تاریخ انتشار : یکشنبه 21 آذر 1400 - 10:31
48 بازدید
کد خبر : 161170

وقف هنر هنرمندان نمایش«باغ خونی»

وقف هنر هنرمندان نمایش«باغ خونی»

مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: برای اولین بار با همت بازیگران و عوامل  اصلی این نمایش، تمام عواید این اجرا به سیل‌زدگان کشور اختصاص خواهد یافت محمد علی چمی گوی صبح امروز در  نشست خبری دومین دور اجرای عمومی نمایش «باغ خونی» به نفع مردم شریف مناطق سیل زده کشور در محل

وقف هنر هنرمندان نمایش«باغ خونی»
مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: برای اولین بار با همت بازیگران و عوامل  اصلی این نمایش، تمام عواید این اجرا به سیل‌زدگان کشور اختصاص خواهد یافت
محمد علی چمی گوی صبح امروز در  نشست خبری دومین دور اجرای عمومی نمایش «باغ خونی» به نفع مردم شریف مناطق سیل زده کشور در محل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اظهار کرد: موسسه آفرینش هنری برای بهره‌گیری از ظرفیت هنرهای مختلف برای ترویج فعالیت اسلامی و ایرانی، فعالیت‌های مختلف و متنوعی را از قدیم داشته و در دوره جدید توجه بیشتری به برخی از عرصه‌ها همچون موسیقی و نمایش صورت گرفته است.
وی افزود: در مجموعه موسسه مرکزی در مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) در خواجه ربیع ایجاد شده که تمرکز آن در حوزه تئاتر کودک و نوجوان است. در نظر داریم که آن را به پردیس نمایش کودک در شهر مقدس مشهد تبدیل کرده و علاوه بر سالن اصلی پنج سالن را به آن اضافه کنیم.
مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: نمایش تئاتر از قدیم نیز صورت می‌گرفته و نمایش«غول بابا» به کارگردانی مهدی سیم‌ریز و محبوبه پاداش  موفقیت خوبی در عرصه تئاتر کشور داشته و از ۱۵ اردیبهشت در تالار هنر تهران اجرا خواهند داشت که فرصت خوبی برای معرفی هنرمندان مشهدی و تئاتر خراسان رضوی است.
چمی‌گوی بیان کرد: در حوزه‌های مختلف نمایش نیز دوستان برنامه‌هایی برای آموزش و اجرای پرده‌خوانی برای نوجوانان تدارک دیده‌اند که در شروع تعطیلات تابستان در مجتمع امام خمینی(ره) شرع خواهند کرد تا با شناسایی استعدادهای جدید، بتوانیم در طول سال از این ظرفیت استفاده کنیم و این هنر بومی و قدیمی را احیا کنیم.
وی اضافه کرد: جلسه امروز در رابطه با تئاتری است که توسط هنرمندان شهرمان مدتی قبل رغم خورد و موفقیت خوبی را برای تواتر کشور رغم زد و مضمون این تئاتر در رابطه با  حادثه تلخ گوهرشاد در مشهد مقدس است که توضیحات بیشتر را آقای بشیری خواهند داد. اتفاق خوبی در آینده نزدیک رخ خواهد داد و نمایش مجدد این تئاتر توسط بازیگران بومی از اوایل ماه مبارک رمضان صورت خواهد گرفت.
اضافه شدن سالن بلک باکس ۱۵۰ نفری به ظرفیت‌های اجرای نمایش در مشهد
مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی تصریح کرد: با هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی کشور این تئاتر به مدت ۲۵ شب در در مجموعه موزه زنده زیارت در خیابان نخریسی مشهد اجرا خواهد شد و در همین مجموعه یک سالن بلک باکس با ظرفیت ۱۵۰ نفر اضافه خواد شد که به ظرفیت‌های اجرای نمایش در مشهد خواهد افزود.
در ادامه این نشست امیر بشیری، کارگردان نمایش «باغ خونی» مطرح کرد: این نمایش در دی ماه سال ۱۳۹۷ در تالار اصلی تئاتر مشهد ۲۰ اجرا در ۱۰ شب را در کارنامه خود ثبت کرده است که مورد استقبال مردم قرار گرفت. این نمایش تولیدی انجمن هنرهای نمایشی کشور است و اگر حمایت‌های معنوی موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس نبود، به این شکل در دی ماه به قول مخاطبان خود نمی‌توانستیم نمایش خوبی داشته باشیم.
وی ادامه داد: این نمایش پنج هزار و ۷۰۰ مخاطب داشت و در نظرسنجی انجام گرفته ۴۰ درصد از مخاطبان برای اولین بار به تماشای تئاتر رفته‌بودند که این موضوع برای ما بسیار خوشحال کننده بود. بعد از جشنواره فجر نیز صحبت‌هایی برای اجرا مجدد نمایش در مشهد صورت گرفت. انشاالله نمایش را در ماه مبارک رمضان در سالن تئاتر تازه ساز در مشهد اجرا کنیم. این نمایش با تیم کاملا مشهدی و با همان افرادی که در تئاتر فجر حضور داشتند به روی صحنه خواهد رفت.
جواد محمد زاده، از بازیگران تئاتر مشهد در ادامه این نشست خبری گفت: آمار ارائه شده برای نمایش«باغ خونی» آمار تقریبا دقیقی است. یکی از علت‌های استقلبال از این نمایش حضور بازیگران تهرانی بوده اما آیا این اتفاق خوب است یا بد؟ یکی از حسن‌های این اتفاق این است که تعدادی از مخاطبان این نمایش برای اولین بار به نمایشتئاتر آمده و ممکن است به دلیل حضور آقایان آمده باشند و این خوب است. چهره‌های مشهور نه محبوب سبب آشنایی مردم با تئاتر می‌شود.
مسئولین نتوانستند تئاتر را به منزل اصلی خود برگردانند
وی ادامه داد: متاسفانه مسئولین کشور نتوانستند تئاتر را آنگونه که باید چه از نظر ریالی و چه از نظر موقعیتی به منزل اصلی خود برسانند. عده‌ای از بازیگران تئاتری استان نیز به تهران رفته و بیشتر آنان مجدد بازنگشتند و این نیز حسن است زیرا منجر به شناسایی هنرمندان استان خواهد شد.
یکی از هنرمندان تئاتر مشهد اظهار کرد: هنر استان خراسان به خصوص شهر مشهد قدمتی دیرینه دارد و این امر بر هیچ‌کس پوشیده نیست ما باید این موضوع را گسترش دهیم و تعاملاتی میان هنرمندان مشهد و تهران رخ دهد. از مسئولین مجتمع امام خمینی(ره) خواستار این موضوع هستم که کاری انجام دهند تا علاوه بر بالا بردن شعور و فهم آنان سبب شادی آنان نیز شوند.
مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در ادامه این نشست بیان کرد: کار برای حوزه‌های ترویج فعالیت‌های مذهبی کمی سخت است و شاید به همین دلیل است که دوستان تئاتری راحت‌ترین راه را انتخاب می‌کنند.
چمی گوی با اشاره به این صحبت که علت حضور ۵۰ درصد از مخاطبان وجود هنرمندان تهرانی است، خاطرنشان کرد: به عقیده من ممکن است عده‌ای به خاطر تغییر ذائقه یا مطالب مناسبی که در صحنه تئاتر اجرا شده‌بود، حضور پیداکنند. دوستان تئاتری باید به این نکته توجه کنند که اگر می‌خواهند قشر عظیمی از مردم با تئاتر ارتباط برقرار کنند باید ادبیات نمایش خود را عامه‌پسند و نزدیک به فرهنگ ایرانی کنند.
فاطمه توانا یکی دیگر از بازیگران تئاتر مشهد در ادامه این نشست تصریح کرد: آشنایی من با این موسسه همراه با شک و ترس‌هایی که قالبا در ذهن ما از اینگونه نهادها وجود دارد آغاز شد اما پس از گفت‌گو با مدیرعامل این موسسه متوجه نگاه باز به هنر و فعالیت‌هنرمندانه ایشان شدم و انگیزه اولیه من برای همکاری با این موسسه بود. قابلیت این موسسه برای حمایت از هنرهای نمایشی بسیار بالا و کاربردی است.
وی افزود: نمایش «باغ خونی» نگاه بسیار منعطفی به اتفاقات گوهرشاد دارد و به عیقیده من قسمت اعظم مخاطبان خود را به دلیل این نگاه منعطف کسب کرده است. مشهد جدیدا هنر خود را به تهران صادر می‌کنند و این بده بستان در حال رخ دادن است و برجستگی حضور هنرمندان مشهور برای جذب مخاطب در حال کم شدن است.
یکی دیگر از هنرمندان تئاتر مشهد، سعید صادقی در بخش دیگری از این نشست عنوان کرد: همیشه انگ کارهای سفارشی وجود دارد و این انگ به نمایش«باغ‌خونی» نیز زده شد. این کار دارای نمایش‌نامه بسیار قدرتمند و کارگردان بسیار خوب است و متن این نمایش بسیار ظریف، دقیق و هوشمندانه است و مساله گوهرشاد را آنگونه که باید در قالب یک داستان عاشقانه و درام خانوادگی عرضه کرده است. من در این نمایشنامه نقش اردشیرخان را بازی خواهم کرد و چالش خوبی برای من خواهد بود.
در هنر بعضی‌ها سرجای خود قرار ندارند
وی اضافه کرد: مشهد و خراسان یک خطه بازیگر خیز است و یادمان نرود که فرق ما با بزیگران معروف این است که آنان مشهور هستند وگرنه در توانایی و تکنیک کسانی را داریم که جلوتر از خیلی‌ها هستند و در هنر بعضی‌ها سرجای خود قرار ندارند.
مهدی سیم‌ریز کارگران و نویسنده مشهد نیز یکی از مزایای این نمایش را توجه به هویت ملی و شهری مشهد دانست و این موضوع را مهمترین ویژگی نمایش «باغ خونی» دانست.
چرا باید در اجرا نمایش‌های خود از متون بیگانه کمک بگیریم؟
مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در ادامه گفت: یک نکته در رابطه با نمایش‌های اجرایی این است که چرا ما باید از متون خارجی الهام بگیریم با وجود اتفاقات خوبی که در کشور رخ می‌دهد.بسیاری از این متون از نظر فرهنگی نیز با ما فاصله دارد.
چمی‌گوی اظهار کرد: اتفاق مهم دیگری که امروز در مشهد رقم می‌خورد و در این موج همدلی که ایجاد شده با وجود تبلیغات منفی بسیاری از اقشار مردم برای کمک به هموطنان می‌روند. در زمان بروز چنین رخدادهایی بسیاری از هنرمندان به صورت انفرادی کمک‌های مالی خود را ارسال می‌کنن اما با همفکری دوستان هلال احمر و جناب آقای میری برای اولین بار با همت بازیگران و عوامل  اصلی این نمایش، تمام عواید این اجرا به سیل‌زدگان کشور اختصاص خواهد یافت.
در پایان مجتبی محمودی، سخنگوی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی اظهار کرد: به عقیده من نظر شهدای واقعه گو‌هرشاد در نیت این دوستان دخیل بوده است. امسال عده‌ای عقیده دارند که سین هشتم سیل است اما به عقیده من سین هشتم سیل مهربانی مردم است.
جمع‌آوری بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون کمک نقدی به سیل زدگان در استان خراسان رضوی
وی افزود: بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان کمک نقدی به حساب‌های هلال احمر کشور واریز شده است. در استان نیز در صندوق‌های جمع‌آوری کمک به سیل‌زدگان در ۱۹۹ پایگاه در کل استان حدود بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان کمک نقدی و حدودا بیش از ۴ میلیارد تومان کمک غیر نقدی برای سیل زدگان جمع‌آوری شده است.
محمدودی خاطرنشان کرد: شهدای واقعه گوهرشاد قرار است دست سیل زدگان را به لطف هنرمندان بگیرند. هنرمندان ما هنر خود را وقف کمک به سیل زدگان خواهند کرد. در تهران نیز در اکران فیلم تختی بلیت‌هایی با قیمت‌های بین ۹ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان برای کمک به سیل‌زدگان خریداری شد. این کمک‌ها به دست خود هنرمندان به دست سیل‌زدگان خواهد رسید.
 در پایان نیز هنرمندان تئاتر لباس هلال احمر را به تن کرده و عضویت افتخاری خود را در این مجموعه اعلام کردند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

دانلود استوری اینستاگرام

ادکلن بلک افغان

تلویزیون سامسونگ du7000

تعمیر تلویزیون ال جی در تهران

خرید الکتروموتور

یخسازی قالبی

قیمت باتری ماشین با ارسال و نصب رایگان

پچ پنل فیبر نوری

پچ پنل فیبر نوری

تعمیر کولر گازی در تهران

قیمت آجر

لیست قیمت اتحادیه شارژ کپسول آتش نشانی

خرید صندلی پزشکی

لوازم یدکی تاپ یدک

قیمت باتری سرفیس

گلند فلکسیبل

هزینه سفر به مشهد

خرید دیزل ژنراتور

 

هزینه ترجمه

 

آموزش محاسبه حق سنوات و پایه سنوات 1403

 

قیمت فنس

 

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

 

 

 

 

 

خرید دمپایی و صندل عمده

 

 

 

 

خرید ممبر گروه

 

 

 

 

 

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

 

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح