تاریخ انتشار : یکشنبه 3 اردیبهشت 1402 - 17:31
45 بازدید
کد خبر : 208148

سوالات متداول درباره ترکیدن پروتز سینه

سوالات متداول درباره ترکیدن پروتز سینه

  ترکیدن پروتز سینه سیلیکونی می تواند باعث درد سینه یا تغییر در کانتور یا شکل سینه شود. با این حال تصور نمی شود که ایمپلنت های سینه سیلیکونی پاره شده باعث سرطان سینه، مشکلات بارداری یا بیماری های بافت همبند مانند آرتریت روماتوئید شود. هنگامی که یک پروتز سینه سیلیکونی پاره می شود، ممکن

 

سوالات متداول درباره ترکیدن پروتز سینه

ترکیدن پروتز سینه سیلیکونی می تواند باعث درد سینه یا تغییر در کانتور یا شکل سینه شود. با این حال تصور نمی شود که ایمپلنت های سینه سیلیکونی پاره شده باعث سرطان سینه، مشکلات بارداری یا بیماری های بافت همبند مانند آرتریت روماتوئید شود.

هنگامی که یک پروتز سینه سیلیکونی پاره می شود، ممکن است مورد توجه قرار نگیرد زیرا سیلیکون تمایل دارد در بافت اطراف به دام بیوفتد. در ادامه به هر آن چه در خصوص ترکیدن پروتز سینه نیاز دارید بدانید اشاره می کنیم.

ترکیدن پروتز سینه به چه صورت تعریف می شود؟ 

پارگی ایمپلنت می تواند با کاشت سالین یا سیلیکون رخ دهد و نیاز به برداشتن و جایگزینی ایمپلنت سینه دارد (در صورت تمایل نصب ایمپلنت جدید). در حالی که جراحی اضافی ممکن است دلهره آور به نظر برسد، جراحی ترمیمی سینه یا اصلاح سینه یک روش ساده و ایمن است که به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که بدن و سینه شما به بهترین شکل خود هستند. 

یک ایمپلنت زمانی که پوسته بیرونی آن پاره می شود، می ترکد و در نتیجه محتویات ایمپلنت به بیرون نشت می کند. با ایمپلنت های سالین، این نشت به راحتی قابل شناسایی خواهد بود، زیرا محلول سالین استریل توسط بدن جذب شده و به طور طبیعی پردازش می شود. بیشتر ایمپلنت های سالین طی چند ساعت یا چند روز تخلیه می شوند.

در ایمپلنت سیلیکونی، نشتی معمولاً بسیار تدریجی است و اغلب در ابتدا مورد توجه قرار نمی گیرد.

نشانه های ترکیدن پروتز سینه چیست؟

 • کاهش سایز سینه (پارگی ایمپلنت سالین)

اگر پروتز سینه نمکی دارید و دچار پارگی پروتز می شوید، بلافاصله متوجه آن خواهید شد. نمک از پوسته سیلیکونی خارجی ایمپلنت شما نشت می کند. هنگامی که یک پارگی رخ می دهد، سینه (های) شما بلافاصله، معمولاً در عرض یک یا دو روز، تخلیه می شود و اندازه سینه به طور محسوسی تغییر می کند. محلول نمک توسط بدن شما جذب می شود. با این حال، سلامت کلی شما را تهدید نمی کند.

 • تغییر شکل سینه (پارگی ایمپلنت سیلیکونی)

از طرف دیگر، اگر پروتز سینه سیلیکونی داشته باشید و دچار پارگی پروتز شوید، اندازه سینه ‌های شما تغییر نمی‌کند. این به این دلیل است که ماده سیلیکونی داخل این نوع ایمپلنت یک ماده ژل ضخیم تر است. با این حال، ممکن است متوجه تغییر جزئی در شکل سینه خود شوید، اما برخی از زنان اصلاً متوجه هیچ چیز نمی شوند. 

به همین دلیل است که پارگی های ایمپلنت سیلیکونی “پارگی های خاموش” نامیده می شوند. با گذشت زمان، پارگی سیلیکون ممکن است بافت زخم اضافی در اطراف ایمپلنت ایجاد کند که می تواند منقبض شود و باعث شود سینه شما سفت شود. به همین دلیل است که توصیه می‌کنم بیماران بزرگ‌کننده سینه سیلیکونی هر چند سال یک بار MRI انجام دهند تا مطمئن شوند که ایمپلنت سینه آن ها پارگی ندارند.MRI تنها راه برای تایید قطعی پارگی ایمپلنت سیلیکون است و جراح معمولا نمی تواند تنها با معاینه حضوری آن را تایید کند.

 • درد و حساسیت سینه

صرف نظر از نوع پروتز سینه شما، پارگی احتمالاً باعث حساسیت و احتمالاً کمی درد در سینه شما خواهد شد. برای بیماران مبتلا به پارگی پروتز آب نمکی، درد ممکن است در نتیجه از دست دادن شکل و در نتیجه افتادگی پوست سینه رخ دهد. من به بیماران مبتلا به پارگی ایمپلنت سالین توصیه می‌کنم از آسپرین و ایبوپروفن برای ناراحتی خودداری کنند، زیرا این داروها رقیق‌کننده خون هستند و برنامه ‌ریزی تعویض ایمپلنت ‌های شما را برای دو تا سه هفته متوقف می‌کنند.

 • توده یا موج در سینه شما

پارگی ایمپلنت های سالین ممکن است باعث ایجاد توده ها یا موج های کوچک در سینه آسیب دیده شود. این امواج در واقع خود ایمپلنت هستند که باد کرده و گاهی اوقات روی خود تا می ‌شوند.

برای زنانی که دچار پارگی ایمپلنت سینه سیلیکونی می ‌شوند، موج‌ ها و توده ‌ها ممکن است در داخل و اطراف سینه یا در ناحیه زیر بغل قابل توجه باشند. اما به یاد داشته باشید، چون پارگی ایمپلنت سیلیکونی به کندی اتفاق می‌افتد، این توده ‌ها و برجستگی‌ ها ممکن است بلافاصله قابل مشاهده نباشند.

سوالات متداول درباره ترکیدن پروتز سینه

علائم اصلی ترکیدن ایمپلنت سالین

خوشبختانه اکثر پارگی های ایمپلنت سالین بلافاصله آشکار می شوند. حتی اگر بیماران با پارگی ‌ها آشنا نباشند، احتمالاً متوجه خواهند شد که ظاهر پستان ناگهان تغییر کرده است.

از علائم هشدار دهنده زیر برای شناسایی پارگی و متعاقباً جستجوی درمان استفاده کنید:

 • باد کردن: با خروج محلول نمکی از ایمپلنت پاره شده، حجم ایمپلنت را از دست می دهد و ظاهر آن خالی شده است. این شایع ترین و قابل تشخیص ترین اثر است و بلافاصله پس از ایجاد پارگی رخ می دهد.
 • تغییر شکل: حتی اگر سینه خالی به نظر نرسد، پارگی ایمپلنت اغلب منجر به تغییر شکل سینه می شود. سینه ممکن است کوچکتر، کج ‌تر یا به طور مشابه نسبت به دیگری نامتقارن به نظر برسد. اگرچه این تغییر معمولاً سریع است، اما ممکن است به تدریج از نشت های بسیار کوچک در ایمپلنت رخ دهد.
 • حساسیت: پس از پاره شدن ایمپلنت، پوسته آن ممکن است به قسمت داخلی سینه ساییده شود و باعث تحریک یا حساسیت شود.

اگر فکر می کنید ایمپلنت پاره شده است و احساس تب و بیماری می کنید، این ممکن است نشانه عفونت باشد. در صورتی که فکر می کنید ممکن است عفونت داشته باشید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید تا درمان مناسب انجام شود.

پارگی پروتز سینه ممکن است یکی از عوارض پروتز سینه این روش باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهکارها، نحوه و پیشگیری و درمان آن میتوانید به سایت دکتر ایزدپناه مراجعه نمایید.

 

علائم اصلی ترکیدن ایمپلنت سیلیکونی

در حالی که پارگی ‌های سالین اغلب بلافاصله قابل تشخیص هستند، ایمپلنت‌ های سیلیکونی معمولاً منجر به پارگی‌های «خاموش» می‌شوند. یعنی ممکن است ظاهر یا احساس متفاوتی نسبت به حالت عادی نداشته باشند.

این به این دلیل است که ژل سیلیکون چسبناک تر است و شکل کلی خود را حفظ می کند. نشتی ها در ابتدا آهسته و نسبتاً غیر قابل توجه هستند. با این وجود، در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارد که نشان می دهد ایمپلنت سیلیکونی پاره شده است:

 • درد یا حساسیت: اگر سیلیکون به سینه نشت کرده باشد، بافت مجاور ممکن است ملتهب شود. این ممکن است منجر به درد یا حساسیت در ناحیه شود.
 • تغییر شکل: ایمپلنت های سیلیکونی پاره شده می توانند بر اندازه یا شکل سینه تأثیر بگذارند، اما تغییر ظریف و تدریجی خواهد بود. اگر به نظر می رسد ایمپلنت از نظر حجم کاهش یافته یا شکل ناهمواری پیدا کرده است، ممکن است نتیجه از دست دادن سیلیکون باشد.
 • توده های داخل یا نزدیک سینه: اگرچه سیلیکون می تواند نشت کند، اما در توده های کوچک این کار را انجام می دهد. این ها ممکن است قابل مشاهده باشند و به صورت توده هایی در زیر پوست ظاهر شوند. اگرچه در ابتدا آن ها احتمالاً نزدیک سینه می مانند، اما تکه های سیلیکون می توانند به مناطق دیگر نیز حرکت کنند. در چنین مواردی، سیلیکون باید حذف شود، زیرا توسط بدن جذب نمی شود.
 • سینه های نرم یا سفت: اگر سینه ها به طور غیرعادی نرم یا سفت شوند، ممکن است نشان دهنده پارگی باشد. همانطور که ایمپلنت حجم خود را از دست می دهد، سینه می تواند تسلیم تر شود. اما با تشکیل کپسول های بافتی در فضای خالی، می تواند سفت تر شود.

اگرچه اکثر زنان در ده سال اول نیازی به جراحی تجدید نظر ندارند، موارد پارگی ایمپلنت یا انقباض کپسول به اندازه کافی رایج است که ارزش بحث را دارد. و در حالی که ایمپلنت های سیلیکونی معمولاً از نظر زیبایی برتر هستند، تشخیص پارگی آنها نیز دشوارتر است.

دانستن علائم پارگی ایمپلنت مفید است، اما بهترین راه برای تشخیص پارگی (به ویژه پارگی سیلیکون) از طریق اسکن MRI است.

بنابراین FDA پیشنهاد می کند که بیماران دارای ایمپلنت های سیلیکونی سه سال پس از جراحی و هر دو سال بعد از آن تحت اسکن MRI قرار گیرند. از طریق تشخیص زودهنگام پارگی، ایمپلنت ها را می توان به راحتی جایگزین کرد و سیلیکون را برداشت.

 

دکتر کامبیز ایزدپناه متخصص جراحی زیبایی پلاستیک

سخن پایانی 

فراموش نکنید که انواع جراحی‌های پلاستیک، ترمیمی و زیبایی باید با ظرافت و دقت انجام شود تا نتیجه حاصل از آن طبیعی و مطلوب باشد. اگر قصد انجام هر کدام از جراحی های فوق را دارید، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع جراحی‌های زیبایی، مقالات سایت را  به آدرس drkambiz-izadpanah.com مطالعه نموده و یا نمونه کارهای بیشتری را در پیج اینستاگرام دکتر ایزدپناه مشاهده کنید.

 

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.