تاریخ انتشار : دوشنبه 17 بهمن 1401 - 21:32
22 بازدید
کد خبر : 207669

۱+۵ علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

۱+۵ علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

  بعضی از خانه داران تقریبا هر روز از جاروبرقی استفاده می کنند. بنابراین می شود گفت جاروبرقی یکی از پرکاربردترین لوازم برقی خانگی است. به خصوص برای خانواده هایی که کودک خردسال دارند، وجود این وسیله در خانه ضروری است. کثیف شدن دائم کف خانه و فرش و موکت و مبلمان ما را ملزم

 

بعضی از خانه داران تقریبا هر روز از جاروبرقی استفاده می کنند. بنابراین می شود گفت جاروبرقی یکی از پرکاربردترین لوازم برقی خانگی است. به خصوص برای خانواده هایی که کودک خردسال دارند، وجود این وسیله در خانه ضروری است. کثیف شدن دائم کف خانه و فرش و موکت و مبلمان ما را ملزم به استفاده مداوم از جاروبرقی می کند. 

C:\Users\Novin\Desktop\روشن-نشدن-جاروبرقی.jpg

اما همه لوازم برقی گاهی ممکن است دچار مشکلی شوند که در کار آنها اختلال ایجاد کند. این مشکل گاهی ساده است و توسط خود فرد قابل رفع می باشد و گاهی مشکل فنی پیچیده تری است که باید توسط تعمیرکار متخصص برطرف گردد. 

یکی از رایج ترین ایراداتی که برای جاروبرقی ها پیش می آید، خاموش شدن ناگهانی آنها هنگام کار است. دلایل مختلفی می توانند باعث بروز این مشکل شوند. دلایلی که گاهی برای حل آنها بهتر است با مرکز تعمیرات لوازم خانگی تماس بگیریم تا با اقدام ناآگاهانه به دستگاه خود صدمه بیشتری نزنیم. 

اما در هر صورت، شناخت نحوه کار جاروبرقی و آشنایی با ایرادات احتمالی که ممکن است برای این وسیله پیش بیاید می تواند ما را در رسیدگی به این وسیله کارآمد و نگهداری درست از آن کمک کند. در این نوشته قصد داریم ۵+۱ علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی را بررسی کنیم. 

 

همچنین اگر دارنده جاروبرقی آاگ هستید می توانید از طریق تعمیر جاروبرقی آاگ رسا سرویس برای دریافت خدمات اقدام کنید. 

 

۱.مشکل برق رسانی پریز و دوشاخه

گاهی مشکل می تواند به همین سادگی باشد. بنابراین بهتر است پیش از نگرانی یا اقدام برای سفارش تعمیرات، پریز و دوشاخه را چک کنید. اگر پریز مشکلی در برق رسانی داشته باشد یا دوشاخه دچار خرابی باشد، می تواند در روشن و خاموش شدن جاروبرقی اختلال ایجاد کند و باعث خاموشی ناگهانی دستگاه حین کار شود. 

بهتر است با استفاده از فازمتر پریز را تست کنید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. همینطور دوشاخه و سیم برق جاروبرقی را به طور کامل بررسی کنید که مبادا در قسمتی از آنها پارگی یا قطعی وجود داشته باشد.

 

۲. انسداد لوله یا سَری جاروبرقی

ما اغلب به وسیله جاروبرقی انواع اضافات و آشغال ها مثل پرز و مو و خرده های غذا و غیره را جمع می کنیم. از این رو ممکن است که هر از گاهی لوله تلسکوپی وسیله یا لوله خرطومی یا سری جاروبرقی بر اثر تجمع مو، پرز یا دیگر آشغال ها، مسدود شوند. 

در اثر گرفتگی لوله یا سری جاروبرقی، قدرت مکش دستگاه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. وقتی که قدرت مکش کاهش یابد، و لوله و  کاملا با زباله مسدود شوند، گردش هوا در دستگاه با مشکل روبرو شده و انجام نمی شود. این مسئله باعث می شود به موتور فشار بیاید، داغ کند و در نهایت دستگاه خاموش شود. 

 

۳. خرابی ترموستات جاروبرقی

وظیفه قطعه ترموستات در جاروبرقی این است که میزان فعالیت موتور را کنترل کند و اجازه ندهد که موتور در اثر فعالیت بیش از حد داغ کند و بسوزد. وقتی که موتور داغ می کند، ترموستات مدار جاروبرقی را خاموش می کند و بدین ترتیب دستگاه ناگهان خاموش می شود. 

در این مواقع بهتر است کمی صبر کنید. حدود یک ربع صبر می تواند کافی باشد. وقتی موتور به اندازه کافی خنک شد و ترموستات دوباره فرمان روشن شدن مدار و فعالیت موتور را صادر کرد، شما می توانید دوباره جاروبرقی را روشن کنید. 

گاهی نیز ممکن است خود قطعه ترموستات دچار ایرادی شود و فرمان های اشتباه صادر کند. بنابراین جاروبرقی بی دلیل خاموش می شود. برای بررسی مشکل ترموستات و رفع آن باید حتما از یک تعمیرکار خبره و با تجربه کمک بگیرید تا برای تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام کند. 

C:\Users\Novin\Desktop\345.jpg

 

۴. اتصالی یا قطعی سیم برق

با توجه به اینکه ما با یک وسیله برقی طرفیم، بنابراین سیم برق جاروبرقی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر این سیم دچار اتصالی یا قطعی باشد و بنابراین نتواند جریان برق را به درستی هدایت کند، ممکن است با مشکل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی روبرو شویم. 

گاهی سیم دستگاه را تا انتها بیرون کشیده و بی محابا به این سو و آن سو می رویم و باعث صدمه دیدن این سیم می شویم. اگر در سیم قطعی به وجود بیاید و به موتور دستگاه برق رسانی نشود، جاروبرقی خاموش شده و روشن نخواهد شد.  

برای پیشگیری از بروز این مشکل باید در نگهداری و مراعات با دستگاه بیشتر بکوشید. سعی کنید که سیم را تا انتها بیرون نکشید و هنگام حرکت کمی با احتیاط تر عمل کنید. اگر قصد بردن جاروبرقی به جاهای دیگر را داشتید بهتر است آن را از برق بکشید و به پریز نزدیک تری وصل کنید تا سیم زیاد از حد کشیده نشود. 

در صورت مواجهه با مشکل اتصالی یا قطعی در سیم جاروبرقی بهتر است با اقدام از طریق یک مرکز تعمیرات لوازم خانگی از یک تعمیرکار کمک بگیرید. 

 

 ۵. گرفتگی فیلتر هوا

فیلتر هوا وظیفه دارد که جریان هوا در جاروبرقی را تهویه کند. اگر فیلتر دستگاه دچار آلودگی و گرفتگی باشد، جریان هوا به طور صحیح به موتور جاروبرقی نمی رسد. بنابراین موتور داغ می کند و در نتیجه جاروبرقی ناگهان خاموش می شود. 

بنابراین باید هر چند وقت یک بار فیلتر هوا را چک کنید. بعضی از فیلترها قابل شستشو هستند و می توانید آنها را دوباره تمیز کنید. اما اگر فیلتر دستگاه شما این قابلیت را نداشت، بهتر است برای تعویض آن اقدام کنید. 

 

۶. پر شدن پاکت جاروبرقی

کیسه زباله جاروبرقی ظرفیت معینی دارد. وقتی که این کیسه بیش از حد پر شود، کار گردش هوا در دستگاه انجام نمی گیرد و هوادهی به موتور دستگاه با اختلال مواجه می شود. بنابراین موتور داغ می کند و دستگاه خاموش می شود. 

اگر پاکت جاروبرقی شما دائمی است باید آن را به موقع تخلیه کنید و اگر جاروبرقی بدون پاکت دارید باید به طور مداوم آن را چک کنید. به محض پر شدن کیسه یک بار مصرف باید آن را بیرون آورید و با یک کیسه جدید جایگزین کنید. این کار می تواند قدرت مکش جاروبرقی را هم بهبود ببخشد. 

 

سخن آخر

در این نوشته سعی کردیم مهم ترین عواملی که در خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی تاثیر دارند را معرفی و بررسی کنیم. البته عوامل دیگری مثل خرابی یا اتصالی کلید پاور جاروبرقی، یا نیم سوز شدن و سوختن موتور جاروبرقی هم میتوانند باعث این اتفاق شوند. 

نکته مهم این است که اگر خودتان توانایی عیب یابی و حل مشکل را ندارید بهتر است این کار را به دست کسی بسپارید که تخصص و تجربه کافی برای اینگونه تعمیرات را دارد. به این صورت امکان صدمه زدن بیشتر به دستگاه و خرج هزینه سنگین تر را نیز از خود دور کرده اید. 

مرکز تعمیرات لوازم خانگی رسا سرویس به عنوان یک مرکز معتبر و قانونی با سابقه طولانی، می تواند شما را در این موارد یاری کند. به خصوص اگر دارنده جاروبرقی آاگ هستید، این مرکز به عنوان یکی از نمایندگی های تعمیرات جاروبرقی آاگ می تواند بهترین گزینه برای عیب یابی و تعمیر یا تعویض قطعات جاروبرقی آاگ شما باشد. 

پس از تماس با رسا سرویس و مطرح کردن مشکل و گرفتن مشاوره کارشناسان،  تعمیرکار حرفه ای و متخصص و با تجربه در سریع ترین وقت ممکن به محل شما اعزام می شود. کار تعمیرات جاروبرقی خود را با اطمینان خاطر به رسا سرویس بسپارید.  

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.