایطی در اماکن شلوغ حاضر نشوند. ضروری است در دیدار با افراد سالمند حتی اگر علائم بیماری نداریم، از ماسک استفاده کنیم.»

قدرت سرایت بیشتر گونه‌های جهش‌یافته کرونا

مطالعات جدید نشان داده گونه‌های جدید جهش‌یافته ویروس کرونا در ایالت‌های آمریکا در حال شیوع است و کارشناسان در رسانه‌های مختلف به گسترش گونه‌های جدید جهش‌یافته ویروس کرونا در سراسر ایالات متحده آمریکا اشاره کرده‌اند که به اعتقاد آنان قدرت سرایت بیشتری دارند و نسبت به ویروس اولیه کرونا تهاجمی‌تر عمل می‌کنند.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با هشدار درباره افزایش دوباره فوتی‌ها و خطر چهارمین پیک کرونا به ایسنا گفته است: «اینطور نیست که بگوییم ویروس جهش یافته فقط جوانان را درگیر کرده و سایر افراد را مبتلا نمی کند، در تهران آمار بیماران سرپایی در حال افزایش است. بعد از افزایش بیماران در بخش سرپایی حدود دو هفته طول می کشد تا این افزایش به بخش بستری هم تسری یابد.»

افزایش میزان بیماری زایی کووید-۱۹

دکتر حمید عمادی درباره وضعیت ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در کشور عنوان کرده: «جهش ویروس کرونا، باعث شده که میزان بیماری زایی کووید-۱۹ و قدرت سرایت آن افزایش یابد. البته اینطور نیست که ویروس جهش یافته فقط یک طیف خاصی را درگیر کند، بلکه همه طیف های سنی را می تواند درگیر کند. اینطور نیست که بگوییم ویروس جهش یافته فقط جوانان را درگیر کرده و سایر افراد را مبتلا نمی کند. بنابراین آمار مبتلایان زیر ۱۸ سال در ویروس جهش یافته انگلیسی بیشتر شده است.»

وی با اشاره به افزایش موارد بیماری با کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم، گفته است: «اگر این وضعیت یعنی روند کاهشی رعایت پروتکل های بهداشتی ادامه یابد، حتما با بحران در بیماری مواجه می شویم. کووید-۱۹ شوخی ندارد. تاکنون کرونا سه بار در یکسال گذشته به ما نشان داده است که هر زمان که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکردیم، چوبش را خوردیم. در حال حاضر هم باید مراقبت کنیم و با رعایت فاصله گذاری، استفاده از ماسک و چیزهایی که همه می دانیم، نباید اجازه دهیم بیماری گسترش یابد و خدایی نکرده منجر به بحران شود. موضوع رعایت این موارد است.»

مردم باید هوشیار باشند

عبدالمحمد خواجه‌ئیان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در این خصوص به ایسنا گفت: «تغییر ژنتیکی در ویروس یا باکتری و انواع شناخته شده که موجب تفاوت‌هایی با انواع قبلی شود سوش یا گونه جدید نامیده می‌شود.»

وی افزود: «نکته‌ای که در این شرایط مهم است و بیشترین نگرانی من این است که مردم فکر کنند خطر جدی نیست. انسان وقتی چیزی را نداند و از خطرات آن آگاهی نداشته باشد بی محابا به سمت آن می‌رود. مردم باید هوشیار باشند که کرونا و انواع جهش‌یافته و جدید آن خیلی خطرناک هستند.»

رشد ۱۱۰ درصدی کرونا در بوشهر

این مسئول خاطرنشان کرد: «در بهمن ماه سال جاری نسبت به دی ماه شاهد یک افزایش ۱۱۰ درصدی در موارد مثبت کرونا در استان بوشهر بوده‌ایم. یعنی موارد مثبت در دی ماه تقریبا ۷۸۶ مورد بوده و در بهمن ماه به ۱۶۵۱ نفر رسید که این افزایش و رشد ۱۱۰ درصدی به معنای نقطه خطر است.»

معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به خطرات و مشکلات این وضعیت اظهار کرد: «من در اواخر دی ماه هشدار دادم که در رصد روزانه می‌بینم که سیر بیماری به آرامی شدید می‌شود و تعداد موارد مثبت افزایش پیدا می‌کند و اگر کنترل نشود به بحران برمی‌خوریم.»

خواجه‌ئیان یادآور شد: «علاوه بر شرایط کلی که به علت عادی‌انگاری و برداشتن محدودیت‌ها و همچنین افزایش ترددها صورت گرفت با یک شرایط خیلی نگران‌کننده استان‌های همجوار از جمله خوزستان مواجه شدیم که بحث کرونای انگلیسی در این منطقه خیلی جدی شد و این بسیار نگران‌کننده است به دلیل ارتباطات زیادی که در برخی از مناطق استان بوشهر با استان خوزستان وجود دارد و رهگیری آن ساده نیست.»

این تهدید همیشه وجود دارد

به گفته وی «با توجه به اینکه می‌دانیم این ویروس در کشور گردش پیدا کرده است و در این شرایط باید فکر کنیم در استان بوشهر نیز احتمال دارد که وارد شده باشد ولی ما هنوز پیدا نکرده باشیم. یعنی باید فرض را بر این بگذاریم که این تهدید همیشه وجود دارد و تمام موارد احتیاطی لازم را انجام دهیم.»

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید کرد: «در صورت بروز رشد و افزایش موارد ابتلا به ویروس و چنین شرایط بحرانی لازم است که بلافاصله منطقه جغرافیایی آلوده، محدود شود و یا در صورت وسعت منطقه یک سری تدابیر ویژه اندیشیده شود. اما شاهد هستیم که در گناوه، دیلم و بوشهر مسافران زیادی جمع شده و بدون رعایت موارد بهداشتی و پروتکل‌های پیشگیری در کنار ساحل تجمع می‌کنند. واقعا سیستم بهداشت و درمان، در این شرایط نمی‌تواند با اقداماتی چون بیماریابی از سیر اپیدمی و سیر افزایشی بیماران جلوگیری کند.»

به گزارش ایسنا، با توجه به کاهش رعایت پروتکل‌ها و همچنین عادی‌انگاری باب شده در جامعه و هشدارهایی که کارشناسان و متخصصان داخلی و خارجی نسبت به خطرات و تهدیدهای انواع جهش یافته ویروس کرونا مطرح کرده‌اند ضرورت دارد که نسبت به چاره‌اندیشی و یافتن و اجرای راهکارهایی برای کاهش خطر در نقاطی مانند استان بوشهر و شهرستان‌های آن که مستعد بروز بحران هستند اقدام شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.