تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 مهر 1400 - 22:17
140 بازدید
کد خبر : 26228

هزار اما و اگر در شهید محسوب شدن یا نشدن نیروهای امدادی

هزار اما و اگر در شهید محسوب شدن یا نشدن نیروهای امدادی

به آن ها که مینگری، گویی شجاعت در هیبت آدمی نشسته رو به رویت؛ گویی فداکاری آدمیست که در میان شعله های آتش، در میان خون و زخم امداد می دهد آدمیان را. حال، به جان فدا کردن کسانی که دنبال نجات جان و مال مردم بوده است چه می توان گفت جز شهادت؟ آیا

هزار اما و اگر در شهید محسوب شدن یا نشدن نیروهای امدادی

به آن ها که مینگری، گویی شجاعت در هیبت آدمی نشسته رو به رویت؛ گویی فداکاری آدمیست که در میان شعله های آتش، در میان خون و زخم امداد می دهد آدمیان را. حال، به جان فدا کردن کسانی که دنبال نجات جان و مال مردم بوده است چه می توان گفت جز شهادت؟ آیا شغل آتش نشانان، اورژانسی ها و سایر امدادگران جز ایثارگریست؟

 هزار اما و اگر در شهید محسوب شدن یا نشدن نیروهای امدادی وجود دارد. اما و اگری که حتی هنوز پس از چهار سال درباره شهدای حادثه پلاسکو نیز به آن رسیدگی نشده و آتش نشانانی که در حادثه پلاسکو جانشان فدا شد هنوز رسما شهید محسوب نمی شوند.
به کلام ساده، اگر نیروهای امدادی آتش نشانی و اورژانس در میان حوادث و در حین عملیات جان خود را از دست دهند، بر اساس «آئین‌نامه تعیین مصادیق حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری» شهید محسوب نمی شوند. حتی این حق پس از چهار سال پیگیری سازمان آتش نشانی تهران و خانواده شهدای پلاسکو نیز محقق نشد و آتش نشانان پلاسکو هنوز به صورت رسمی شهید نیستند. به این آتش نشانان فداکار فقط عنوان شهدای خدمت اطلاق شده که عنوانی سازمانی است و از سوی آتش نشانی و شهرداری تهران به رسمیت شناخته می شود. عنوانی که هر چند بزرگ؛ اما تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران نیست.
این مورد درباره شهدای سلامت اورژانس تهران هم تکرار شد؛ بطوری که حتی چهار تکنسین اورژانس تهران که بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست دادند هنوز شهید محسوب نمی شوند. به گفته رییس اورژانس کشور پرونده این افراد یا برگشت خورده یا در دست اقدام است؛ اقدامی که مشخص نیست منجر به شهید محسوب شدن این فداکاران می شود یا خیر؟‌
به نظر می رسد مشخص نیست که نتیجه این مطالبه رسمی که با پیگیری های فراوان آتش نشانی و اورژانس رو به رو بوده است چه زمانی به نتیجه می رسد؛ اما سازمان های اورژانس و آتش نشانی هر دو اعلام کردند که پیگیر شهید محسوب شدن نیرو های امدادی خود که در حوادث، بلایا و سوانح جانشان را بر کف دستانشان قرار می دهند، هستند.
بر همین اساس مهدی داوری -مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران- درباره مطالبه سازمان آتش نشانی برای شهید محسوب شدن آتش نشانانی که طی عملیات جان خود را از دست می دهند، اظهار می کند که درباره پیگیری های صورت گرفته سازمان آتش نشانی تهران در خصوص شهید محسوب شدن آتش نشانان از سوی بنیاد شهید، مبنای اقدام سازمان آتش نشانی دستور العمل های ابلاغ شده است.
وی ادامه می دهد: مصوبه ای در شورای شهر تهران مطرح است که اعطای تسهیلات به فداکاران و جانبازان عملیات است. طبق این مصوبه امتیازاتی به این افراد تعلق می گیرد؛ اما این فقط در چارچوب مدیریت شهر است.
داوری می گوید: همچنین پیگیری هایی از سوی شهرداران و سازمان آتش نشانی با بنیاد شهید انجام شده؛ اما هنوز بنیاد شهید نپذیرفته که آتش نشانانی که در راه خدمت جان خود را از دست می دهند شهید قلمداد کند و تحت پوشش خود درآورد. پیگیری های سازمان آتش نشانی ادامه دارد و رایزنی هایی صورت گرفته است. اخیرا نیز یکی از اعضای شورای شهر تذکری را در این خصوص مطرح کردند.
وی می افزاید: هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است؛ اما امیدواریم که این هم افزایی موجب شود که بنیاد شهید این را بپذیرد. هنوز پاسخ روشنی دریافت نکرده ایم و با تغییرات مدیریتی که اتفاق افتاده است این را پیگیری خواهیم کرد که به نتیجه مطلوب برسیم.
به گزارش ایسنا، داوری می گوید: واقعیت این است که موضوع شهید محسوب نشدن جان‌باختگان آتش نشان در حوادث فقط یکی از مواردیست که آتش نشانی تهران آن را پیگیری می کند. مشکلات معیشتی و سختی کار آتش نشانان نیز از دیگر مواردی است که باید از سوی مسئولان در اولویت پیگیری قرار داده شود. نیاز است که معیشت آتش نشانان بیشتر مورد توجه مدیران شهری قرار گیرد و به موضوعاتی مثل مسکن نیز توجه بیشتری شود.
همچنین دکتر پیمان صابریان -رئیس سازمان اورژانس کشور- نیز در این رابطه گفته است که متاسفانه طی سال های گذشته طی دفعاتی شاهد جانباختن برخی از تکنسین های اورژانس بوده ایم که بسیاری از این عزیزان جان خود را حین خدمت رسانی در حوادث و موارد اورژانسی و یا در راه مقابله با بیماری کووید۱۹ از دست داده اند.
وی می گوید: متأسفانه این عزیزانی که حین خدمت‌رسانی جان خود را از دست دادند از سوی دستگاه های مربوطه شهید محسوب نشدند و این تقاضا را داریم که در این خصوص تجدید نظر جدی صورت گیرد.
رئیس اورژانس کشور با اشاره به ابتلای تعداد بسیاری از تکنسین های اورژانس به کووید۱۹ ادامه می دهد: تعدادی از تکنسین های اورژانس نیز به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند. این در حالی است که متاسفانه چهار نفر از پرسنل اورژانس تهران که در راه خدمت رسانی جان خود را از دست دادند نیز شهید محسوب نشدند که البته همچنان پیگیر این هستیم و پرونده این چهار نفر یا تایید نشده، یا بازگردانده شده و یا در دست اقدام است.
وی می گوید: تکنسین های اورژانس تهران نیز از جمله کادر درمان هستند و اینکه پس از فوت حین خدمت و یاد از دست دادن جان خود به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ شهید محسوب نمی شوند هیچ توجیهی ندارد. در این شرایط شهید محسوب شدن پرسنل اورژانس از مطالبات اورژانس و خانواده این عزیزان است.
در حالی که مطالبه جدی دو سازمان آتش نشانی تهران و اورژانس کشور شهید محسوب شدن پرسنل فداکاری است که هر روزه با به خطر انداختن جان خود سر و کار دارند؛ اما مهدی ایزدی-معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران- در خصوص نحوه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری اظهار کرده است که «در رابطه با مواردی که در آئین‌نامه تعیین مصادیق حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری نیست و در حوادث و وقایع جان خود را از دست می‌دهند، مانند کسانی که در حین خدمت جان خود را از دست می‌دهند، آئین‌نامه‌ای در کمیسیون اجتماعی دولت تحت عنوان «فداکاران خدمتی» به تصویب رسید که ان شاءالله پس از تصویب نهایی توسط دولت ابلاغ می‌شود و غیر از آنچه اشاره شد، بقیه موارد تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار نمی‌گیرند.»
به گزارش ایسنا، در حالی که این اظهارات از سوی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خبرگزاری های رسمی مطرح شده اما ابعادی از طرح «فداکاران خدمت مشخص نیست و این موضوع مطرح نشده و سایر جزییات آن دقیقا مشخص نیست. آنچه مشخص است این است که سازمان های امدادی از جمله سازمان آتش نشانی و سازمان اورژانس کشور به صورت جدی این مطالبه را دارند که پرسنل آن ها که مرتبط با شغلشان جان خود را از دست می دهند تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گیرند.
در این رابطه مهدی داوری -مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره اینکه آیا با این سازمان امدادی در خصوص طرح «فداکاران خدمتی» مشورتی شده است یا خیر؟ اظهار می کند: «در جریان این آیین نامه هستیم و پرسنل آتش نشانی نیز طی تایید این آیین نامه حضور داشتند. البته فداکاران خدمت شامل داوطلبان امدادرسانی در بحران نیز می شود.
وی با بیان اینکه در جریان سایر جزییات دیگر این آیین نامه نیست، می گوید: اطلاعی ندارم که آیا فداکاران خدمت تحت پوشش بنیاد شهید قرار می گیرند یا خیر؟ اما در جریان هستم که امتیازاتی به عزیزانی که جان خود را از دست داده اند تعلق می گیرد.
بر اساس اظهارات رئیس سازمان اورژانس کشور و مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، این مطالبه مهم وجود دارد که در حق پرسنل زحمت کش این دو سازمان اجحاف نشود؛ آنها نیروهای امدادی هستند که در حوادث و بلایا بارها و بارها در معرض خطرات متفاوتی قرار گرفتند و اثبات کردند که دفاع از جان و مال شهروندان برایشان در اولویت است. پرسنلی که حتی بارها طی عملیات حساس از سوی افرادی مورد ضرب و شتم و تحت فشار روحی نیز قرار گرفتند و اما همواره اولویت خود را «جان» قرار دادند.
طبیعی است که از مسئولان مربوطه انتظار می رود تا به جد پیگیر این مطالبه مهم از سوی روسای این دو سازمان، پرسنل سازمان ها و بازماندگان شهدایی که جان خود را فدا کردند، باشند؛ چراکه اگر این مهم محقق نشود می تواند موجب دلسردی و نارضایتی افرادی باشد که جانشان، فدای راه عشق به انسانیت بوده و بارها در پلاسکو، حادثه سینا اطهر، حادثه پالایشگاه تهران و… این را اثبات کردند. بی شک اگر بی توجهی نسبت به این مسئله و مطالبه مهم ادامه دارد باشد، موجب دلسردی و نارضایتی ایثارگرانی خواهد شد که حتی در شرایط سخت و خطرناک از سوگند خود جانماندند و کاش این بار مسئولان نیز برای محقق شدن حق این فداکاران سوگند یاد کنند. سوگندی که اینگونه آغاز می شود :
«پروردگارا
من در مقابل تو و کتاب آسمانیت سوگند یاد می کنم، تا خون در رگم جاریست از جان و مال و ناموس دیگران در برابر اهریمن حوادث دفاع نمایم.»
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

هزینه سفر به مشهد

خرید دیزل ژنراتور

تعمیر فیش پرینتر لیبل پرینتر بارکدخوان لیبل زن

هزینه ترجمه

خرید پکیج شوفاژکار

آموزش محاسبه حق سنوات و پایه سنوات 1403

سایت طلا

قیمت فنس

 

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

 

 

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

 

تعمیر لباسشویی

دوره ICDL در تبریز

گرافیت پرسولفور

خرید ممبر گروه

مرجع قیمت خرید و فروش گندله

آموزش حسابداری

تقویت انتن موبایل

شیشه اتوموبیل

 

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح