تاریخ انتشار : شنبه 20 آذر 1400 - 16:40
79 بازدید
کد خبر : 159569

مراسم جشن میلاد امام علی(ع) در خارج از کشور برگزار شد

مراسم جشن میلاد امام علی(ع) در خارج از کشور برگزار شد

مراسم جشن میلاد نخستین اختر فروزان امامت و ولایت، مولی الموحدین حضرت امام علی(ع) از سوی نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با حضور پیروان و ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و ایرانیان مقیم برگزار شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،  این مراسم

مراسم جشن میلاد امام علی(ع) در خارج از کشور برگزار شد

مراسم جشن میلاد نخستین اختر فروزان امامت و ولایت، مولی الموحدین حضرت امام علی(ع) از سوی نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با حضور پیروان و ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و ایرانیان مقیم برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،  این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:

کویته پاکستان

در شب میلاد حضرت علی علیه السلام، مراسم شب شعر و منقب خوانی در کتابخانه خانه فرهنگ ایران در کویته با حضور شعراء و ادباء و فارسی آموزان و  رؤسای دپارتمان‌های زبان دانشگاه بلوچستان و آکادمی‌های زبان‌های مختلف ایالت بلوچستان برگزار شد.

این مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط ابراهیمی، از کنسولگری جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و سپس مجری برنامه، قزلباش که خود نیز از شاعران فارسی گو و اردو زبان برنامه بود به اعلام برنامه پرداخت.

سیدحسین تقی‌زاده واقفی، مسئول خانه فرهنگ ایران در کویته با بیان فضائل و مقامات امیرمؤمنان علی(ع)، اشعاری از مولوی در مدح امام علی(ع) قرائت کرد.

درویش وند، سرکنسول ایران در کویته نیز در سخنانی، به اهمیت عدالت و عدالت علی علیه السلام اشاره کرد.

در ادامه، شعرای حاضر در مراسم با گویش‌های مختلف به مدح و منقبت خوانی مولای متقیان با اشعاری که خود سروده بودند، پرداختند و کتاب دیوان اشعار منسوب به حضرت علی(ع) با ترجمه منظوم به زیان فارسی از مولانا شوقی، شاعر قرن نهم هجری به شعرا اهدا شد.

همچنین، نمایشگاه صنایع دستی و ایران شناسی در محل دائمی نمایشگاه خانه فرهنگ ایران در کویته واقع در طبقه دوم برپا شد.

ایروان

مسجد جامع کبود ایروان شاهد حضور جمع قابل توجهی از ایرانیان و شیعیان محب اهل بیت علیهم السلام بود که برای بزرگداشت میلاد با سعادت مولود کعبه، حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام گردهم آمده بودند.

این مراسم با نماز مغرب و عشاء به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین موحدی فر، امام جماعت مسجد کبود ایروان آغاز شد و پس از تلاوت قرآن و زیارت امین الله، یکی از دانش آموزان مجتمع شهید فهمیده جمع را میهمان دکلمه ای زیبا در مدح مولای متقیان علی علیه السلام کرد.

در ادامه برنامه،حجت‌الاسلام موحدی فر به شرح فضایل اولین پیشوای شیعیان پرداخت. وی با نقل روایتی که در کتب حدیث اهل سنت نیز نقل شده است، مقام و منزلت مولا علی علیه السلام را برتر از همه انبیاء الهی به جز پیامبر گرامی اسلام و خاتم الانبیاء دانست و به تفصیل مصادیق برتری و فضیلت آن حضرت را نسبت به انبیاء عظام همچون نوح پیامبر، ابراهیم خلیل، موسی علیه السلام و حضرت عیسی سلام الله علیه بیان کرد.

مولودی خوانی توسط یکی از دانشجویان ایرانی و دکلمه شعری دیگر توسط یکی از دانش آموزان مجتمع آموزشی شهید فهمیده ایروان از دیگر برنامه‌های شامگاه سیزدهم رجب، میلاد فرخنده امیرالمومنین علی(ع) در ایروان بود.

لازم ذکر است در این مراسم که با رعایت تمام دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار گردید، سفیر جمهوری اسلامی ایران و مسئولان و کارکنان نهادهای ایرانی در ارمنستان نیز حضور داشتند.

فیلیپین

رایزنی فرهنگی ایران در مانیل به مناسبت ولادت با سعادت حضرت علی(ع)، مراسم ویژه‌ای را با حضور هموطنان ایرانی و علاقمندان به خاندان مطهر پیامبر گرامی اسلام (ص) در بستر فضای مجازی اسکایپ برگزار کرد.

در این مراسم ابتدا دعای پرفیض کمیل قرائت و سپس مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی، نکاتی را پیرامون شخصیت حضرت علی(ع) و روز پدر بیان کرد.

حجت‌الاسلام طجر، از علمای قم پیرامون ویژگی های عصر حضرت علی (ع) و نقش آن حضرت در حفظ و حراست از اسلام و رسالت پیامبر عزیز اسلام (ص) سخنرانی کرد.

وی همچنین، به گوشه‌هایی از تلاش‌ها و سیاست‌های امام علی (ع) در حفظ وحدت جامعه اسلامی آن زمان و مشکلات آن حضرت اشاره کرد.

رایزنی فرهنگی ایران در مانیل در اقدام دیگری و با هماهنگی و همکاری انجمن اهل بیت(ع) شهر زامبوانگای منطقه میندانائو نیز، مراسم گرامیداشت میلاد با سعادت مولی الموحدین حضرت علی (ع) را در آن خطه و دیار برگزار کرد با استقبال خوب علاقمندان مواجه شد.

در این مراسم‌ها که در نقاط مختلف برگزار شد، سخنرانان پیرامون ویژگی‌های شخصیت امام علی (ع) و نقش آن حضرت در تبیین وحی و سنت پیامبر (ص) سخنرانی کردند.

بغداد

همزمان با سالروز میلاد حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) به همت نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد، مراسم جشنی با حضور کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران و جمعی از ایرانیان مقیم بغداد در محل سفارت کشورمان در بغداد برگزار شد.

قرائت آیاتی از قرآن کریم، قرائت شعر در مدح حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) توسط شعرای آیینی، سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین خادمی و مدیحه سرایی و مولودی خوانی مداحان اهل بیت (ع) از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

حجت‌الاسلام خادمی در این مراسم ضمن بیان گوشه‌ای از فضائل حضرت علی(ع) بر اهمیت شناخت و سیره آن بزرگوار تأکید کرد.

در ادامه مراسم نیز مداحین اهل بیت علیه السلام ضمن قرائت اشعار در مدح امام علی(ع)، به مداحی پرداختند.

گفتنی است؛ این مراسم هر ساله در ایام ولادت حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) به همت رایزنی فرهنگی ایران در بغداد در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

نخجوان

جشن میلاد حضرت علی (ع) و روز پدر با حضور اعضای سرکنسولگری، جمعی از شهروندان جمهوری خودمختار نخجوان و برخی از ایرانیان مقیم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان برگزار شد.

سید احمد حسینی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان طی سخنانی به ابعاد شخصیتی امیرالمومنین علی (ع) پرداخت و گفت: حضرت علی مولود کعبه در دامان پیامبر گرامی اسلام پرورش یافت و اولین کسی بود که به پیامبر ایمان آورد.

وی افزود: حضرت علی بهترین الگو برای همه مسلمانان و جهانیان است و حرکت در مسیر آن امام همام تضمین کننده سعادت دنیا و آخرت خواهد بود.

ابوالفضل ربیعی، وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان در این مراسم، گفت: تنها شخص در جهان که حق مطلب را برای معرفی ویژگی‌های حضرت علی (ع) ادا کرد، پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) بود. پیامبر گرامی اسلام می‌فرمایند: علی جان تو هفت ویژگی داری که هیچکس این هفت ویژگی را ندارد. اگر هم داشته باشد تو در قله هستی و او در دامنه پس هیچگاه به تو نمیرسد.

در ادامه این مراسم، جمعی از اهالی نخجوان به ذکر نظرات خود درباره شخصیت حضرت علی (ع) پرداختند و یکی از مهمانان به خواندن شعری آذری از شاعر عماالدین نسیمی در مدح آن حضرت کرد.

پخش کلیپ مولودی به زبان آذری و فارسی نیز از دیگر برنامه‌های این جشن بود.

گرجستان

همزمان با مناسبت ۱۳ رجب میلاد با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر، اداره مسلمانان گرجستان با مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس جشن باشکوهی را در شهر مارنئولی و مسجد امام (ع) روستای فرما با حضور صدها تن از عاشقان رهبر شیعیان برگزار کرد.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، سرودهایی در مدح آن حضرت قرائت و سپس نماهنگ‌هایی در ستایش نخستین امام شیعیان جهان حضرت علی بن ابیطالب(ع) پخش شد.

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ رامین ایگیدوف، رییس اداره مسلمانان گرجستان، حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی ایران در گرجستان، حسن یوسف زاده، رییس نمایندگی المصطفی و تعدادی از روحانیون و مبلغین بومی سخنرانی کردند.

سخنرانان ضمن تبریک میلاد حضرت علی(ع) در مورد شخصیت و زندگانی امام اول شیعیان، معرفی امام علی(ع) به عنوان الگوی زندگی و الگوی حکومت داری و تبیین آموزه‌های علوی برای زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، جایگاه و اهمیت اهل بیت(ع)، فضیلت‌های ماه‌های رجب، شعبان و رمضان سخنرانی کردند.

شیخ رامین ایگیدوف، رییس اداره مسلمانان گرجستان به بیان خلاصه‌ای از نقش ارزنده حضرت علی(ع) و سیره زندگی او در تثبیت دین مبین اسلام پرداخت.

وی ادامه داد: زندگی امیرالمؤمنین(ع) در ابعاد مختلفی الگو است و این الگو بودن فقط به عبادت کردن ختم نمی‌شود و می‌توان به نحوه حکومت داری، رفتار و تعامل با همسر و فرزندان در خانه، رسیدگی به مردم و دستگیری از فقرا و یتیم نوازی ایشان نیز اشاره کرد.

رییس اداره مسلمانان گرجستان اظهار کرد: ویژگی‌های منحصر به فرد شخصیت حضرت علی (ع) به گونه‌ای بود که غیر مسلمان ها هم شیفته ایشان بودند لذا شناخت معارف حضرت علی (ع) ضرورت تردید ناپذیرعصر ماست و ضرورتی که اگر به خوبی درک شود و وجوه مختلف آن چنان‌که شایسته است، تبیین گردد، برکات فراوانی را نصیب جامعه اسلامی ما می‌سازد.

مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان اظهار کرد: شناسایی و شناساندن شخصیت امیرمؤمنان علی(ع) به عنوان انسان کامل نیاز بشریت امروز جهان است.

سپس این مراسم با برگزاری مسابقه فرهنگی و اهدای جوایز ادامه یافت.

اوگاندا

به مناسبت میلاد با سعادت حضرت علی(ع) مراسم ویژه‌ای تحت عنوان «امام علی(ع)، سمبل انسان کامل را بیشتر بشناسیم» در مسجد مجتمع آموزشی امام رضا(ع) واقع در منطقه کیتوزی کامپالا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

یوسف مولومبا، رییس سازمان قرآن و عترت، بشیر زبیر کیونگو، رییس دبیرستان امام رضا(ع)، محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در سخنانی زوایای شخصیت انسان ساز، تمدن آفرین، وحدت بخش حضرت علی (ع) و مقام و منزلت آن حضرت نزد پیامبر اکرم(ص) تبیین کردند.

اجرای تواشیح، مولود خوانی در وصف مولای متقیان، سوال و جواب و اهداء جوایز، مسابقه ترجمه احادیثی از امام اول مسلمانان جهان برای دانش آموزان، اقامه نماز جماعت ظهر و عصر  و … بخشی از مراسم فوق الذکر بود.

مولومبا، رییس سازمان قرآن و عترت در سخنانی با بیان اینکه حضرت علی(ع) بعد از رسول گرامی اسلام(ص) بزرگ‌ترین و عالی‌ترین انسان و شجاع‌ترین مدافع اسلام بود به توضیح برخی از فضایل آن حضرت پرداخت.

قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا گفت: حضرت علی(ع) الگوی یک انسان کامل مطلوب خداوند متعال در ایمان و عمل، تقوی، عدالت، قضاوت ، تعقّل و تعبّد ، سیاست ، علم و دانش، سخاوت، کرامت، شجاعت، اخلاص، وحدت، وفاداری به مولا، عبادت، فکر و اندیشه ، تواضع و هر آنچه که یک انسان متعالی به آن نیاز دارد، بوده است.

وی به تبیین مقام و منزلت حضرت علی(ع) نزد دانشمندان و شخصیت‌های غیرمسلمان از جمله جورج جرداق مسیحی و … و اشاره به جزئیاتی از کتاب وی تحت عنوان «امام علی صدای عدالت انسانی» اختصاص داد.

قزلسفلی به جایگاه والدین در اسلام، وظایف متقابل پدر و فرزند نسبت به یکدیگر اشاره کرد و گفت: حضرت علی (ع) تنها فرد مقتدر تاریخ هستند که بعد از پیامبر اکرم (ص) عدالت را با تمام ابعاد آن ظرف پنج سال حکومت در جامعه اجرا کردند.

بشیر زبیر کیونگو، رییس دبیرستان امام رضا(ع) در سخنانی، با اشاره به احادیثی به تشریح جزئیاتی از تولد حضرت علی(ع) در کعبه پرداخت.

وی به تبیین و تشریح شجاعت‌های حضرت علی (ع) در جنگ با کفار، مشرکان و دشمنان و نقش سرنوشت ساز و حیاتی آن حضرت در تقویت و حفظ اسلام پرداخت.

همچنین، مراسم مشابهی در مسجد خوجه و سازمان قرآن و عترت برگزار شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات متنی

خرید دیزل ژنراتور

تعمیر فیش پرینتر لیبل پرینتر بارکدخوان لیبل زن

هزینه ترجمه

خرید پکیج شوفاژکار

آموزش محاسبه حق سنوات و پایه سنوات 1403

سایت طلا

قیمت فنس

 

رپرتاژ به چه معنی است و چه کاربردی دارد؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک

بهترین صرافی ارزدیجیتال

 

 

پارتیشن ام دی اف

خرید دمپایی و صندل عمده

 

تعمیر لباسشویی

دوره ICDL در تبریز

گرافیت پرسولفور

خرید ممبر گروه

مرجع قیمت خرید و فروش گندله

آموزش حسابداری

تقویت انتن موبایل

شیشه اتوموبیل

 

خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام

نانوسان

چاپ کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تولید فیلم استرچ

تعمیر جک پارکینگ در تهران

 

 

 

 

 

سمپاشی ساس

 

 

آجر نسوز

 

 

 

خرید رپورتاژ آگهی

 

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح