تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 خرداد 1402 - 20:42
49 بازدید
کد خبر : 208348

علوفه خردکن چیست؟[ معرفی بهترین علوفه خردکن های ۱۴۰۲]

علوفه خردکن چیست؟[ معرفی بهترین علوفه خردکن های ۱۴۰۲]

  باتوجه‌به رشد جمعیت و نیازهای غذایی، صنعت دامداری در همه دنیا به‌عنوان یکی از صنایع مهم و حیاتی است. این صنعت در ایران طی چند سال اخیر، باتوجه‌به شرایط اقتصادی با مشکلاتی روبرو شده است. برخی از این مشکلات را می‌توان افزایش هزینه‌های تولید، قیمت بالای خوراک دام، کمبود منابع آب و خشکسالی در

 

باتوجه‌به رشد جمعیت و نیازهای غذایی، صنعت دامداری در همه دنیا به‌عنوان یکی از صنایع مهم و حیاتی است. این صنعت در ایران طی چند سال اخیر، باتوجه‌به شرایط اقتصادی با مشکلاتی روبرو شده است. برخی از این مشکلات را می‌توان افزایش هزینه‌های تولید، قیمت بالای خوراک دام، کمبود منابع آب و خشکسالی در برخی مناطق و همچنین بروز بیماری‌های مختلف در دام‌ها دانست.

بااین‌حال، عواملی وجود دارد که می‌تواند سودآوری و تحول صنعت دامداری در ایران را به همراه داشته باشد، این عوامل را می‌توان به استفاده از فناوری‌های نوین در تولید و پرورش دام برای کاهش هزینه‌های تولید علوفه و افزایش کیفیت خوراک دام دانست.

کشت علوفه هیدروپونیک، استفاده از مه‌پاش گاوداری برای خنک‌کردن دام و ضدعفونی محیط دو ابزار مهم برای برطرف‌کردن چالش‌هایی مانند تأمین علوفه و افزایش سلامت دام نقش مهمی دارند. اما وسیله‌ای که قصد داریم به بررسی آن بپردازیم علوفه خردکن نام دارد.

برای آشنایی با بهترین علوفه خردکن‌های ۱۴۰۲ به خواندن مطلب ادامه دهید.

 

علوفه خردکن (Fodder-cutter machines) چیست؟

علوفه خردکن (Fodder-cutter machines) دستگاهی برای خردکردن و آسیاب‌کردن علوفه تر، علوفه‌های خشک و غلات مورد تغذیه دام است. این وسیله در صنعت دامداری و پرورش دام به‌عنوان یک ابزار مفید و ضروری شناخته شده است.

با استفاده از علوفه خردکن، می‌توان علوفه‌های خشک و تر را به شکل خرد شده و مناسب برای تعریف دام درست کرد. این دستگاه معمولاً با استفاده از یک موتور الکتریکی کار می‌کند و ظرفیت و قدرت آن بستگی به نوع و سایز دستگاه دارد.

علوفه خردکن دستگاهی ضروری برای صنعت دامداری 

یکی از نکاتی که به‌عنوان فوت کوزه‌گری در دامداری‌ها شناخته می‌شود، خردکردن علوفه است. نقش این عمل در تغذیه دام‌ها آن‌قدر پر رنگ است که حتی در دامداری‌های خانگی نیز نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد.

با استفاده از ماشین خردکن می‌توان انواع علوفه (یونجه، کاه، کلش، گندم، جو و غیره) را به طور یکنواخت خرد کرد و اندازه قطعات آن را کوچکتر کرد. خردکردن علوفه باعث تسهیل فرآیند تعلیف، جلوگیری از انسداد روده و بهبود هضم و جذب مواد مغذی در دستگاه گوارش دام می‌شود.

همچنین، خوردن علوفه‌های خرد شده توسط دام، به دلیل حجم کمتر و مقدار بیشتر، باعث کاهش نیاز دام به تلاش برای خوردن زیاد علوفه می‌شود که باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی بدن آنها و افزایش سودآوری دامداران می‌شود.

بنابراین، استفاده از خردکن علوفه به طور قابل‌توجهی به‌سلامت و رشد دام کمک شایانی می‌کند. در ادامه به ۳ سایز از بهترین علوفه خردکن‌ها در سال ۱۴۰۲ می‌پردازیم که استفاده از آنها می‌تواند سود زیادی را عاید دام و دامدار کند.

 

 

رشد صنعت دامداری در گرو داشتن تجهیزات اساسی همانند علوفه خردکن است، در واقع با این وسیله سرعت تعلیف دام چند برابر و صرفه‌جویی در مخارج دامداری به کمینه می‌رسند. علوفه خردکن با همسان سازی خوراک دام با معده آنها، در سلامت این حیوانات پر منفعت نقشی الزامی دارد.

معرفی بهترین علوفه خردکن ها (بر اساس کاربرد)

انتخاب بهترین علوفه خردکن به نوع و تعداد دام‌هایی که دارید، بستگی دارد. در حالت کلی، برای گاوها و گوسفندان، علوفه خردکن‌های با پر قدرت و سرعت بالا که قابلیت خردکردن علوفه‌های سفت را دارند، بهتر است. درحالی‌که برای طیور، علوفه خردکن‌هایی که قابلیت خردکردن علف‌های نرم را دارند، مناسب‌تر هستند.

امروزه برندهای مختلفی از علوفه خردکن‌ها در بازار وجود دارند که بهترین راه برای پیداکردن علوفه خردکن مناسب، بررسی و تحقیق در مورد مدل‌های مختلف آن است.

در همین راستا مجموعه پارس صنعت به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین مرکز فروش تجهیزات دامی در کشور، ۳ مدل از پرفروش‌ترین علوفه خردکن‌های خود را بر اساس کاربرد و نظر مشتریان فهرست‌بندی کرده است. در ادامه به این ۳ مدل پرکاربرد و پرفروش از دید دامداران و البته مجموعه پارس صنعت می‌پردازیم.

  1.  علوفه خردکن چندکاره دهانه ۵۰ Plus [به همراه آسیاب]

علوفه خردکن چندکاره ۵۰ Plus [به همراه آسیاب] قابلیت خردکردن علوفه و آسیاب‌کردن غلاتی مانند گندم، جو و ذرت را برای تعریف دام دارد.

حجم خردکردن این دستگاه برای علوفه تازه و هیدروپونیک در حدود ۲ تن و برای علوفه خشک در حدود پانصد کیلو در ساعت است. تیغه‌های علوفه خردکن چند کاره Plus [به همراه آسیاب] تماماً از فولاد آبکاری درست شده است و متناسب با درخواست مشتری مش‌های دستگاه برای ریز کردن علوفه تنظیم می‌شود.

دستگاه علوفه خردکن چندکاره Plus به‌راحتی شسته می‌شود، تنها نکته‌ای که در هنگام شستشو باید به آن توجه داشته باشید، قطعات الکترونیکی آن است. وزن این دستگاه کم و لرزش بسیار ضعیفی دارد.

الکتروموتور دستگاه را می‌توان بنابه‌درخواست مشتری تک‌فاز یا ۳ فاز درست کرد. در حال حاضر قیمت این دستگاه ۲۰ میلیون تومان است.

 

  1.  علوفه خردکن همه‌کاره دهانه ۶۰ پلاس

علوفه خردکن همه‌کاره ۶۰ پلاس دارای ظرفیت ۵/۱ تن علوفه در ساعت و آسیاب‌کردن غلات خوراک دام مانند گندم و جو است. علوفه خردکن ۶۰ پلاس دارای ۱۲ تیغه و قدرت موتور ۳ یا ۵/۳ اسب بخار دارد.

 علوفه خردکن همه‌کاره دهانه ۶۰ پلاس دارای گارانتی یک‌ساله و خدمات پس از فروش است. رنگ بدنه دستگاه کوره‌ای و دارای محافظ دینام است. تعداد چرخ‌ها در علوفه خردکن ۶۰ پلاس، ۲ عدد و در جلوی دستگاه قرار دارد، به همین علت به علوفه خردکن فرغونی نیز مصطلح است.

قیمت علوفه خردکن همه‌کاره دهانه ۶۰ پلاس در مجموعه پارس صنعت در سال ۱۴۰۲، معادل ۲۲ میلیون است که باتوجه‌به کارایی و طول عمر این دستگاه، مبلغ ناچیزی قلمداد می‌شود.

 

  1.  علوفه خردکن همه‌کاره دهانه ۷۰ پلاس

علوفه خردکن همه‌کاره ۷۰ پلاس توانایی خردکردن ۲ تن علوفه تازه و خشک در ساعت و آسیاب‌کردن بذرهای گندم و جو را دارد. این علوفه خردکن برای خردکردن انواع کاه، کلش، علوفه خشک، علوفه تر، یونجه، شاخه‌های نخل، سیب‌زمینی، چغندر، کاهو، کلم و پوست میوه بسیار مناسب است.

ازآنجایی‌که علوفه خردکن همه‌کاره ۷۰ پلاس از وزن بالایی برخوردار است، از ۴ چرخ تشکیل شده است. رنگ بدنه آن کوره‌ای و دارای محافظ دینام است. علوفه خردکن ۷۰ پلاس دارای ۱۴ تیغه و قدرت موتور آن برابر با ۵ یا ۵/۵ اسب بخار است.

لازم به ذکر است، تمامی علوفه خردکن‌های پارس صنعت از ورق ۲ میل و قوطی ۴۰ در ۴۰ ساخته شده‌اند. علوفه خردکن همه‌کاره ۷۰ پلاس بالاترین قیمت را در بین انواع علوفه خردکن‌ها دارد. قیمت آن در سال ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ میلیون تومان است.

هرچند که استفاده از علوفه خردکن برای تغذیه دام مزایای زیادی دارد؛ اما می‌توان گفت که این اقدام به‌تنهایی باعث حفظ سلامت دام‌ها نمی‌شود. عوامل دیگری همچون شرایط نگهداری، انتخاب مناسب علوفه، تنوع در رژیم غذایی نیز بسیار مهم هستند.

علوفه خردکن‌ها با صرفه‌جویی در زمان و هزینه تولید خوراک دام، کاهش ضایعات خوراکی، افزایش قابلیت هضم علوفه، در نهایت سودآوری دامداری را به همراه خواهد داشت؛ بنابراین می‌توان گفت با خرید علوفه خردکن علاوه بر گسترش صنعت دامپروری در کشور می‌توان درآمد زیادی را نیز نصیب دامداران کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت پارس صنعت مرجع تخصصی و تولید انواع خردکن علوفه www.parsant.com مراجعه نمایید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.