تاریخ انتشار : شنبه 20 آذر 1400 - 20:44
104 بازدید
کد خبر : 160764

استفاده از دو ماسک ایده خوبی است؟

استفاده از دو ماسک ایده خوبی است؟

آیا پوشیدن دو ماسک برای شما ایده خوبی است؟ چه زمانی و چگونه باید این کار را انجام دهید؟ به گزارش ایسنا، عصر ایران به نقل از «هلث لاین» نوشت: «آنتونی فائوچی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا و عضو ارشد گروه ویژه کاخ سفید در مبارزه با کووید-۱۹ در مصاحبه اخیر خود با برنامه

استفاده از دو ماسک ایده خوبی است؟

آیا پوشیدن دو ماسک برای شما ایده خوبی است؟ چه زمانی و چگونه باید این کار را انجام دهید؟

به گزارش ایسنا، عصر ایران به نقل از «هلث لاین» نوشت: «آنتونی فائوچی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا و عضو ارشد گروه ویژه کاخ سفید در مبارزه با کووید-۱۹ در مصاحبه اخیر خود با برنامه خبری تودی به این نکته اشاره داشت که استفاده از دو ماسک اقدامی منطقی است و احتمالا محافظت بیشتر در برابر انتقال کووید-۱۹ را ارائه می‌کند.

اما آیا پوشیدن دو ماسک برای شما ایده خوبی است؟ چه زمانی و چگونه باید این کار را انجام دهید؟

در ادامه آن چه تاکنون می‌دانیم، ارائه شده است.

از نظر تئوری، پوشیدن دو ماسک به کنترل شیوع کووید-۱۹ کمک می‌کند

به گفته فیراس زابانه از بیمارستان هیوستون متدیست، استفاده از دو ماسک ممکن است کمک کند. این کار اقدامی منطقی به نظر می‌رسد زیرا لایه‌های بیشتری برای پالایش هوا وجود دارند. بازده پالایش افزایش می‌یابد، از این رو ذرات کمتری از طریق ماسک نفوذ می‌کنند.

اما زابانه به این نکته نیز اشاره دارد که پوشیدن دو ماسک ممکن است احساس امنیت کاذب در افراد ایجاد کند. به عنوان مثال اگر فردی از دو ماسک با کیفیت پایین روی یکدیگر استفاده کند، ممکن است این کار برای محافظت در برابر کووید-۱۹ چندان موثر نباشد.

همچنین، اگر پوشیدن دو ماسک به درستی انجام نشود می‌تواند به واسطه نفوذ هوا از کناره‌های ماسک فرد را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

چرا قرار گرفتن درست ماسک روی صورت اهمیت دارد؟

به گفته دکتر اسکات شیفرس، استادیار مهندسی مکانیک دانشگاه بینگهمتون، که از زمان آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ روی آزمایش ماسک‌های مختلف کار کرده است، افزایش محافظت فقط به معنای افزودن لایه‌های بیشتر برای پالایش نیست. اگر ماسک‌ها به گونه‌ای پوشیده شوند که به‌خوبی روی صورت فرد قرار نگیرند، هوای پالایش نشده ممکن است از طریق درزهای موجود نفوذ کند.

به عنوان مثال پوشیدن دو ماسک جراحی بدون این که به خوبی روی صورت ثابت شده و تمام بخش‌ها را بپوشانند، ممکن است بهتر از یک ماسک نباشد. به گفته دکتر شیفرس، توانایی پالایش بخشی از کارایی ماسک را تشکیل می‌دهد اما قرارگرفتن درست آن روی صورت از اهمیت بیشتری برخوردار است.

ماسک‌های جراحی استاندارد و ماده تهیه‌شده در ساخت آنها بسیار خوب هستند اما اگر به‌درستی روی صورت قرار نگیرند، امکان نفوذ هوای پالایش نشده افزایش یافته و از کارایی ماسک در محافظت از فرد در برابر عوامل بیماری‌زا کاسته می‌شود.

همچنین اگر دو ماسک جراحی را روی یکدیگر استفاده کنید، ممکن است هوای بیشتری از درزهای ماسک عبور کرده و حتی هوای کمتری پالایش شود.

چگونه از قرارگیری درست ماسک روی صورت اطمینان حاصل کنیم؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا به تازگی دو روش را که برای حصول اطمینان بیشتر از قرارگیری درست ماسک روی صورت مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، معرفی کرد.

یک روش شامل ایجاد یک گره در کش ماسک – در ماسک‌های پزشکی سه‌لایه که کش‌ها پشت گوش انداخته می‌شوند – در نزدیک‌ترین فاصله ممکن به کناره‌های آن برای جمع‌تر شدن کناره های ماسک و کاهش درزهای موجود است. روش دیگر شامل پوشیدن یک ماسک پارچه‌ای روی یک ماسک پزشکی می‌شود.

طی یک آزمایش، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا آن چه را به واسطه سرفه‌های یک فرد می‌تواند برای افراد دیگر رخ دهد، شبیه‌سازی کرد. در این آزمایش از ترکیب‌های مختلف پوشیدن ماسک استفاده شد. این ترکیب‌ها شامل بدون ماسک، فقط یک ماسک سه‌لایه پزشکی، فقط یک ماسک پارچه‌ای، دو ماسک، ماسک با کش‌های دارای گره و ماسک با کش‌های بدون گره می‌شدند.

در مجموع، ۱۰ ترکیب مختلف آزمایش شد و نتایج زیر حاصل شد:

۱- پژوهشگران دریافتند که ماسک پزشکی با کش‌های بدون گره ۴۰.۲ درصد ذرات را از سرفه شبیه‌سازی‌شده مسدود کرده، در شرایطی که ماسک پارچه‌ای ۴۴.۳ درصد ذرات را مسدود کرده است.

۲- با این وجود زمانی که این دو ماسک روی هم استفاده شد، در شرایطی که ماسک پارچه‌ای روی ماسک پزشکی پوشیده شده بود، میزان ذرات مسدود شده به ۹۲.۵ درصد افزایش یافت.

۳- افزون بر این، ماسک پزشکی با کش گره خورده ۶۲.۹ درصد ذرات را مسدود کرد.

۴- زمانی که منبع سرفه بدون ماسک بود و افراد دیگر دو ماسک یا ماسکی با کش دارای گره پوشیده بودند، میزان قرار گرفتن افراد گیرنده در معرض ذرات به ترتیب ۸۳ درصد و ۶۴.۵ درصد کاهش داشت.

۵- اما بهترین نتایج زمانی کسب شد که هم منبع سرفه و هم افرادی که در نزدیکی وی قرار داشتند دو ماسک پوشیده یا از ماسک پزشکی با کش دارای گره استفاده کرده بودند.

۶- میزان مواجهه با ذرات در افرادی که دو ماسک پوشیده بودند ۹۶.۴ درصد و در افرادی با ماسکی دارای کش گره خورده ۹۵.۹ درصد کاهش داشت.

استفاده از دو ماسک چه زمانی ایده خوبی است؟

به گفته فیراس زابانه اگر قصد دارید از دو ماسک استفاده کنید، باید ماسک‌هایی با کیفیت خوب که پالایش حداکثری هوا را ارائه می‌کنند، انتخاب کنید. ماسک باید به‌خوبی روی صورت شما ثابت شده و تمام بخش‌ها را بپوشاند تا هوای پالایش‌نشده از اطراف آن به داخل نفوذ نکند.

اگرچه چندین مطالعه نشان داده‌اند که استفاده از چند ماسک بر میزان اکسیژن دریافتی فرد تاثیرگذار نیست اما استفاده از دو ماسک ممکن است به طور بالقوه تنفس را برای برخی افراد دشوارتر کند. لایه‌های بیشتر مواد پالایش‌کننده می‌تواند به معنای مقاومت بیشتر در برابر جریان هوا باشد.

اگر برای پیاده‌روی از خانه خارج می‌شوید و در تماس نزدیک با افراد دیگر قرار ندارید، استفاده از یک ماسک سه لایه با کیفیت خوب می‌تواند کافی باشد اما اگر قرار است در تماس نزدیک با افرادی قرار بگیرید که آنها را نمی‌شناسید، استفاده از دو ماسک که به خوبی روی صورت قرار گرفته‌اند می‌تواند راه حل ساده‌ای برای افزایش محافظت از شما در برابر بیماری کووید-۱۹ باشد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نیز به این نکته اشاره داشته است که افراد باید حداقل از یک ماسک استفاده کنند اما برای کسب اطمینان خاطر بیشتر، استفاده از ماسک دوم می‌تواند به بستن درزهای موجود در ماسک اول و ثابت شدن آن روی صورت کمک کند.»

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

سایت طلا

قیمت فنس

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

فروشگاه BBshop

اشتراک کنکور آی نو

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

پراپ تریدینگ معتبر ایرانی

تعمیر لباسشویی

دوره ICDL در تبریز

گرافیت پرسولفور

خرید ممبر گروه

مرجع قیمت خرید و فروش گندله

آموزش حسابداری

تقویت انتن موبایل

شیشه اتوموبیل

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

تور دبی ارزان

دندانپزشکی شبانه روزی

 

 

ویدئو وال

جراح چاقی

 

 

 

آجر نما خشک

 

 

 

قرارداد دوجانبه برق

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح