تاریخ انتشار : دوشنبه 16 اسفند 1400 - 22:30
64 بازدید
کد خبر : 195277

پیامک ترسناک توقیف خودرو!

پیامک ترسناک توقیف خودرو!

در روزهای اخیر برخی مخاطبان روزنامه با ارسال پیامکی که از سوی پلیس راهور برای آن ها ارسال شده، از احتمال توقیف خودروی شان در آستانه سال نو ابراز نگرانی کرده اند. در این پیامک آمده است: «با احترام،مالک وسیله نقلیه شماره … مبلغ جریمه رانندگی شما ازحد نصاب ۱۰میلیون ریال گذشته است. لذا از

پیامک ترسناک توقیف خودرو!

در روزهای اخیر برخی مخاطبان روزنامه با ارسال پیامکی که از سوی پلیس راهور برای آن ها ارسال شده، از احتمال توقیف خودروی شان در آستانه سال نو ابراز نگرانی کرده اند. در این پیامک آمده است: «با احترام،مالک وسیله نقلیه شماره … مبلغ جریمه رانندگی شما ازحد نصاب ۱۰میلیون ریال گذشته است. لذا از این تاریخ به مدت یک ماه فرصت دارید مبلغ جریمه را پرداخت نمایید تا برابر ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، وسیله نقلیه شما مشمول توقیف نگردد. پلیس راهور ناجا».

به گزارش ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: این پیامک در حالی برای مالکان خودرو ارسال می‌شود که معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی در آبان امسال به ایرنا گفته بود: «به منظور رفاه هر چه بیشتر حال مردم، هیچ خودرویی تا سقف سه میلیون تومان جریمه توقیف نخواهد شد اما از این مبلغ به بالا و در صورت مشاهده پلیس، خودرو اعمال قانون می‌شود.» در ادامه ضمن بررسی ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی برای پیگیری این موضوع با سرهنگ دهنوی، رئیس پلیس راهور استان خراسان رضوی تماس گرفته‌ایم.

ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی چیست؟

در ماده۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آمده است: «هرگاه ظرف مهلت چهار ماه از تاریخ ابلاغ قبض جریمه، متخلف جریمه مربوط را پرداخت ننماید از سوی راهنمایی و رانندگی، اخطاریه کتبی با مهلت یک‌ ماهه مبنی بر پرداخت جریمه به وی ابلاغ می گردد. در صورت پایان مهلت و عدم پرداخت، ضمن ضبط گواهی نامه، پلاک وسیله نقلیه تا زمان پرداخت جریمه در سامانه راهنمایی و رانندگی توقیف خواهد شد.»

در تبصره این ماده آمده است: «در صورتی‌ که مبلغ جریمه خودرویی به ۱۰میلیون ریال برسد، راهنمایی و رانندگی موظف است مراتب را به مالک خودرو اعلام کند و چنانچه ظرف مهلت یک‌ ماه از تاریخ ابلاغ، مالک خودرو نسبت به پرداخت جریمه یا اعتراض به واحد مندرج در ماده (۵) این قانون اقدام ننماید، راهنمایی و رانندگی مکلف به توقیف خودرو تا پرداخت جریمه می‌ باشد.»

تا ۳ میلیون تومان جریمه، خودرو توقیف نمی‌شود

برای این که مطمئن شویم پیامک ارسالی می‌تواند تهدیدی برای توقیف خودروها باشد یا نه؟ به سراغ سرهنگ دهنوی رئیس پلیس راهور استان خراسان رضوی رفتیم. سرهنگ دهنوی همان ابتدای کار به ما اطمینان داد که خودروهایی که کمتر از ۳ میلیون تومان جریمه معوقه دارند به دلیل پرداخت نکردن جریمه توقیف نخواهند شد. با این حال او درباره دلیل ارسال این پیامک ها به خبرنگار ما گفت: «طبق قانون مصوب سال ۱۳۸۹ اگر خودرویی بیش از یک میلیون تومان جریمه داشته باشد، راهنمایی و رانندگی موظف به ابلاغ آن به مالک خودروست اما طبق دستورالعملی که بخاطر کرونا صادر شده خودروها تا سقف سه میلیون تومان به خاطر پرداخت نکردن جریمه توقیف نخواهند شد.»

رئیس پلیس راهور استان همچنین در خصوص این که چرا با وجود این دستور العمل، پیامک ارسال می شود هم گفت: «همان طور که گفتیم قانون، راهنمایی و رانندگی را موظف به این کار کرده و باید مجلس قانون سقف جریمه را اصلاح کند که هنوز صورت نگرفته است؛ اما این پیامک می‌تواند یادآوری خوبی برای مالکان خودروها باشد.»

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.