تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 تیر 1402 - 2:01
1284 بازدید
کد خبر : 208448

قیمت هر متر مربع ورق گالوانیزه چقدر است؟

قیمت هر متر مربع ورق گالوانیزه چقدر است؟

به طور کلی محصولات گالوانیزه به دلیل کاربرد و تنوع در طرح و رنگ فراوان همواره مورد توجه متقاضیان هستند. بهتر است بدانید نرخ محصولات فولادی در اکثریت مواقع به صورت کیلویی محاسبه می شود؛ به همین دلیل استفاده از فرمول محاسبه وزن برای افرادی که در این حوزه فعالیت دارند، از جمله اقدامات مهم

هر متر مربع ورق گالوانیزه

به طور کلی محصولات گالوانیزه به دلیل کاربرد و تنوع در طرح و رنگ فراوان همواره مورد توجه متقاضیان هستند. بهتر است بدانید نرخ محصولات فولادی در اکثریت مواقع به صورت کیلویی محاسبه می شود؛ به همین دلیل استفاده از فرمول محاسبه وزن برای افرادی که در این حوزه فعالیت دارند، از جمله اقدامات مهم می باشد.

جهت محاسبه وزن ورق گالوانیزه نیز ابتدا باید بدانیم نرخ هر متر مربع از این محصولات چند کیلو است و سپس بنا بر وزن هر متر مربع قیمت هر متر مربع از ورق گالوانیزه را محاسبه می کنیم. فرمول محاسبه وزن برای فولاد گالوانیزه نیز مانند سایر محصولات فولادی است. لازم به ذکر است برای اطلاع دقیق از این موضوع باید ابتدا جدول وزن فولاد گالوانیزه را به صورت کامل مطالعه نماییم.

همچنین هر کارخانه بسته به روش تولید، مواد اولیه و استانداردهایی که دارد، وزن متفاوتی را تولید می کند؛ از این رو هر چه ضخامت بیشتر باشد، وزن یک متر مربع از آن نیز بیشتر خواهد شد. به طور مثال وزن شیت های گالوانیزه با ضخامت ۴/۰ میلی متر در حدود ۱/۳ تن، ضخامت ۵/۰، ۹/۳ تن و ضخامت ۶/۰ به صورت ۷/۴ تن است. لازم به ذکر است وزن فولاد گالوانیزه پس از تولید از ۱/۳ تن تا ۶/۱۵ تن متغیر است و بستگی به میزان پوشش روی دارد.

عوامل مؤثر بر قیمت ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

همان طور که می دانید فولاد گالوانیزه با داشتن تنوع در طرح و رنگ، طرفداران بسیاری داشته و البته دلیل اصلی این موضوع مقاومت ویژه این فولاد در برابر رطوبت و خوردگی و زنگ زدگی می باشد؛ زیرا این موارد مهم ترین عوامل تهدید کننده فولاد و آهن می باشند و جلوگیری از این موضوع می تواند از بسیاری از هزینه های اضافی را کاهش دهد. لیست قیمت ورق گالوانیزه نیز در وب سایت آهن اینفو به صورت روزانه به روز رسانی می شود که جهت خرید ورق گالوانیزه می توانید با مراجعه به این سایت از قیمت ورق گالوانیزه مورد نیاز خود آگاه شوید.

از مهم ترین عوامل مؤثر بر قیمت ورق گالوانیزه می توان به مواردی مانند وضعیت بورس، نوسانات ارزی، میزان عرضه و تقاضا، کیفیت کارخانه تولید کننده، نرخ مواد اولیه و طرح مورد سفارش اشاره کرد. منظور از کیفیت کارخانه تولید کننده روش تولید، دستگاه ها و استانداردهایی است که هر مجموعه با توجه با دانش، سابقه فنی و امکاناتی که دارد، استفاده می کند. به طور کلی کارخانه های تولید کننده این محصول شامل کارخانه فولاد مبارکه، تاراز چهار محال، فولاد امیرکبیر کاشان، شرکت صنایع هفت الماس، مجموعه فولاد دشتستان و کارخانه فولاد شهرکرد است.

ورق های فولادی بر اساس عوامل مختلفی دچار نوسانات قیمتی می شوند. همچنین همگی زیر مجموعه یک دیگر هستند؛ به صورتی که از اسلب فولادی، ورق سیاه و از این محصول نیز شیت های سرد و روغنی و پوشش دار (گالوانیزه، رنگی، شیروانی و قلع اندود) تولید می شوند. بنابراین یکی از مهم ترین عوامل مؤثر بر نرخ روز شیت های گالوانیزه، نوسانات قیمت شیت های روغنی و سیاه است. لازم به ذکر است برخی از این محصولات در بورس کالا نیز به فروش می رسند؛ به همین دلیل است که نوسانات بورس کالا نیز در تعیین هزینه این محصول تأثیر گذار است.

منظور از میزان عرضه و تقاضا برای شیت های گالوانیزه در مواردی است که میزان تقاضا برای یک محصول گالوانیزه بیشتر باشد؛ سپس به همان میزان نرخ آن نیز افزایش می یابد. یکی دیگر از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر نرخ، طرح فولاد گالوانیزه است. این محصولات به سه صورت گل ریز، بدون گل و گل درشت تولید می شوند و از نظر دسته بندی نیز شامل شیت های شیروانی و رنگی در طرح های مختلف می باشند. از جمله طرح های شیروانی می توان به ذوزنقه ای، سینوسی، شادولاین و … اشاره داشت که بیشترین مصرف آن ها در ساخت و ساز، سقف سوله ها و دیواره انبار ها و … می باشد.

تفاوت ورق گالوانیزه کارخانه تاراز و امیرکبیر کاشان

امروزه ورق گالوانیزه دو کارخانه تاراز و کاشان بسیار مورد توجه متقاضیان قرار دارد. کیفیت محصولات تولیدی هر دو مجموعه بسیار بالا می باشد، اما تفاوت هایی نیز با یک دیگر دارند. به طور مثال شیت های کارخانه تاراز به عنوان بهترین محصولات گالوانیزه در کشور شناخته می شوند؛ زیرا مقدار سرب کمتری داشته و به همین دلیل در انواع گل ریز و بدون گل تولید می شوند. جالب است بدانید تشخیص این محصولات از ورق خودرو نیز دشوار می باشد؛ زیرا با بهترین کیفیت ارائه می شوند. از جمله ویژگی های مهم محصولات این زمینه که در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسیدند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تولید محصولات گالوانیزه گل ریز یا بدون گل: Zero Spangle

به طور کلی هر چه میزان فلز سرب برای پوشش دهی شیت گالوانیزه بیشتر باشد، این محصول دارای اسپانگل های درشت تری است. فلز سرب بسیار مضر برای بشر و محیط زیست بوده و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. مجموعه فولاد تاراز به تولید شیت های گالوانیزه گل ریز و بدون گل معروف است که در این صورت از سرب کمتری نیز در فرآیند گالوانیزاسیون استفاده می کند.

استفاده از کروم ۳ ظرفیتی :

فلز کروم که در آخرین مرحله تولید محصولات گالوانیزه به آن ها اضافه می شود، در بیشتر مجموعه ها ۶ ظرفیتی می باشد که در نهایت سبب آلوده شدن آب های زیر سطحی و سرطان می شود. استفاده از کروم در تولید شیت گالوانیزه در شرکت تاراز در نوع ۳ ظرفیتی است.

خواص مکانیکی عالی :

قیمت ورق گالوانیزه

وجود خواص مکانیکی منحصر به فرد برای محصولات گالوانیزه تاراز به دلیل وجود واحد الکترو دیگریزینگ، شرایط مناسب کوره و حداقل بودن میزان اکسیژن می باشد. تست های کشش، ضربه، خم پذیری و چسبندگی نیز بر روی این ورق ها انجام می شود و بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی هستند. جالب است بدانید با وجود این ویژگی های منحصر به فرد، لیست قیمت ورق های گالوانیزه تاراز از مجموعه فولاد امیرکبیر کاشان کمتر می باشد.

شیت های گالوانیزه مجموعه فولاد امیرکبیر کاشان با وجود ویژگی هایی مانند خشک تر بودن، تولید به صورت گل درشت و جوش پذیری کمتر در مقایسه با محصولات تاراز، بیشتر مشهور می باشند. همچنین قیمت ورق گالوانیزه کاشان که در اینجا به صورت روزانه وارد می شود نیز از ورق های کارخانه تاراز بیشتر می باشد. محصولات گالوانیزه این مجموعه به روش غوطه وری گرم تولید می شوند.

مجموعه فولاد امیرکبیر در خط تولید سه محصول شامل کلاف، ورق مسطح و فرم دار است. عرض کلاف های گالوانیزه نیز در این کارخانه بین ۶۰۰ تا ۱۲۵۰ میلی متر و ضخامت ۲۵/۰ تا ۵/۱ میلی متر تولید و عرضه می شوند. استانداردهای تولید محصولات نیز در این مجموعه بر اساس ISO 3575 ، DIN، ASTM و JIS می باشد.

محصولات گالوانیزه تولید شده در کارخانه امیرکبیر کاشان برای صنایعی مانند حمل و نقل، کشاورزی، خودروسازی، بیلبوردهای تبلیغاتی و کاغذ و لوله مناسب می باشند. آن ها نیز به عنوان مواد اولیه ساخت برخی از تجهیزات مانند کانال کولر، لوله های آب، کابینت آشپزخانه و لوله بخاری نیز استفاده می شوند. عرضه فولاد گالوانیزه تولیدی توسط شرکت امیرکبیر کاشان به صورت رول هایی با عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ انجام می شود و ضخامت این محصولات از ۵/۰ تا ۱ میلی متر متغیر است. استاندارد تولید آن ها بر اساس ST22 بوده و کلاف های فولادی نورد سرد شده با کیفیت فول هارد و آنیل شده عرضه می شوند.

به طور کلی محصولات گالوانیزه کاشان نیز در هر نوعی به صورت کیلویی قیمت گذاری می شوند؛ زیرا اکثریت افراد متخصص در حوزه آهن و فولاد به صورت تن اقدام به خرید می نمایند و هنگام استعلام قیمت نیاز به اعلام نرخ کیلویی دارند. قیمت هر کیلوگرم ورق کاشان برای ضخامت ۳/۰ ا ۵/۱ در صفحه جداول قیمت به صورت لحظه ای به روز رسانی می شود. محصولات کاشان به دلیل تولید در اندازه های متنوع از جمله فلزاتی هستند که در سراسر ایران طرفدار داشته، کیفیت بالایی دارند و نسبت به این سطح کیفیت، نرخ قابل قبولی دارند.

فرآیند گالوانیزاسیون

فرایند گالوانیزاسیون بر روی کلاف های فولادی با دو روش نورد گرم (غوطه وری) و نورد سرد (الکترولیز) انجام می شود. به طور کلی ورق های فولادی از مقاومت و طول عمر پایینی برخوردار هستند؛ در نتیجه می توان با انجام روش های گالوانیزاسیون بر روی آن ها و طی مراحل کنترل شده، نه تنها مقاومت و استحکام آن ها را در برابر خوردگی و زنگ زدگی افزایش داد، بلکه عمر مفید آن ها را به بیش از ۵۰ سال رساند.

گالوانیزاسیون بر روی فولاد و در حالت ورق در ادامه تولید کلاف سرد و ورق روغنی انجام می شود. نمونه ای از این روند در کارخانه فولاد مبارکه انجام می شود که در بخش نورد سرد آن ها را با عنوان کلاف های خام یا crude coils معرفی می کنند و به سه دسته تقسیم می شوند که در زیر نام بردیم:

 • کلاف های خام جهت ارسال برای خریدار
 • کلاف های خام برای خط گالوانیزه
 • کلاف های خام برای واحد باز پخت

کاربردهای ورق گالوانیزه

تنوع طرح و رنگ و کیفیت بالای محصولات گالوانیزه سبب افزایش موارد کاربرد این محصول شده است. دلیل گستردگی این فولاد را باید در مزیت های آن پیدا کرد. از جمله مزایای این محصول می توان به هزینه خرید و نگهداری پایین، سرعت بالا در تولید، قابلیت جوشکاری و فرم پذیری و … اشاره کرد. با این توصیفات محصولات گالوانیزه در مواردی به کار می روند که در معرض خوردگی و رطوبت قرار داشته باشد. از جمله کاربرد های این فلزات می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • صنایع لوازم‌ خانگی و تجهیزات آشپزخانه: مانند تجهیزات سرمایشی مانند یخچال، کولر، کانال‌ های تهویه و … و لوازم شوینده (ماشین لباسشویی، ماشین ظرف‌ شویی، کابینت و …)
 • صنایع برق و الکترونیک: از جمله برای سینی کابل، پوشش سیم و …. استفاده می‌ کنند.
 • صنایع خودروسازی و موتوری: در قطعات بدنه خودرو به عنوان مثال در خودرو، سقف و …. و همچنین در تولید قطعات دوچرخه و موتور سیکلت کاربرد دارد.
 • صنایع ساختمانی و سوله های صنعتی و غیر صنعتی مانند: ساندویچ پانل ها‌، پوشش سقف ها، پیچ و مهره، ابزار و سیم و … ، ساختمان های اسکلت فولادی و سازه هایی مانند بالکن، تراس، راه پله، سکو، نرده و …
 • تجهیزات ترافیکی مانند: گارد ریل‌ ها، تابلو های راهنمایی و…
 • تولید انواع مخازن ساکن یا متحرک، مانند مخازن تانکرسازی
 • تولید انواع مقاطع طویل مانند: پروفیل، لوله

مشخصات ورق گالوانیزه

از جمله خواص مکانیکی و شیمیایی فولاد گالوانیزه می توان به مواردی مانند استحکام تسلیم و کششی، فرم پذیری، ترکیب شیمیایی و سختی اشاره داشت. پوشش روی بر سطح این محصولات سبب مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی می شود و از همین جهت نرخ فلز روی برای تولید محصولات گالوانیزه اهمیت دارد. در این مورد باید در نظر داشته باشیم که به دلیل تولید محصولات گالوانیزه از شیت های سرد، خواص آن ها نیز برای این محصولات حفظ می شود با این تفاوت که دیگر تاریخ انقضا نداشته و طول عمر بالایی را به دست می آورند. با این وجود شیت های گالوانیزه دارای عرض ۱ و ۲۵/۱ متر می باشند و ضخامت آن ها از ۴/۰ تا ۳ میلی متر متغیر است.

ویژگی های فولاد گالوانیزه

به طور کلی شکل ظاهری ورق گالوانیزه به گونه ای است که به راحتی از ورق های سیاه و روغنی قابل تشخیص می باش از جمله

 • مقاومت بالا در برابر خوردگی
 • قابلیت خم شدن و فرم پذیری
 • مقاومت بالا در برابر آتش

جمع بندی

به طور کلی برای محاسبه وزن هر متر مربع فولاد گالوانیزه ابتدا باید از میزان ضخامت پوشش روی و کل ورق اطلاع داشته باشید. بیشتر افرادی که با محصولات گالوانیزه سر و کار دارند، از جدول وزن ورق گالوانیزه استفاده می کنند، اما اگر وزن مورد نظر در آن وجود نداشته باشد، از فرمول محاسبه وزن شیت های فولادی بهره می برند. نحوه تشخیص این محصولات نیز به راحتی انجام می شود؛ زیرا دارای سطحی شفاف و درخشان می باشند و بر سطح خود نیز طرح هایی با عنوان اسپانگل دارند که آن ها را به انواع گل ریز، بدون گل و گل درشت تقسیم کرده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

هزینه سفر به مشهد

خرید دیزل ژنراتور

تعمیر فیش پرینتر لیبل پرینتر بارکدخوان لیبل زن

هزینه ترجمه

خرید پکیج شوفاژکار

آموزش محاسبه حق سنوات و پایه سنوات 1403

سایت طلا

قیمت فنس

 

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

 

 

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

 

تعمیر لباسشویی

دوره ICDL در تبریز

گرافیت پرسولفور

خرید ممبر گروه

مرجع قیمت خرید و فروش گندله

آموزش حسابداری

تقویت انتن موبایل

شیشه اتوموبیل

 

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح