تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 دی 1400 - 18:30
82 بازدید
کد خبر : 174667

محسن آرمین: ریشه اصلی مشکلات، رویکرد ضدتوسعه در اداره کشور است

محسن آرمین: ریشه اصلی مشکلات، رویکرد ضدتوسعه در اداره کشور است

یک فعال سیاسی گفت: درحال حاضر کشور در حوزه اقتصاد با بحران و ابر بحران روبروست و ریشه اصلی این بحران رویکرد ضدتوسعه در اداره کشور پس از انقلاب است. به گزارش ایسنا، محسن آرمین در مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین مجمع سالیانه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران که بصورت‌ مجازی برگزار شد، گفت: تمام گروه‌ها و

 محسن آرمین: ریشه اصلی مشکلات، رویکرد ضدتوسعه در اداره کشور است

یک فعال سیاسی گفت: درحال حاضر کشور در حوزه اقتصاد با بحران و ابر بحران روبروست و ریشه اصلی این بحران رویکرد ضدتوسعه در اداره کشور پس از انقلاب است.

به گزارش ایسنا، محسن آرمین در مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین مجمع سالیانه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران که بصورت‌ مجازی برگزار شد، گفت: تمام گروه‌ها و فعالان سیاسی در اینکه اوضاع کشور نگران کننده و در عرصه های مختلف با بحران و بعضا با ابربحران روبروست تردیدی ندارند. همچنین به رغم بحران ها بنظر می‌رسد همه صاحب نظران اتفاق نظر دارند که مهمترین مساله کشور، مساله اقتصاد و معیشت است.

وی افزود: در حال حاضر کشور در حوزه اقتصاد با بحران و ابربحران روبروست. ریشه آن چیست. در کلی ترین بیان ریشه اصلی این بحران رویکرد ضدتوسعه در اداره کشور طی ۴ دهه پس از انقلاب دانست.
آرمین ادامه داد: در دوره دولت اصلاحات به رغم همه مشکلات، مدیریت کشور در مقایسه با دیگر دولت ها پس از انقلاب بیش از هر رویکرد دیگری متاثر از رویکرد توسعه ای بود. پس از دوره اصلاحات با یک شیب پارادایمی روبرو شدیم. اکنون کشور از کلیه اقتضایات محروم است و فرصت های طلایی اش از دست رفته است و درامد سرشار نفت به علت حاکمیت رویکرد ضد توسعه ای از دست رفت.

وی ادامه داد: ایران در حال حاضر از مسابقه حاد و حساس توسعه اقتصادی در منطقه و جهان خارج شده است.
آرمین ادامه داد: همه ما اثار اسف بار تحریم های غیر انسانی امریکا را در کشور مشاهده کرده و می کنیم اما امریکا نتوانست تحریم در پروژه چابهار یا فروش گاز به ترکیه را اعمال کند زیرا پروژه چابهار با همکاری هندوستان در حال انجام است و خط انتقال گاز، ترکیه را به ایران وابسته کرده لذا ارتباط استراتژی ایران با کشور دیگر، تحریم ایران در این دو مورد را بی اثر کرد امری که در روابط خارجی ما نیست.

وی افزود: سیاست نه جنگ و نه صلح یعنی انفعال قرار گرفتن در حالت تعلیق کشوری که در استانه جنگ است؛ طبعا محیط مناسبی برای سرمایه گذاری نیست. رشد منفی اقتصادی و بیکاری و تورم و گرانی و افزایش خط فقر طبیعی ترین نتایج این وضعیت است و معلول یک عامل آن هم حاکمیت رویکرد ضدتوسعه در اداره کشور است و فقیر تر شدن هرچه بیشتر مردم و رفتن هرچه بیشتر جامعه به زیر خط فقر را روبروییم. مدیریت ضعیف و رانت و فساد معلول همین رویکرد است.

وی تاکید کرد: دوران ژنرال ها در دنیا سپری شده است از رییس جمهور نظامی به هیچ وجه نمی‌شود بازخواست کنید.

وی ادامه داد: یک ماه دیگر وارد سال ۱۴۰۰ می شویم. براساس سند توسعه ۲۰ ساله قرار بود در سال ۱۴۰۴ ایران به کشوری تبدیل شود که توسعه یافته و متناسب با مقتضیات فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و با تاکید بر مردم سالاری دینی و حفظ کرامت و حقوق انسان ها باشد و برخوردار از دانش پیشرفته و توانا و متکی برمنافع بوده و امن و مستقل باشد. چرا این اهداف تحقق نیافته که هیچ بلکه در جهت اهداف هم پیش نرفتیم. سه سال دیگر مهلت سند به پایان می رسد. آیا مشکل این است که فلانی رییس جمهور نشد یا رییس جمهور نظامی نیست؟ مشکل احمدی نژاد نیست و مشکل روحانی هم نیست. مشکل مدیریت ضعیف نه افراد بلکه  نظام مدیریت کنونی است که یکی از عوامل ضدتوسعه ای در کشور است.

وی افزود: اصلاح طلبان نباید رفتار غیرصادقانه داشته باشند. اگر دولت روحانی آزادی عمل داشت قطعا ضعف‌های برخی از مدیرانش که غیرقابل چشم پوشی است دیده نمی شد؛ علت حمله اقتدارگرایان به دولت ناامید کردن مردم از امکان بهبود شرایط در مشارکت انتخابات با دلسردی جامعه به انتخابات است. دولت مسبب وضعیت موجود است و اصلاح طلبان در ان سهیم‌ هستند. ورود اصلاح طلبان متوجه کردن مسولیت ها به دولت است.

آرمین ادامه داد: اینگونه نیست که اصلاح طلبان نباید به دولت انتقاد کنند بلکه انتقاد نباید بگونه ای باشد که آب را گل الود کند و نقدها به گونه ای باشد که به روشن شدن عوامل موجود کمک کنند.

وی ادامه داد: اصلاح طلبان با دو اولویت مواجه اند؛ اقدام عاجل برای تحمل پذیرکردن زندگی برای طبقات محروم و این اقدامات لغو تحریم ها و بازگشتن امریکا به برجام است. بازگشت امریکا به برجام که برنامه رییس جمهور جدید است؛ در منطقه و ایران و جهان مخالفان جدی دارد؛ حملات به سفارت امریکا در عراق و ترور شهید فخری زاده و…  یک هدف دارد و ان هم ممتنع شدن بازگشت امریکا به برجام و لغو تحریم هاست.

وی افزود: شرایط در منطقه بعد از روی کار آمدن رییس جمهور جدید امریکا  یک فرصت است که به نظر میرسد به سادگی از دست برود. اصلاح طلبان باید تمام تلاش خود را برای از دست نرفتن این فرصت به کار گیرند. حل مشکلات امکان پذیر نیست مگر با رویکرد توسعه محور در کشور.  ورود به گفتگویی جدی با طرف های خارجی درباره مسایل منطقه ای و رسیدن به توافقی پایدار ضرورتی قطعی برای تحقق این هدف است و این گفتگوها زمانی به تامین منافع کشور می انجامد که مستلزم اراده ملی باشد.

وی گفت: جریان اصلاح طلب طیف های مختلفی اعم از  بهبودخواهان حکومتی، گرایش جامعه محور،  گرایش صبر و انتطار و… را شامل می شود که هر کدام دیدگاه های مختلفی دارند. اصلاح طلبان نمی توانند به انتخاباب به مثابه بهار سیاست بی تفاوت باشند؛ قرار است انتخابات ریاست جمهوری آینده براساس مشارکت کمتر و نتیجه مطمئن تر برگزار شود لذا باید از تمامی امکانات برای برگزاری انتخابات استفاده کرد.
وی یاداور شد: شرایط اجتماعی و سیاسی انتخابات ۱۴۰۰با شرایط  سالهای ۹۲ و  ۹۶ متفاوت است و اگر روند برگزاری انتخابات بگونه ای طراحی شد که اصلاح طلبان از گزینه ای محروم شدند لزومی به شرکت آنان در انتخابات نیست.

وی افزود: تحول سیاست ایران باید نگاه راهبردی و معطوف به اینده باشد و  چنین رویکردی موجب حفظ و اعتبار اصلاح طلبان در اینده ایران خواهد شد.

وی در پایان آرزوی هرچه سریعتر رفع حصر شدگان را کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

قیمت آجر

لیست قیمت اتحادیه شارژ کپسول آتش نشانی

خرید صندلی پزشکی

لوازم یدکی تاپ یدک

قیمت باتری سرفیس

گلند فلکسیبل

هزینه سفر به مشهد

خرید دیزل ژنراتور

تعمیر فیش پرینتر لیبل پرینتر بارکدخوان لیبل زن

هزینه ترجمه

خرید پکیج شوفاژکار

آموزش محاسبه حق سنوات و پایه سنوات 1403

سایت طلا

قیمت فنس

 

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

 

 

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

 

تعمیر لباسشویی

 

 

خرید ممبر گروه

 

 

 

 

 

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح