تاریخ انتشار : سه شنبه 23 خرداد 1402 - 1:55
137 بازدید
کد خبر : 208362

هرآنچه از سرمایه‌گذاری در طلا باید بدانید.

هرآنچه از سرمایه‌گذاری در طلا باید بدانید.

  سرمایه‌گذاری مهم‌ترین اصل در زندگی مالی است. از سرمایه‌گذاری در طلا و بورس تا سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار و ملک همگی روش‌هایی هستند که هر فرد برای آینده بهتر مالی خود باید در نظر داشته باشد. سرمایه‌گذاری بخش مهمی از برنامه‌ریزی مالی هر فرد است؛ بنابراین آشنایی با روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری برای تمامی افراد به‌ویژه

 

سرمایه‌گذاری مهم‌ترین اصل در زندگی مالی است. از سرمایه‌گذاری در طلا و بورس تا سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار و ملک همگی روش‌هایی هستند که هر فرد برای آینده بهتر مالی خود باید در نظر داشته باشد. سرمایه‌گذاری بخش مهمی از برنامه‌ریزی مالی هر فرد است؛ بنابراین آشنایی با روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری برای تمامی افراد به‌ویژه جوانان و نوجوانان ضروری است. سرمایه‌گذاری، روش‌ها و مدل‌های مختلفی دارد که برخی از آنها در کشورمان محبوب‌تر بوده و بازدهی و سوددهی بالاتری دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به سرمایه‌گذاری در طلا اشاره کرد. اگر قصد دارید برای آینده مالی خود تصمیمات درست بگیرید و به سرمایه‌گذاری در طلا وارد شوید قبل از ورود، این نکات را حتماً بخوانید.

این مقاله را از دست ندهید: طلای جهانی چیست؟

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه‌گذاری را می‌توان به دو صورت تقسیم‌بندی کرد. سرمایه‌گذاری مستقیم و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم. خریدوفروش سهام شرکت‌ها در بورس، صندوق‌های درآمد ثابت، مسکن و ملک، زمین، طلا، خودرو، ارزهای خارجی و ارزهای دیجیتال و از انواع سرمایه‌گذاری هستند که هرکس باتوجه‌به میزان سود، مهارت و اطلاعات، اهداف و سطح ریسک می‌تواند در آنها سرمایه‌گذاری کند.  

سرمایه‌گذاری با هر روشی، سطحی از ریسک را دارد و همین موضوع مهم‌ترین عامل برای انتخاب مدل سرمایه‌گذاری نیز هست. برخی از سرمایه‌گذاری‌ها سطح ریسک کم‌تری دارند و به همین دلیل محبوب‌تر هستند و بعضی نیز ریسک بالاتری دارند که همین سرمایه‌گذاری، آنها را نیازمند دانش و اطلاعات بیشتری می‌کند. 

چرا سرمایه‌گذاری در طلا؟

به‌طورکلی برای انتخاب روش سرمایه‌گذاری باید به سطح درآمد، اهداف سرمایه‌گذاری و مدت‌زمان سرمایه‌گذاری دقت کرد. در میان روش‌های متعدد و متنوع سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری در طلا، در ایران محبوبیت بیشتری داشته و همه‌گیرتر از سایر روش‌ها است. دلیل این محبوبیت را باید در سطح ریسک، میزان سرمایه و منابع در دسترس جستجو کرد. بر خلاف روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری در طلا با مبالغ بسیار کم امکان‌پذیر بوده و نیاز به سرمایه کلان ندارد. هر فردی می‌تواند بخشی از سرمایه خود را در این بازار سرمایه‌گذاری کند. سرمایه‌گذاری در طلا به نسبت روش‌های دیگر ریسک بالایی ندارد، با اندک دانش و اطلاعات می‌توان به آن ورود کرد و سرمایه‌گذاری در آن اگر با اطلاعات و مشاوره کافی باشد، به سوددهی بالایی می‌رسد. 

سرمایه‌گذاری در طلا را از کجا شروع کنیم؟

باتوجه‌به کاهش ارزش پول کشورمان، سرمایه‌گذاری در طلا علاوه بر سوددهی، برای حفظ ارزش پول و سرمایه نیز توصیه می‌شود. برای شروع سرمایه‌گذاری در طلا ابتدا سعی کنید اطلاعاتی در این باره کسب کنید، می‌توانید مقالات متعددی درباره این نوع از سرمایه‌گذاری بخوانید یا به سراغ ویدئوهای آموزشی بروید و یا از افراد خبره پرس‌وجو کنید. 

برای ورود به سرمایه‌گذاری در طلا روش‌های متفاوتی وجود دارد؛ که می‌توانید باتوجه‌به درآمد و بازار یکی را انتخاب کنید. خرید مستقیم طلا به‌صورت زینتی یا آب شده، خرید سکه، خرید گواهی سپرده طلا و خرید سهام طلا از صندوق‌های سرمایه‌گذاری روش‌های مرسومی هستند که در سرمایه‌گذاری طلا وجود دارند.

خرید مستقیم طلای آب‌شده

این روش را باید سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین نوع  سرمایه‌گذاری در طلا بنامیم. خرید مستقیم طلا یا به‌صورت طلای آب شده و یا به‌صورت طلای تزیینی است. برای خرید طلای آب شده که به شمش نیز معروف است بهتر است از افراد یا فروشگاه‌های معتبر خرید کنید تا ریسک خرید طلای تقلبی را به حداقل برسانید. در خرید طلای آب شده به عیار و وزن شمش دقت زیادی کنید و بهتر است از فردی آشنا در خرید کمک بگیرید. 

خرید مستقیم طلای تزیینی

دیگر روش سرمایه‌گذاری در طلا خرید طلای تزیینی است که احتمالاً خانم‌ها بیشتر از آقایان به آن تمایل داشته باشند، چرا که هم از طلا به‌عنوان اکسسوری استفاده کرده و هم سرمایه خود را حفظ می‌کنند. مهم‌ترین موضوع در خرید طلای تزیینی، مزد ساخت یا همان اجرت ساخت و همچنین مالیات طلاست که گاها با قیمت طلا برابری می‌کند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری توصیه می‌کنیم به سراغ طلاهای دست‌دوم بروید، این نوع از طلاها مزد ساخت و مالیات ندارند. در خرید طلای تزیینی، طلاهای کارشده‌ای که در ساختشان نگین و سنگ زینتی استفاده شده را خریداری نکنید. چرا که این نوع از طلاهای تزیینی برای سرمایه‌گذاری گزینه مناسبی نیستند. 

خرید سکه

خرید انواع سکه نیز از جمله روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری در بازار طلاست. خرید سکه‌ی طلا ریسک کم‌تری نسبت به خرید طلای تزیینی یا آب شده دارد. سکه اجرت و مزد ساخت ندارد و بازار فراگیرتری دارد. در خرید انواع سکه نیز بودجه شما تعیین‌کننده است که سکه تمام یا نیم یا ربع‌سکه خریداری کنید. سکه را از فروشندگان معتبر خریداری کنید چرا که دو نوع سکه در بازار وجود دارد و ممکن است سکه غیربانکی را به جای سکه بانکی به شما بفروشند. 

صندوق سرمایه‌گذاری طلا

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا، روش دیگری برای سرمایه‌گذاری در طلاست این روش کم‌ترین ریسک را دارد و نیازمند دانش اندکی است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) در بورس کالا هستند. صندوق‌های طلا حداقل ۷۰ درصد از دارایی شان را در خرید سکه طلا و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

برای آشنایی کامل با صندوق طلا وارد شوید.

زمان مناسب سرمایه‌گذاری در طلا 

حالا که با انواع سرمایه‌گذاری طلا آشنا شدید، قطعاً مهم‌ترین سوال این است که بهتر است چه زمان سرمایه‌گذاری در طلا را اغاز کرده؟ و مهم‌تر از آن، زمان دقیق خرید و فروش طلا را از کجا متوجه شویم؟ برای پاسخ به سوال اول باید گفت سرمایه‌گذاری در طلا را هر زمان که سرمایه تان آماده بود شروع کنید. منتظر اتفاق خاصی نباشید با افراد خبره و مشاوران مشورت کنید و سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار را یاد بگیرید.  

اما درباره زمان مناسب سرمایه‌گذاری در طلا و زمان درست خرید و فروش باید گفت که این موضوع نیازمند آموزش است و مانند ورود به سایر روش‌های سرمایه‌گذاری، باید ابتدا تحلیل روند بازار طلا را بیاموزید، سپس قادر باشید که بازارهای داخلی و جهانی طلا را آنالیز کنید و باتوجه به شرایط و وضعیت، اقدام به خرید و فروش کرده و یا ورود به هرکدام از روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا شوید. ارزش طلا هم متاثر از بازار داخلی و اقتصاد کشور است و هم از اقتصاد جهانی و بازارهای دنیا تاثیر می‌گیرد. بنابراین بهتر است اخبار ایران و جهان را هر روز مرور و مطالعه کنید. 

روی موج و هیجانی سرمایه‌گذاری نکنید و به غیر از کارشناسان و افراد خبره و دانش و اطلاعات خودتان برای سرمایه‌گذاری در طلا به حرف سایر افراد گوش نکنید. دانش خود را به روز نگه  دارید و اخبار و تحلیل‌های بازار طلا و سکه را به صورت مداوم مطالعه کنید. 

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در طلا

سرمایه‌گذاری در طلا مزیت‌های بسیاری دارد که اگر اهل سرمایه گذاری‌هایی با ریسک بالا و مدت زمان زیاد نیستید بهترین گزینه ورود به بازار سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری در طلا نوسانات غجیب و غریب و تحلیل‌های سخت و پیجیده ای ندارد و هر فردی با هر سن و سوادی می‌تواند وارد سرمایه‌گذاری در این بازار شود. هرچند بهتر است در مسیر سرمایه‌گذاری به دانش و آموخته‌های مالی خود اضافه کنید تا در مسیر سرمایه‌گذاری به مشکل برنخورید. اما با همان دانش حداقلی هم می‌توان به سود مناسبی دست یافت. 

با این حال نگه داری سکه و طلا در سرمایه‌گذاری در طلا از جمله چالش‌ها و معایب این نوع از سرمایه گذاری است و فقط در صورتی که در صندوق سرمایه‌گذاری طلا سهم خریده باشید، ریسک نگه داری وجود ندارد. اما در صورتی که طلای تزیینی و سکه دارید نگه داری آن می‌تواند کمی دردسرساز باشد. که البته با مدیریت می‌توان آن را نیز حل کرد. ریسک تقلبی بودن سکه یا طلا در خرید مستقیم نیز از دیگر معایب این نوع از سرمایه‌گذاری است. که هرچند با مشاوره از کارشناسان و افراد باتجربه و فعال در این بازار می‌توان ریسک آن را پایین آورد.

سخن پایانی

متاسفانه تورم هر روز ارزش سرمایه افراد را کم می‌کند و در شرایط فعلی اقتصادی کشور، افرادی که برای سرمایه‌گذاری برنامه ای ندارند آینده مالی مطلوبی نخواهند داشت. در شرایط کنونی اقتصاد ایران نگهداری پول نقد در بانک و عدم سرمایه‌گذاری آن به شدت اشتباه است و بهتر است در فرایند مدیریت مالی بخشی از درآمد، پس انداز و بخشی دیگر حتماً سرمایه‌گذاری شود. سرمایه‌گذاری در طلا پیشنهاد مناسبی برای ورود به بازار سرمایه است که نیازی به سرمایه‌های کلان ندارد و در هر لحظه امکان تبدیل آن به وجه نقدی وجود دارد. 

حفظ ارزش مالی در طول زمان، قدرت نقدشوندگی بالا، ریسک اندک، ورود با سرمایه اندک و ثبات خوب قیمت از جمله مزیت‌های ورود به سرمایه‌گذاری در طلاست، که اگر با اطلاعات و آموزش درست همراه باشد می‌تواند سرمایه شما را افزایش چشمگیری داده و خیالتان را از بابت آینده راحت کند. در آکادمی دانایان، سعی داریم روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری و مدیریت مالی و اقتصاد را آموزش داده تا در سرمایه‌گذاری گام اول و مهم دانش و اطلاعات را محکم بردارید.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

هزینه سفر به مشهد

خرید دیزل ژنراتور

تعمیر فیش پرینتر لیبل پرینتر بارکدخوان لیبل زن

هزینه ترجمه

خرید پکیج شوفاژکار

آموزش محاسبه حق سنوات و پایه سنوات 1403

سایت طلا

قیمت فنس

 

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

 

 

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

 

تعمیر لباسشویی

دوره ICDL در تبریز

گرافیت پرسولفور

خرید ممبر گروه

مرجع قیمت خرید و فروش گندله

آموزش حسابداری

تقویت انتن موبایل

شیشه اتوموبیل

 

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح