تاریخ انتشار : پنجشنبه 18 آذر 1400 - 18:36
117 بازدید
کد خبر : 157423

فتاح:بشدت مراقبم حتی در گعده‌های سیاسی هم رفت و آمد نداشته باشم

فتاح:بشدت مراقبم حتی در گعده‌های سیاسی هم رفت و آمد نداشته باشم

رئیس بنیاد مستضعفان با تشریح گزارش عملکرد یکساله بنیاد مستضعفان در سالروز تاسیس این بنیاد، با اشاره به ماجرای روستای ابوالفضل، از زمان و شکل اجرای حکم قلع و قمع در آن منطقه انتقاد کرد و گفت: بعد از آن ماجرا، جلسات متعددی با مسئولان شهری و استانی برگزار کردیم و نهایتا نتیجه این شد

فتاح:بشدت مراقبم حتی در گعده‌های سیاسی هم رفت و آمد نداشته باشم

رئیس بنیاد مستضعفان با تشریح گزارش عملکرد یکساله بنیاد مستضعفان در سالروز تاسیس این بنیاد، با اشاره به ماجرای روستای ابوالفضل، از زمان و شکل اجرای حکم قلع و قمع در آن منطقه انتقاد کرد و گفت: بعد از آن ماجرا، جلسات متعددی با مسئولان شهری و استانی برگزار کردیم و نهایتا نتیجه این شد که شهرداری مجوز ساخت و ساز در این زمین ها را صادر کند و تمام سهم بنیاد از این زمین ها، به مسکن محرومان اختصاص یابد و چند هزار مسکن برای محرومین احداث شود و همه ساکنانی که از نظر مراجع مربوطه محروم تشخیص داده شوند، صاحب خانه خواهند شد.

به گزارش ایسنا، سید پرویز فتاح همزمان با سالروز تاسیس بنیاد مستضعفان، با حضور در برنامه «جهان آرا» با اشاره به تشکیل بنیاد مستضعفان با حکم معمار کبیر انقلاب در نخستین روزهای پس از انقلاب اظهار کرد: دو نهاد بنیاد مستضعفان و کمیته امداد، در اسفند ۵۷ و تنها چند روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به دستور امام تشکیل شد و این عجله و شتاب امام خمینی (ره)، نشان دهنده این بود که فلسفه انقلاب رسیدگی به محرومین بوده و در همان هفته های نخست، این پیام انقلاب به همه ابلاغ شد.

رئیس بنیاد مستضعفان در تشریح فعالیت بنیاد مستضعفان در طول ۴ دهه گذشته گفت: از سال ۵۷ تا ۶۸ بنیاد مستضعفان زیر نظر دولت و نخست وزیری وقت اداره می شد و بیشتر وقت و انرژی بنیاد صرف شناسایی املاک و کارخانه های رها شده، می شد و اکثر احکام مصادره در آن ۱۰ سال صادر شد چراکه وابسته به رژیم پهلوی بودند.

وی ادامه داد: از سال ۶۸ بنیاد مستضعفان با پسوند جانبازان با دستور مقام معظم رهبری ادامه مسیر داد و تا سال ۸۲ تمام امور جانبازان توسط بنیاد مستضعفان پیگیری می شد.

فتاح با بیان اینکه بنیاد مستضعفان از سال ۸۲ تا سال ۹۳،  در حال سازماندهی جدید خودش بود گفت: در دوران آقای سعیدی کیا همزمان با سودآوری برخی از اموال متروکه و زائد دوره های گذشته، موضوع محرومیت زدایی در بنیاد مستضعفان تشدید شد.

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: در حکم انتصاب بنده نیز حضرت آقا ماموریت اصلی بنیاد را رسیدگی به مستضعفان و محرومان تشریح کردند و در این دوره نیز ما تلاش کرده ایم این رسیدگی به محرومین بیشتر شود.

 

شناسایی اقشار آسیب دیده از کرونا

وی ادامه داد: به عنوان مثال ما بودجه محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان را از محل سود شرکت ها، چندین برابر کردیم و در اواخر سال قبل نیز که کشور با پدیده کرونا مواجه شد و این بیماری مشکلات اقتصادی و معیشتی زیادی به مردم وارد کرد، ما با کسب اجازه از رهبر انقلاب، اقشار آسیب دیده را شناسایی کردیم و از آنها به صورت نقدی و غیرنقدی حمایت کردیم.

فتاح با اشاره به کمک های بنیاد مستضعفان به وزارت بهداشت برای تامین برخی تجهیزات همچون ماسک، الکل، آمبولانس در طول شیوع کرونا گفت: علاوه بر این موارد، ما طی همین مدت، تلاش کردیم و تعاملات خود را با بنیاد مسکن، کمیته امداد و بهزیستی برای احداث مسکن محرومین بیشتر کردیم.

رئیس بنیاد مستضعفان در پاسخ به این سوال که آیا در دو گانه فروش اموال بنیاد و واگذاری درآمد به مستضعفان از یک طرف و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان از سوی دیگر، باید کدام راه را انتخاب کرد، گفت: ما یک نگاه بینابینی به این موضوع داریم چراکه اگر اراده این باشد که همه اموال و املاک را بفروشیم و خرج کنیم، بدیهی است که این سرمایه، به زودی تمام می شود؛ از سوی دیگر فعالیت های اقتصادی ما نیز باعث اشتغالزایی برای جوانان و خودکفایی کشور شده؛ مثلا ما امروز دکل هایی داریم که در خلیج فارس جای شرکت های خارجی توتال و شل را گرفته اند؛ یا ورود بنیاد به صنعت تولید سیمان و فولاد، باعث شد کشور به خودکفایی برسد.

 

توزیع کارت خرید کالا بین نیازمندان در راستای جلوگیری از افزایش نقدینگی

 

وی در واکنش به سوالی درخصوص شائبه پول پاشی های بنیاد مستضعفان در کمک رسانی های خود، گفت:  امروز شاهد تورم سنگینی هستیم که فشار زیادی به مردم وارد کرده و بعضا برخی ها را در تهیه ارزاق روزمره هم با مشکل مواجه کرده است؛ لذا باید کمک فوری نسبت به این اقشار انجام شود.

فتاح اضافه کرد: اما این تمام کار ما نبوده؛ ما به موازات کمک های مومنانه، به تهیه جهیزیه، کمک به ساخت مسکن محرومان، وام اشتغال قرض الحسنه، تهیه تبلت دانش آموزی و … هم کمک کردیم.

رئیس بنیاد مستضعفان تاکید کرد: ما همچنین در هماهنگی با دولت به این نتیجه رسیدیم تا برای جلوگیری از افزایش نقدینگی، پول نقد ندهیم و به جای آن کارت خرید کالا بین اقشار نیازمند، توزیع کنیم؛ البته که این کمک ها نیز توسط نهادهای معتمد نظام و البته با رصد ما توزیع شد و گرچه در موارد محدودی اشکالاتی داشت ولی خوشبختانه امروز به نحو بهتری توزیع می شود.

 

آخرین اخبار از زمان تکمیل آزادراه تهران شمال

 

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص آخرین اخبار از آزادراه تهران شمال گفت: فاز یک این آزادراه تهران شمال اسفند ماه سال گذشته افتتاح شد که افتتاح این منطقه از نظر ترافیکی و کاهش سوخت تاثیر خوبی داشت؛ امروز نیز منطقه ۲ آزادراه تهران شمال، ۵۴ درصد پیشرفت دارد و ما تا آخر این دولت انشالله مسیر رفت را در این قطعه به اتمام می رسانیم.

فتاح در پاسخ به سوالی درباره زمان تکمیل تمام قطعات آزادراه تهران شمال گفت: قطعه یک و ۴ امروز زیر بار ترافیکی است و مسیر رفت قطعه ۲ نیز به امید خداوند تا انتهای دولت فعلی، به اتمام می رسد؛ ولی برای قطعه ۳؛ بنیاد مستضعفان دیگر تمایلی ندارد تا به عنوان سرمایه گذار، مشارکت داشته باشد چراکه احداث این قطعه اولا نیازمند سرمایه گذاری سنگینی است و در ثانی، این سرمایه گذاری از نظر ما اقتصادی نیست و این سرمایه، که پول و اموال مستضعفین است، با عوارض آزادراه قابلیت بازگشت ندارد.

 

استقرار کسبه پلاسکو از اردیبهشت ماه در ساختمان جدید

 

رئیس بنیاد مستضعفان درخصوص اتمام ساختمان جدید پلاسکو نیز گفت: مرداد ماه سال قبل، ساختمان جدید پلاسکو در مرحله گودبرداری بود و امروز پیشرفت فیزیکی آن به ۹۰ درصد رسیده است؛ این در حالی است که شیوع کرونا باعث شد تا اتمام این پروژه به تعویق بیفتد ولی با این حال انشالله کسبه پلاسکو می توانند اردیبهشت ماه، در ساختمان جدید مستقر شوند.

 

وی در خصوص آخرین وضعیت کاخ مرمر نیز گفت: کاخ مرمر در طول سال های پس از انقلاب در اختیار نهادهای مختلفی بوده و از آن محل استفاده دولتی می شد؛ اما زمانی که من وارد بنیاد شدم، دولت تمایل داشت تا از این محل برای تشریفات خارجی استفاده کند ولی من از آقای روحانی خواهش کردم و سرانجام کاخ مرمر در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و ظرف ۵-۶ ماه با نظارت میراث فرهنگی، مرمت و بازسازی این کاخ در تراز بین المللی انجام شد.

به گفته فتاح امروز یکشنبه، این موزه به همراه موزه دفینه افتتاح و بازگشایی می شود.

 

برگرداندن برخی املاک به بنیاد مستضعفان

 

رئیس بنیاد مستضعفان در پاسخ به سوالی درباره مصاحبه چند ماه گذشته خود و اعلام اسامی تعدادی از افراد و شخصیت هایی که برخی از املاک بنیاد در اختیارشان است و آنها را پس نمی دهند گفت: من روز اول و در مراسم معارفه ام نیز اعلام کردم که از حقوق مستضعفان کوتاه نمی آییم.

وی اضافه کرد: متاسفانه از آن مصاحبه که اسامی برخی افراد برده شد، برداشت دیگری شد و ما توضیح دادیم که هیچ کدام از این افراد استفاده شخصی از املاک نداشتند.

فتاح تاکید کرد: بعد از آن مصاحبه ما کار را دنبال کردیم و خوشبختانه همان نهادها و افراد با بزرگواری پیش قدم شدند و موضوع پیگیری شد و در نهایت، برخی از این املاک پس داده شد، برخی ها با به روز کردن اجاره بها، ما را راضی کردند و برخی املاک نیز همچنان در دست پیگیری است.

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: ما امروز در قوه قضائیه، ۱۱ هزار پرونده داریم که بیشتر مربوط به اشخاص حقیقی است؛ آقای رئیسی هم با حساسیت، موضوع را پیگیری می کنند و چند شعبه ویژه برای این موضوع تشکیل شده است.

 

ماجرای روستای ابوالفضل/ساکنان محروم روستا صاحب خانه می‌شوند

وی درخصوص روستای ابوالفضل و اخبار منتشر شده در فضای مجازی نیز گفت: وقتی آن موضوع اتفاق افتاد، ما در بنیاد مستضعفان هم از طریق رسانه ها و فضای مجازی مطلع شدیم؛ نکته قابل توجه اینجا بود که اصلا رویه بنیاد، چه قبل و چه در حال حاضر در مواجهه با موارد مشابه، این چنین نبوده است.

فتاح با بیان اینکه زمین ۲۰۰ هکتاری آن منطقه جزو اموال بنیاد مستضعفان است، اضافه کرد: مسئولین استان خوزستان و شهر اهواز به هیچ وجه نمی خواستند در آن زمین ها، منطقه حاشیه ای جدیدی شکل بگیرد و معاون انتظامی وزارت کشور هم اعلام کرد که روستایی به نام ابوالفضل وجود ندارد و تعدادی از افراد در آن منطقه ساکن شده و نامی را بر روی آن گذاشته اند.

وی با بیان اینکه ساکنان آن زمین ها به ۲ دسته نیازمندان و سودجویانی که چندین هزار متر از این زمین ها را تصرف کرده بودند تقسیم می شدند، با انتقاد نسبت به اجرای اینچنینی حکم قلع و قمع در روز هفتم محرم گفت: بعد از آن ماجرا، جلسات متعددی با مسئولان شهری و استانی برگزار کردیم و نهایتا نتیجه این شد که شهرداری مجوز ساخت و ساز در این زمین ها را صادر کند و تمام سهم بنیاد از این زمین ها، به مسکن محرومان اختصاص یابد و چند هزار مسکن برای محرومین احداث شود و همه ساکنانی که از نظر مراجع مربوطه محروم تشخیص داده شوند، صاحب خانه خواهند شد.

فتاح در پاسخ به سوال دیگری درخصوص شائبه معافیت بنیاد مستضعفان از پرداخت مالیات گفت: بنیاد مستضعفان به شکل شرکتی اداره می شود و طبق قانون تجارت، شرکت های بنیاد نمی توانند مالیات پرداخت نکنند؛ لذا بنیاد همیشه مالیات خود را پرداخت کرده و ما به هیچ وجه بدهی مالیاتی نداریم و ما جزو مودیان خوش حساب مالیاتی هستیم.

رئیس بنیاد مستضعفان در ادامه این برنامه درخصوص عملکرد ۸ ساله دولت فعلی در قبال طبقات ضعیف جامعه نیز گفت: رابطه ما چه در کمیته امداد و چه در بنیاد مستضعفان، با دولت، رابطه خوبی بوده و همواره به نهادها نیز توصیه شده که همراه و همکار دولت ها باشند.

فشار تورم بر محرومان

 

وی ادامه داد: قبل از حضور بنده در کمیته امداد، ۱۰ سال مستمری مددجویان کمیته امداد، عدد ثابتی بود ولی بعد از مذاکره ای که با دولت داشتیم، این مستمری به یکباره، ۴ برابر شد؛ یا حتی در مورد اعتبار دولتی وام قرض الحسنه برای محرومین نیز اتفاقات بسیار خوبی افتاد؛ ولی متاسفانه، شتاب تورم و گرانی، بالاتر از این موارد بوده و علی رغم عمل ۱۰۰ درصدی دولت به تعهداتش، فشار تورم شدیدتر بود.

فتاح در پاسخ به انتقادات مطرح شده نسبت به نقل قولش درخصوص ریشه کن شدن فقر با کمک دولت گفت: من این حرف را سال ۹۷ و درست زمانی که قیمت دلار، ۳۷۰۰ تومان بود و زمانی که خبری از این تورم ها نبود، گفتم؛ درست همان مقطعی که دولت تبصره ۱۴ و ۱۶ را اجرایی کرد و وضعیت پرداخت به مددجویان از محل بودجه دولتی رشد خوبی کرده بود؛ آن زمان آقای روحانی نیز در شعارهایش رفع فقر مطلق که همان رفع گرسنگی است را مطرح کرده بود؛ لذا آن روزها به نظر می آمد این کمک های دولت یه علاوه یارانه دولتی، تکافوی رفع فقر مطلق را می داد ولی بعدها شتاب تورم بیشتر شد و وضعیت تغییر کرد.

 

۱۸ شرکت بنیاد مستضعفان در نوبت پذیرش در بورس

 

رئیس بنیاد مستضعفان درخصوص شفافیت در بنیاد مستضعفان و نهادهای حاکمیتی نیز گفت: نه تنها نظر ما، بلکه نظر رهبر انقلاب و دفتر ایشان هم، شفافیت در عملکردها است؛ در حال حاضر ۳۵ شرکت ما در بورس و تالار شیشه ای هستند؛ حدود ۱۸ شرکت ما هم در نوبت پذیرش در بورس هستند؛ از طرف دیگر نظارت های نهادی مفید راهبر و سازمان بازرسی بر فعالیت های بنیاد مستضعفان وجود دارد و حتی مجلسی ها هم در برخی موارد بر ما نظارت می کنند و ما هم از این نظارت ها و شفافیت استقبال می کنیم.

 

واکنش فتاح به دخالت بنیاد مستضعفان در بورس

 

فتاح درخصوص اتهام دخالت بنیاد مستضعفان در بورس نیز گفت: متولی بورس و وزیر اقتصاد نظر دیگری دارند؛ ما حتی در این بحران بارها با این مسئولان تماس گرفتیم و اعلام کردیم چه  کمکی از دست ما بر می آید؛ ما در این بحران، چند صد میلیارد تومان برای حفظ ارزش سهام مردم، خریداری کردیم؛ لذا اینکه گفته شود بنیاد و نهادها برای سود بیشتر، سرمایه شان را خارج کردند، جفا است و به هیچ وجه درست نیست.

 

بشدت مراقبم که حتی در گعده‌های سیاسی هم رفت و آمد نداشته باشم

 

رئیس بنیاد مستضعفان درخصوص ورودش به انتخابات ۱۴۰۰ و گمانه زنی‌های رسانه ای نیز گفت: من در سال ۸۴، وزیر بودم و همین شیوه و روش را داشتم؛ زمانی هم که در بنیاد تعاون سپاه و کمیته امداد بودم هم همین رفتار و روش را داشتم؛ لذا این گمانه زنی ها اشتباه است چرا که من همین شیوه و روش را در همه این سالها داشته‌ام.

وی با بیان اینکه به شدت مراقبت است که حتی در گعده‌های سیاسی رفت و آمد هم نداشته باشد گفت: من به شدت مراقبم چراکه صرف حتی نیم ساعت از وقتم را در این موضوع، حیف می‌دانم.

فتاح خاطرنشان کرد: من به بنیاد علاقمندم و به حکم رهبر انقلاب برای خدمت به مردم افتخار می‌کنم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان، رئیس بنیاد مستضعفان در پایان درخصوص تحلیل خود نسبت به انتخابات پیش رو نیز گفت: ما حتما نیاز به مشارکت بالا داریم و دشمنان ما نیز یکی از اهدافشان برای تحت فشار قرار دادن ما، کاهش مشارکت مردمی است؛ رهبر انقلاب نیز هفته پیش همین موضوع را تاکید کردند.

وی خاطرنشان کرد: لذا این شایعاتی که برای خالی کردن دل مردم، پخش می کنند بی اثر خواهد بود و مردم درک بسیار خوبی نسبت به شرایط و اوضاع دارند و ما امیدواریم انتخابات در یک فضای آرام و امن برگزار شود و دولتی ارزشی و جوان و حزب اللهی روی کار آید.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

قیمت آجر

لیست قیمت اتحادیه شارژ کپسول آتش نشانی

خرید صندلی پزشکی

لوازم یدکی تاپ یدک

قیمت باتری سرفیس

گلند فلکسیبل

هزینه سفر به مشهد

خرید دیزل ژنراتور

تعمیر فیش پرینتر لیبل پرینتر بارکدخوان لیبل زن

هزینه ترجمه

خرید پکیج شوفاژکار

آموزش محاسبه حق سنوات و پایه سنوات 1403

سایت طلا

قیمت فنس

 

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

 

 

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

 

تعمیر لباسشویی

 

 

خرید ممبر گروه

 

 

 

 

 

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح