تاریخ انتشار : جمعه 12 آذر 1400 - 10:35
79 بازدید
کد خبر : 140090

مرکز تحقیقات کانسارهای معدنی در دانشگاه صنعتی اراک راه اندازی می شود

مرکز تحقیقات کانسارهای معدنی در دانشگاه صنعتی اراک راه اندازی می شود

ایسنا/مرکزی رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی اراک گفت: اقدامات خوبی در راستای اعتمادسازی میان دانشگاه و صنعت صورت گرفته است، اما همچنان نیازمند یک زبان مشترک با صنعت هستیم. محمد گهری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به سی امین سال تأسیس دانشگاه صنعتی اراک، گفت: دانشگاه صنعتی اراک در سال ۱۳۹۲ با رویکرد

مرکز تحقیقات کانسارهای معدنی در دانشگاه صنعتی اراک راه اندازی می شود

ایسنا/مرکزی رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی اراک گفت: اقدامات خوبی در راستای اعتمادسازی میان دانشگاه و صنعت صورت گرفته است، اما همچنان نیازمند یک زبان مشترک با صنعت هستیم.

محمد گهری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به سی امین سال تأسیس دانشگاه صنعتی اراک، گفت: دانشگاه صنعتی اراک در سال ۱۳۹۲ با رویکرد تربیت نیروهای متخصص و با توجه به نیازهای مراکز صنعتی استان، به صورت مستقل شروع به فعالیت کرد و دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه نیز از زمانی که تحت عنوان دانشکده مهندسی مکانیک و زیر نظر دانشگاه علم و صنعت تهران فعالیت می‌کرد، وجود داشته است.

وی هدف اصلی اداره ارتباط با صنعت دانشگاه را تسهیل ارتباط بین دانشگاه و مراکز صنعتی و ایجاد یک زبان مشترک با صنایع عنوان کرد و افزود: همکاری‌های صورت گرفته بین دانشگاه و صنعت می‌تواند عملکرد طرفین را بهبود بخشد و در راستای بهینه سازی فرایندهای تولید مفید واقع شود.

گهری ادامه داد: این ارتباط یک ارتباط دو سویه است، به صورتی که در مواقعی مراکز صنعتی پروژه‌های مد نظر خود را به دانشگاه معرفی می‌کنند و در مواقعی نیز این درخواست معرفی، از جانب دانشگاه صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های آموزشی نیز ارتباط خوبی بین دانشگاه و مراکز صنعتی وجود دارد، تصریح کرد: دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه اقدام برگزاری برخی دوره‌های آموزشی در مراکز صنعتی کرده است و با همکاری مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه نیز، دوره‌هایی در دانشگاه از سوی این مراکز صنعتی برگزار می‌شوند.

رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی اراک با بیان اینکه عمکلرد دفتر در خصوص فعالیت در حوزه صنعت با چشم انداز مأموریت گرایی و محصول محور بودن، با موفقیت همراه بوده است، اضافه کرد: در سال ۹۳ تعداد ۷ قرارداد با درآمد ۵۸ میلیون تومان، سال ۹۴ تعداد ۸ پروژه با درآمد ۲۳۴ میلیون تومان، سال ۹۵ تعداد ۱۰ پروژه با درآمد ۴۲۰ میلیون تومان، سال ۹۶ تعداد ۱۳ پروژه با درآمد ۵۵۰ میلیون تومان و در سال ۹۷ نیز تعداد ۱۵ قرارداد با درآمد یک میلیارد و ۳۸۸ میلیون تومان، حاصل فعالیت‌های این دفتر در حوزه ارتباط با صنعت بوده است.

گهری با اشاره به اینکه این دفتر پروژه‌های ملی را نیز در دستور کار خود قرار داده است، گفت: در زمینه ساخت بوژی قطارهای پرسرعت با مجموعه پارس ریل پیشرو به مدت ۳ سال است که در حال همکاری هستیم و یک فاز از این پروژه نیز به سفارش شرکت ماشین سازی انجام شده است. موتور سیکلت الکتریکی نیز یکی دیگر از این پروژه هاست که ساخت شارژرها و ایستگاه‌های شارژ آن با همکاری پژوهشگاه نیروی کشور به انجام رسیده است.

وی با یادآوری اینکه دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی اراک در سال ۹۷ موفق به کسب رتبه ۱۷ در بین دانشگاه‌های کشور در حوزه ارتباط با صنعت شده است، افزود: در دانشگاه‌های منطقه ۴ کشور هیچ دانشگاهی به جز دانشگاه صنعتی اراک نتوانسته است در بین ۳۰ دانشگاه نخست در این زمینه قرار بگیرد و از آن جایی که یکی از شاخص‌های این ارزیابی، تعداد قراردادها، تفاهم نامه‌ها و ارتباطاتی است که با صنعت برقرار می‌شود از این حیث بسیار موفق بوده ایم.

رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی اراک ادامه داد: در بحث ارتباطات بین المللی نیز در تقسیم بندی ISC در بین دانشگاه‌های صنعتی، رتبه نهم را بعد از دانشگاه علم و صنعت تهران در اختیار داریم .

وی خاطرنشان کرد: در زمینه برگزاری کنفرانس‌های علمی نیز اقداماتی صورت گرفته است و در این چند سال اخیر دو کنفرانس برق، یک کنفرانس مکانیک و یک کنفرانس نانو برگزار شده است. اجرای برنامه‌هایی برای معرفی ایده‌های نو و خلاقانه به سرمایه گزاران، نمونه دیگری از فعالیت‌های این دفتر در حوزه ارتباط با صنعت هستند. تیم‌های شرکت کننده از دانشگاه صنعتی در رویدادهای استارت آپ نیز همواره در میان تیم‌های برگزیده حضور داشته اند.

گهری با اشاره به پروژه‌هایی در حوزه‌های معادن، صنعت و IT گفت: خوشبختانه در پروژه‌هایی که در سال ۹۷ انجام شده اند تنوع خوبی مشاهده می‌شوند. یکی از این پروژه‌ها، پروژه آینده پژوهی صنایع فلزی بوده است که به سفارش سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام شده است.

وی اضافه کرد: مرکز تحقیقات صنایع فلزی و ماشین کاری که با شرکت ماشین سازی مشترک است و مرکز تحقیقات مشترک با شرکت آلومینیوم هم اکنون در دانشگاه در حال فعالیت هستند و مرکز تحقیقات سوم نیز تحت عنوان توسعه پایدار، به تازگی در دانشگاه راه اندازی شده است. مرکز تحقیقات کانسارهای معدنی نیز به زودی فعالیت خود را در دانشگاه شروع می‌کند تا تعداد این مراکز تحقیقاتی در دانشگاه به چهار برسد.

رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی اراک با بیان اینکه تمامی پروژه‌های دانشگاه نیاز محور بوده اند و بر اساس اولویت‌های تحقیقاتی کشور انجام شده اند، تصریح کرد: با توجه به اینکه یکی از چشم اندازهای دانشگاه صنعتی آینده نگری است، بسیاری از پایان نامه‌ها حول مسائل روز و نیازهای کشور طراحی شده اند و می‌توانند در آینده بر اساس نیازهای کشور به کار گرفته شوند. در حوزه‌های برق، مکانیک و معدن نیز پروژه‌هایی تحت عنوان آینده پژوهی تعریف شده اند که دید آنها نگاه به آینده است.

گهری دانشگاه‌های استان مرکزی را در حال حاضر دانشگاه‌های جوانی دانست و ادامه داد: در چند سال گذشته اعتماد کافی میان دانشگاه‌های استان مرکزی و صنعت وجود نداشت اما خوشبختانه طی سه سال اخیر در بحث اعتمادسازی میان دانشگاه‌ها و صنایع اقدامات خوبی صورت گرفته است و از آنجاکه با دانشگاه‌های دیگر کشور از جمله صنعتی شریف، علم و صنعت، خواجه نصیر، صنعتی اصفهان و … تفاهم نامه‌هایی را امضا کرده ایم، برخی از پروژه‌ها را با همکاری این دانشگاه‌ها انجام می‌دهیم.

وی خواستار منع برون سپاری پروژه‌های استان مرکزی به دیگر استان‌ها شد و افزود: من اعتقاد دارم که در آینده شرایط بسیار بهتر از حال حاضر خواهد شد و تنوع پروژه‌ها در این زمینه افزایش خواهد یافت.

رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی اراک با اشاره به جذب اعضای هیئت علمی جدید و سطح بالا در دانشگاه، اظهار کرد: هم اکنون پروژه‌هایی را در خارج از استان در دستور کار داریم و در این زمینه با شرکت کشت و صنعت هفت تپه استان خوزستان، توربین سازی و شرکت توانیر تهران و شرکت برق بوشهر پروژه‌هایی را به صورت مشترک انجام می‌دهیم. کار کردن به صورت فرا استانی یک گام مهم برای دانشگاه به حساب می‌آید که در گذشته چنین چیزی وجود نداشته است.

وی گفت: در راستای تعامل هرچه بیشتر دانشگاه با صنایع استان و جذب پروژه‌های متنوع بازدیدهایی برای اساتید و اعضای هیئت علمی در نظر گرفته شده است. در سال گذشته با حضور اساتید این دانشگاه از شرکت‌های کمباین سازی، فولاد درخشان، شرکت کارا، شرکت تولیدی وسایل آبیاری، ماشین سازی و … بازدید به عمل آمده است و دانشجویان نیز به فراخور درس‌هایشان از صنایع مختلفی از جمله شرکت آذراب، پتروشیمی، پالایشگاه شازند، کمباین سازی و… بازدید می‌کنند. این بازدیدها محدود به استان مرکزی نمی‌شود و در خارج از استان نیز برنامه‌هایی برای بازدید از صنایع در نظر گرفته شده است.

گهری از تعامل دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه با سایر دانشگاه‌های استان مرکزی خبر داد و افزود: ما در هیئت پژوهش مرکز تحقیقات صنایع فلزی و ماشین کاری خود از اعضای هیئت علمی دانشگاه اراک استفاده می‌کنیم و در مرکز تحقیقاتی آلومینیوم نیز با دانشگاه‌های پیام نور، علمی کاربردی و سایر دانشگاه‌ها فعالیت‌های مشترکی داریم.

وی ایجاد زبان مشترک با صنعت را یکی از عوامل مهم در ایجاد ارتباط با صنایع دانست و گفت: این کار نیاز به آموزش و تجربه‌های فراوانی دارد و از آن جایی که صنعت درباره “چگونگی” و دانشگاه‌ها در مورد “چرایی” صحبت می‌کنند، نیاز است تا این اختلاف برطرف شود تا بتوانیم به این زبان مشترک دست پیدا کنیم. دفاتر ارتباط با صنعت و شرکت‌های پیشرو و دانش بنیان می‌توانند در راستای ایجاد این تعامل بسیار نقش آفرین باشند.

رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی اراک با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها و صنایع باید سطح توقعاتی که از یکدیگر دارند را به خوبی بشناسند، گفت: نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که دانشگاه تولید کننده نیست و مولد علم است. شرکت‌های دانش بنیان ایده‌هایی را که در دانشگاه تولید شده اند را دریافت می‌کنند و تبدیل آن به نمونه صنعتی، مراحل فروش و بازاریابی آن را انجام می‌دهند.

وی عملکرد کلی دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه را در چند ساله گذشته خوب ارزیابی کرد و گفت: ما نیاز داریم تا اقدامات زیادی را در این زمینه انجام دهیم تا بتوانیم به آنچه مد نظر داریم برسیم. اما در حال حاضر اگر بخواهیم نمره‌ای را به عمکلرد کلی این دفتر در این چند ساله اختصاص بدهیم، من نمره ۱۴ را در نظر می‌گیرم.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

هزینه سفر به مشهد

خرید دیزل ژنراتور

تعمیر فیش پرینتر لیبل پرینتر بارکدخوان لیبل زن

هزینه ترجمه

خرید پکیج شوفاژکار

آموزش محاسبه حق سنوات و پایه سنوات 1403

سایت طلا

قیمت فنس

 

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

 

 

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

 

تعمیر لباسشویی

دوره ICDL در تبریز

گرافیت پرسولفور

خرید ممبر گروه

مرجع قیمت خرید و فروش گندله

آموزش حسابداری

تقویت انتن موبایل

شیشه اتوموبیل

 

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح