تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 اسفند 1400 - 10:56
3431 بازدید
کد خبر : 194164

مراحل ساخت ویلا

مراحل ساخت ویلا

  این مقاله مراحل  اساسی ساخت و طراحی ویلا جدید را پوشش می دهد. در اینجا چند مرحله متوالی مهم وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید پروژه ساخت ویلا خود را به روشی بهتر و کارآمد برنامه ریزی کنید. اما اول توضیح بدیم ویلا چیست و اینکه به چه ویلایی ، ویلا

 

این مقاله مراحل  اساسی ساخت و طراحی ویلا جدید را پوشش می دهد. در اینجا چند مرحله متوالی مهم وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید پروژه ساخت ویلا خود را به روشی بهتر و کارآمد برنامه ریزی کنید. اما اول توضیح بدیم ویلا چیست و اینکه به چه ویلایی ، ویلا بزرگ و به چه ویلایی متوسط و کوچک می گویند ، هدف ما این است که به شما درک بهتری از ساخت و ساز ویلا به روشی ساده ارائه دهیم.

 

خانه ویلایی چیست؟

 

کلمه ویلا در مورد خانه معانی زیادی دارد. در اروپا، ویلا خانه‌ای بزرگ و مجلل است که اغلب برای تعطیلات یا استراحت استفاده می‌شود. یک خانه ویلایی در ایالات متحده یک خانه کوچک را توصیف می کند که ممکن است متصل، نیمه جدا یا کاملاً جدا باشد. آنها اغلب به صورت خوشه ها یا جوامع، معمولاً یک طبقه ساخته می شوند و ساخت و خرید آنها مقرون به صرفه است.

 

ویلاهای نیمه مستقل گاهی اوقات به صورت دوبلکس تقسیم بندی می شوند، اما تفاوت بین دوبلکس و ویلا در این است که معمولاً یک نفر مالک دوبلکس است و یک طرف آن اجاره داده می شود. در مقابل در یک ویلا برای هر واحد یک مالک جداگانه وجود دارد. ویلاها اغلب به خانه های شهری  نزدیک تر در نظر گرفته می شوند و شباهت های زیادی بین آنها وجود دارد. 

ویلاها را گاهی خانه های حیاط دار می نامند و اغلب آنها را با خانه های پاسیو که باغ ویلا هستند اشتباه می گیرند. 

یک ویلا چقدر بزرگ است؟

 

از نظر فنی، شما می توانید یک ویلا در هر اندازه ای بسازید که برخی از آنها تا ۲۰۰۰ مترمربع می باشد. اندازه متوسط ​​نزدیک به ۱۰۰۰ متر مربع است که بسیاری از آنها ۱۲۰۰ متر مربع هستند. بسیاری از ویلاهای قدیمی کوچکتر هستند و معمولاً به طور متوسط ​​نزدیک به ۸۰۰ متر مربع هستند. مانند سایر خانه‌هایی که در طول سال‌ها متراژ آن‌ها افزایش یافته است، ویلا نیز افزایش یافته است، 

 

مراحل ساخت ساختمان جدید

۱. مکان

تعیین زمین برای ساخت ویلا رویایی شما بسیار مهم است. زمین را با توجه به انتخاب خود شناسایی کنید. همیشه توصیه یک معمار را که ترجیحاً دانش کافی در قوانین ساختمان دارد برای بررسی و تأیید طرحی که در ذهن دارید، بپذیرید. معمار باید بتواند شما را با توجه به اصول ، شرایط خاک و آخرین قوانین ساختمانی که در قطعه زمین شما اعمال می شود راهنمایی کند.

 

با دفتر مقامات محلی مانند شهرداری بررسی کنید که آیا با ساختن ویلا در آن قطعه خاص با توجه به شماره بررسی طرح مورد نظر شما مخالفتی وجود دارد یا خیر. همچنین، به این نکته توجه کنید که آیا طرح شما هیچ گونه مشکل قانونی ندارد.

 

۲. فرآیند طراحی

 

قبل از پیدا کردن/ ملاقات با یک معمار، فهرستی از نیازهای خانه خود تهیه کنید. این فرآیند باید مفاهیم اساسی خانه شما مانند فضای نشیمن، تعداد اتاق خواب های مورد نظر، اتاق خواب مهمان، سالن، آشپزخانه، حمام، جایی که می خواهید پله ها، پارکینگ ماشین، باغ / محوطه سازی / ساخت استخر و غیره را پوشش دهد. باید خانواده خود را نیز درگیر کنید، پیشنهادات آنها را بپرسید.

۳. بودجه

هزینه ساخت ویلا بر اساس نوع

 

ویلاها را می توان به سه روش نیمه جدا، چسبیده و مجزا ساخت. در حالی که هزینه های ساخت هر یک مشابه است، تفاوت های کمی در هزینه های هرمتر مربع وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. برخی از اینها منطقه ای هستند زیرا هزینه های ساخت متفاوت است. ویلاها معمولاً در جوامع یا مناطق کم جمعیت ساخته می‌شوند و هزینه‌های ساخت آن‌ها را به زیر خانه‌های حومه شهر یا شهری کاهش می‌دهند.

هزینه ساخت یک ویلا برای شما چقدر است؟ هزینه ساخت ویلا در شمال با کردان یا تهران متفاوت است . این روزها نرخ عادی  ساخت ویلا به صورت متری شامل مواد و نیروی کار است. همیشه باید پول نقد موجود را یادداشت کنید و همچنین می توانید برای دریافت وام به بانک ها مراجعه کنید. به این ترتیب متوجه خواهید شد که چقدر می توانید پس انداز کنید.

 

۴. معمار

 

یک جلسه با معماران ترتیب دهید. در مورد اهداف طراحی صحبت کنید و سپس با یک معمار قرارداد ببندید ، او شماتیک هایی را برای در نظر گرفتن عملکرد جفت، چیدمان اتاق به اتاق، یافتن بهترین موقعیت مبلمان و استفاده از فضا ترسیم می کند.

 پیشنهاد تغییرات ساختاری در جایی که این به دنبال کارکرد بهتر فضا است. یک طرح دوبعدی ایجاد می‌شود، که سپس بیشتر اصلاح می‌شود و به مدل سه‌بعدی تبدیل می‌شود، می‌توانید با معمار برای توسعه مدل سه‌بعدی نهایی خانه خود و همچنین مشورت کنید. یک معمار تایید شده نقشه هایی را برای  شهرداری شهر / شرکت توسعه خواهد داد

۵. پروانه های ساختمانی

 

مجوز ساخت ویلا شما توسط نهادهای محلی مانند  شهرداری صادر می شود که معمولاً برای ۲ سال اعتبار دارد.

۶. پیمانکار ساختمان

 

پیدا کردن یک پیمانکار ساختمان خوب بزرگترین کار بعدی است. و در حالت ایده آل، شما باید یک سازنده، لوله کش، پیمانکار مکانیکی، برق را شناسایی کنید. اما اگر بتوانید یک پیمانکار خوب، قابل اعتماد و معقول پیدا کنید، می توانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید. همیشه روش کار او را بپرسید و بررسی کنید که چقدر قابل اعتماد است. می توانید از پروژه های قبلی او بازدید کنید و ببینید و با مشتریان قبلی او صحبت کنید. 

 

می توانید از پروژه های قبلی او بازدید کنید و ببینید و با مشتریان قبلی او صحبت کنید. اگر او دارای اعتبار، دانش فنی و همچنین در ارائه یک خروجی کاری با کیفیت خوب است، می توانید او را به عنوان پیمانکار خود در نظر بگیرید.

۷. فرآیند ساخت و ساز

 

پاکسازی محل – قبل از شروع هر کار ساختمانی، لازم است محل را از چمن ، تخته سنگ و غیره پاکسازی کنید. در صورت ظاهر شدن تپه مانند روی زمین، آن نیز باید از خاک اضافی پاک شود و در صورت وجود گودال، باید پر شود. به این کل کار، ترخیص زمین می گویند.

 

زمین ویلا پس از پاکسازی ، می توان طرح بندی سازه در زمین را با توجه به نقشه های فونداسیون داده شده برنامه ریزی کرد. خاکبرداری را آغاز کنید و بر اساس آن ترانشه برداری کنید.

 

فونداسیون – پی قسمت پایینی ساختمان یک سازه است که بارهای ثقلی خود را به زمین منتقل می کند. کار فونداسیون طبق نقشه های ارائه شده توسط معمار انجام می شود. یعنی اندازه فونداسیون، عمق، طول و عرض و غیره و نوع فونداسیون (رابل پکینگ یا رافت و تیرها و غیره)

 

روبنا — ابرسازه پشتیبانی در ساخت ساختمان طبق نقشه طراحی شده است و اعضای مختلف ابرسازه مانند ستون ها و تیرها برای تامین استحکام برای حمل بار مرده و بار زنده مورد انتظار بر روی ساختمان طراحی شده اند. قسمت های مختلف سازه به صورت ایمن و به خوبی توزیع شده است. پس از آن سقف باید پوشش های عایق رطوبتی لازم انجام شود.

 

دیوار مرزی ، دیوارهای مرکب باید به طور ایده آل درست قبل از شروع فعالیت های ساختمانی اصلی ساخته شوند، این برای محافظت و مواد ذخیره شده در سوله انبار، از محیط های بیرونی و در برابر سارقان است. 

 

۸. پوشش های محافظ سقف/حرارت — پوشش های مانع مقاوم در برابر آب و هوا، پوشش های ضد آب، ضد باران، سقف سبز برخی از کاربردهایی هستند که می توانید برای کاهش گرما اجرا کنید.

 

۹. برق و روشنایی – کارها را می توان پس از اتمام کار سنگ تراشی انجام داد. نکاتی در مورد سیم کشی برق

 

۱۰. طراحی داخلی — آثار را می توان بر اساس نقشه کاری ارائه شده توسط معمار اجرا کرد.

 

۱۱. گچ کاری

 

کار گچ کاری می تواند پس از اتمام کار روشنایی اولیه و لوله کشی برق آغاز شود. گچ سیمان عموماً با ضخامت ۱۳ میلی متر و گاهی اوقات می تواند ضخامت ۲۰ میلی متر باشد. پس از اتمام آجرکاری، گچ کاری باید انجام شود.

 

(الف) برای استحکام سازه ساختمان

 

(ب) برای محافظت از آن در برابر تأثیر آب و هوا، و

 

ج) ظاهری جذاب به آن ببخشد.

 

۱۲. لوله کشی اولیه – هنگامی که گچ کاری برای دیوارهای حمام انجام شد، شروع کار لوله کشی اشکالی ندارد.

 

۱۳. رنگ آمیزی- پس از اتمام کار سیم کشی و لوله کشی اولیه با پرایمر سیمانی انجام می شود.

 

۱۴. کفپوش

 

پس از اجرای سیم کشی اولیه و پوشش پرایمر دیوارهای داخلی، کف سازی می تواند آغاز شود. طبقات با توجه به کاربری، صرفه جویی و سطح پرداخت مورد نیاز انواع مختلفی دارند. کاشی و سرامیک، کاشی شیشه ای، کاشی سفالی، گرانیت، سنگ مرمر، چوب، کفپوش اپوکسی از جمله گزینه هایی است که شما در کفپوش دارید.

 

۱۵. کابینت، کارهای داخلی، قفسه های ظروف

 

پس از سیم کشی اولیه و پوشش آستری دیوارهای داخلی، می توان کارهای داخلی را آغاز کرد. کابینت، قفسه و آشپزخانه را می توان با استفاده از مواد مختلفی که در حال حاضر در بازار موجود است مانند چوب، مولتی وود، ام دی اف، تخته سه لا، ACP، استیل ضد زنگ و غیره انجام داد.

 

۱۶. اتمام کارهای لوله کشی – می توان پس از اتمام کار کاشی کاری انجام داد.

 

۱۷. اتمام کار برق و روشنایی درست قبل از اعمال پوشش نهایی نهایی رنگ انجام می شود.

 

۱۸. گواهی پایان کار

 

در این مرحله می توان برای دریافت گواهی پایان کار از مراجع مربوطه اقدام کرد. پس از اتمام ساخت و ساز، معمار / دارنده پروانه باید برای گواهی پایان کار در قالب مقرر به همراه نقشه های تکمیل شده ساختمان به مقامات صادر کننده درخواست دهد. مقامات محلی اسناد تکمیل را از نظر انطباق با قوانین ساختمان بررسی می کنند و مالیات ساختمان را برای ساختمان ارزیابی می کنند. پس از دریافت گواهی پایان کار / اشغال، می توانید برای اتصال آب اقدام کنید.

۱۹. محوطه سازی 

 

هنگامی که سازنده خانه شما را تکمیل کرد، هنوز “محوطه سازی” باید انجام شود – راهرو، پاسیو و پیاده روها، و سپس طرح “محوطه سازی” را می توان عملیاتی کرد – سیستم آبیاری، چیدن بستر چمن و کاشت درخت. و همچنین نورپردازی در فضای باز باید در نظر گرفته شود.

 

۲۰. پاکسازی نهایی

 

همیشه آشغال های باقی مانده از فرآیند ساخت و ساز در داخل و خارج خانه باقی می ماند که باید آنها را حذف یا تمیز کنید.

 

 

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 170 در انتظار بررسی : 170 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.